eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rejestracja REGON VI 2017

Rejestracja REGON VI 2017

2017-07-20 13:07

Rejestracja REGON VI 2017

W ciągu jednego dnia otwiera się ponad 900 nowych firm © blacksalmon - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Z jednej strony trudno ostatnio o stabilne stanowisko rządzących. Z drugiej stabilny i – mimo wprowadzenia podatku bankowego – nadal rentowny jest sektor bankowy, o czym ostatnio poinformował NPB. Stabilna jest też sytuacja najliczniejszej grupy przedsiębiorców, gdyż, jak wynika z danych REGON, czerwiec to kolejny miesiąc, w którym grono jednoosobowych działalności gospodarczych ponownie się powiększyło.
Mimo początku wakacji chętnych do pracy nie ubywa. Na rynku działa najwięcej jednoosobowych działalności gospodarczych od października 2015 r. – wynika z rejestru REGON. Ich ogólna liczba od lutego br. sukcesywnie szybuje w górę. Na koniec czerwca wyniosła ona 2,983 mln, co oznacza, że w pół roku stan rejestru zwiększył się aż o 24 tys. firm. To najlepszy wynik, biorąc pod uwagę pierwsze półrocze 2017, 2016 i 2015 roku.

Co miesiąc rejestruje się średnio 25,2 tys. nowych firm


Pierwsze 6 miesięcy br. należy do wyjątkowo udanych również pod względem uśrednionych danych z rejestru REGON. Jak szacuje Tax Care, w okresie od stycznia do czerwca 2017 r. co miesiąc rejestrowało się średnio 25,2 tys. nowych jednoosobowych firm. To o 1,1 tys. więcej w porównaniu do pierwszego półrocza zeszłego roku, kiedy to na rynku comiesięcznie przybywało średnio 24,1 tys. nowych mikroprzedsiębiorców. Pierwsza połowa tego roku wypadła też lepiej niż analogiczny okres 2015 r.

Wysoki uśredniony wynik nowo zarejestrowanych jednoosobowych firm to zasługa tego, że na przestrzeni jedynie czterech miesięcy padły dwa rekordy. Patrząc przez pryzmat ostatnich 3,5 lat, licząc od początku stycznia 2014 r. do czerwca br., miesięczna liczba nowo zarejestrowanych przedsiębiorców tylko trzy razy przekroczyła 27 tys. Pierwszy raz ta granica pękła w czerwcu 2014 r., natomiast drugi i trzeci miały miejsce w pierwszym półroczu br., tj. w marcu i w czerwcu. Na koniec czerwca w REGON było zarejestrowanych 27,5 tys. nowych firm. To 917 wpisów na dzień.

fot. mat. prasowe

Liczba jednoosobowych działalności gospodarczych

Ogólna liczba jednoosobowych działalności gospodarczych wpisanych do rejestru na koniec maja wyniosła 2,983 mln.


Przedsiębiorcy nie rezygnują z biznesu


Czerwiec to też trzeci miesiąc z rzędu, w którym utrzymała się niska liczba przedsiębiorców zamykających swój biznes. Pod koniec czerwca odnotowano 19,1 tys. wyrejestrowanych działalności gospodarczych – dokładnie tyle samo co miesiąc wcześniej i o tysiąc mniej niż w marcu br. W ciągu pół roku, tj. od stycznia do czerwca br., w sumie wyrejestrowało się 135,8 tys. firm. Porównując ten okres z analogicznym okresem w 2016 r. i 2015 r., działalność zamknęło odpowiednio o 16,4 tys. i o niespełna tysiąc mniej.

fot. mat. prasowe

Nowo zarejestrowane jednoosobowe firmy w I poł. 2017

Aktualnie średnio w miesiącu przybywa 25,2 tys. nowych jednoosobowych firm.


Wakacje to wbrew pozorom czas wytężonej pracy wśród przedsiębiorców. W to, że kolejne miesiące będą pracowite i nowo otwarte firmy mają szansę na przetrwanie, nie powinno się wątpić. Czas jednak pokaże, czy z racji ostatniej niepewności tworzonego prawa, jaką fundują m.in. właścicielom firm rządzący, nie spadnie optymizm do zakładania własnej działalności gospodarczej.

fot. mat. prasowe

Wyrejestrowane działalności gospodarcze (w tysiącach)

W czerwcu br. z rejestru REGON zniknęło tylko 19,1 tys. firm.


Katarzyna Miazek

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: