eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Udostępniasz dane? Nie licz na bezpieczeństwo informacji

Udostępniasz dane? Nie licz na bezpieczeństwo informacji

2017-06-23 10:11

Udostępniasz dane? Nie licz na bezpieczeństwo informacji

Smartfon © Daniel Krasoń - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

W dzisiejszych realiach bezpieczeństwo informacji to temat o którym powinniśmy wiedzieć już niemal wszystko. Praktyka pokazuje jednak, ze użytkownicy nieustannie wręcz narażają swoje poufne dane. Dotyczy to zwłaszcza tych osób, które zwykły udostępniać swoje informacje. Najnowszy raport Kaspersky Lab bierze pod lupę zwyczaje w zakresie współdzielenia danych i ujawnia problemy, jakie mogą się z tym wiązać. Tych ostatnich nie jest mało.

Przeczytaj także: 8 wskazówek dla użytkowników TikToka

Badanie Kaspersky Lab dowodzi, że współdzielenie danych to okoliczność, która znacznie podnosi prawdopodobieństwo wystąpienia problemów w cyfrowym życiu internautów. Okazuje się np., że prawie połowa użytkowników, którzy udostępniają swoje informacje online musiała zmierzyć się z utratą danych zapisanych w pamięci smartfona. (47%). Dla porównania, w przypadku osób, które nie współdzielą swoich danych, odsetek ten sięga zaledwie 13%.

Nie jest też niczym specjalnie zaskakującym, że bezpieczeństwo informacji spada w przypadku tych osób, które zwykły dzielić się nimi z nieznajomymi — aż 6 na 10 użytkowników smartfonów, którzy udostępnili w taki sposób swoje dane, przyznało, że utraciło informacje.

Osoby, które współdzielą swoje cenne dane cyfrowo, zgłaszają również szeroki wachlarz problemów dotyczących samych urządzeń. W przypadku smartfonów do najbardziej rozpowszechnionych należą: nachalne reklamy (51% w porównaniu z 25% użytkowników, którzy nie współdzielą swoich danych), problemy z żywotnością baterii (41% w porównaniu z 17% osób, które nie współdzielą swoich danych), aplikacje, które działają na urządzeniu bez zgody właściciela (19% w porównaniu z 6% użytkowników, którzy nie współdzielą swoich danych) oraz infekcje szkodliwym oprogramowaniem (14% w porównaniu 4% użytkowników, którzy nie współdzielą swoich danych). Wyniki te pokazują silny związek pomiędzy współdzieleniem danych a problemami z urządzeniami — osoby, które mają taki zwyczaj, w większym stopniu ryzykują wystąpieniem problemów w swoim życiu cyfrowym w porównaniu z osobami, które nie współdzielą danych.

fot. mat. prasowe

Zagrożenia związane z udostępnianiem informacji online

Udostępniasz informacje? Przygotuj się na problemy z działaniem smartfona


Ponadto badanie wskazało na występowanie tej samej korelacji w przypadku osób, które powierzają swoje urządzenia fizyczne pod opiekę innych — np. przekazują smartfona innym na pewien czas, pozostawiają urządzenie w miejscu publicznym bez zablokowania go, ujawniają swoje PIN-y itd. Tacy użytkownicy również są bardziej narażeni na utratę danych — ponad połowa (65%) osób, które udostępniły swój smartfon innym osobom, doświadczyła utraty danych, w porównaniu z 34% osób, które tego nie zrobiły.
Z naszego badania wynika, że gdy ludzie udostępniają zbyt wiele danych cyfrowo, w większym stopniu narażają się na problemy z urządzeniem i utratę informacji, co utrudnia ich życie cyfrowe – powiedział Andriej Mochola, dyrektor odpowiedzialny za rozwiązania dla klientów indywidualnych, Kaspersky Lab. Problem ten staje się jeszcze większy w przypadku udostępniania urządzeń innym osobom, w tym nieznajomym. Zdajemy sobie sprawę, że użytkownicy z pewnością nie przestaną udostępniać swoich cennych danych innym użytkownikom online — to jeden z przywilejów świata cyfrowego. Dlatego tak ważne jest, aby wszyscy mieli większą świadomość potencjalnych zagrożeń, na jakie narażają swoje informacje i urządzenia. Zachęcamy do wyboru ochrony, która może być dostosowana do potrzeb użytkowników, niezależnie od tego, w jakim środowisku się znajdują. Tego rodzaju ochrona powinna pozwalać identyfikować współczesne zaawansowane zagrożenia, oferować użytkownikom wskazówki bezpieczeństwa i pomagać zmniejszyć potencjalne szkody.

Przykładem takiego rozwiązania bezpieczeństwa jest Kaspersky Total Security, który zapewnia ochronę komputerów PC oraz Mac, iPhone’ów i iPadów, a także urządzeń mobilnych z systemem Android. Funkcje takie jak kopia zapasowa oraz szyfrowanie zabezpieczają dane użytkowników przed uszkodzeniem. Ponadto moduły: ochrona przed szkodliwym oprogramowaniem, usuwanie zbędnego oprogramowania oraz menedżer aplikacji dbają o to, aby urządzenia działały maksymalnie wydajnie.

Informacje o badaniu
Raport pt. „Niebezpieczny nieznajomy: udostępnianie w internecie a utrata cennych danych” opiera się na badaniu online przeprowadzonym przez firmę badawczą Toluna oraz Kaspersky Lab w styczniu 2017 r. W badaniu oceniono postawy 16 250 użytkowników internetu w wieku powyżej 16 lat z 17 państw na całym świecie.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: