eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Czym trują nas grille ogrodowe?

Czym trują nas grille ogrodowe?

2017-06-19 12:53

Czym trują nas grille ogrodowe?

Grill © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Maj to miesiąc, w którym wielu Polaków inauguruje sezon grillowy. Chociaż pogoda nas ostatnio nie rozpieszczała, to nie inaczej było w i w tym roku - pierwsze grillowania mamy już za sobą. Z tej okazji firma GASPOL, mecenas Forum Rozwoju Efektywnej Energii, postanowiła przyjrzeć się poziomowi szkodliwych substancji emitowanych przez grille ogrodowe. Z przeprowadzonego badania wynika m.in., że masowo stosowane przez nas grille węglowe zdecydowanie nie należą do najzdrowszych.
W badaniu przeprowadzonym przez zespół pod wodzą dra hab. inż. Artura Badydy, profesora Politechniki Warszawskiej, wzięto pod lupę najczęściej stosowane przez Polaków grille ogrodowe, a więc te, które opalane są węglem drzewnym, brykietem węglowym oraz zasilane gazem płynnym.

Eksperci przyjrzeli się stężeniu pyłu PM2,5 oraz emisji szesnastu najbardziej niebezpiecznych węglowodory aromatyczne (WWA).

PM2,5 -pod tym oznaczeniem kryje się aerozol atmosferyczny, który Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznaje za jedno z najbardziej szkodliwych dla człowieka zanieczyszczeń atmosferycznych.


WWA - wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, do których emisji dochodzi podczas spalania różnego rodzaju paliw, w tym również tych, którymi zasilane są grille ogrodowe. W przypadku niektórych z nich udowodnione zostało działanie rakotwórcze, inne są o nie podejrzewane.

fot. mat. prasowe

Stężenie 16 WWA

Najgorzej w zestawieniu wypadł grill opalany brykietem węgla drzewnego


Eksperci przeprowadzili dwa pomiary – pierwszy z użyciem pustych grilli, kiedy poddano próbie jedynie spalane paliwo, drugi - po umieszczeniu na grillach identycznych potraw.
W badaniu zdecydowanie najlepiej wypadły grille gazowe, opalane czystym propanem. W strumieniu gazów odlotowych z tego rodzaju grilla nie stwierdzono obecności żadnego z 16 analizowanych węglowodorów aromatycznych, a obecność szkodliwego pyłu była znacząco mniejsza w porównaniu do grilli opalanych węglem drzewnym i brykietem – komentuje dr hab. inż. Artur Badyda, profesor Politechniki Warszawskiej.

Najgorzej w zestawieniu wypadł grill opalany brykietem węgla drzewnego, w którym łącznie stwierdzono obecność 13 z 16 analizowanych WWA, zarówno podczas przygotowywania żywności, jak i spalania samego paliwa. W przypadku grilla na brykiet, podczas spalania paliwa stwierdzono obecność kilku rodzajów WWA, natomiast podczas grillowania żywności stężenie WWA wzrosło. Zwiększyła się także znacząco różnorodność identyfikowanych substancji stwarzających zagrożenie dla zdrowia.

fot. mat. prasowe

Profil WWA

Eksperci przeprowadzili dwa pomiary – pierwszy z użyciem pustych grilli, kiedy poddano próbie jedynie spalane paliwo, drugi - po umieszczeniu na grillach identycznych potraw.Kiedy zaprosiliśmy ekspertów do przeprowadzenia badania nie spodziewaliśmy się, że wyniki będą tak niepokojące. Udostępniamy wyniki tych badań aby zwiększyć świadomość społeczną w tym zakresie. Polacy lubią grillować, ważne jest żeby robili to bez szkody dla zdrowia – powiedziała Natalia Rostkowska, rzecznik prasowy GASPOL SA, mecenasa Forum Rozwoju Efektywnej Energii.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Czym trują nas grille ogrodowe?

    muncik / 2017-06-19 15:10:23

    Oczywiście kolejny raz ludzi się wprowadza w błąd , grill gazowy się nie sprzedaje to się go reklamuje, od zarania dziejów ludzie piekli mięso nad ogniskiem palonym drzewem, ważne , żeby w składzie np. kiełbas nie było azotynu sodu.!!! odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.