eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Jak często jeździmy na urlop wypoczynkowy?

Jak często jeździmy na urlop wypoczynkowy?

2017-06-19 11:01

Jak często jeździmy na urlop wypoczynkowy?

Wakacje z rodziną © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

53% Polaków deklaruje, że na urlop wypoczynkowy wyjeżdża przynajmniej raz w roku - wynika z ze zrealizowanego na zlecenie Lindorff SA raportu "Sytuacja materialna Polaków". Okazuje się również, że wolny czas spędzamy najczęściej w towarzystwie partnera i dzieci. Co ciekawe, dla przeszło połowy badanych możliwość corocznego wyjazdu na wakacje jest synonimem luksusu.

Jak często?


Respondentów badania zapytano m.in., jak często zdarza się im wyjeżdżać na urlop wypoczynkowy. Z udzielonych odpowiedzi wynika, że najczęściej na wakacje udajemy się raz w roku - tak wskazało aż 35% ankietowanych.

Drugim pod względem popularności wskazaniem (16%) był wyjazd nie częściej niż raz na trzy lata, a trzecim (13%) - urlop 2 razy w roku. Niespełna co dziesiąty ankietowany zadeklarował, że wyjeżdża na urlop wypoczynkowy raz na dwa lata, a co dwudziesty okazał się szczęśliwcem, któremu wakacje zdarzają się co najmniej 3 razy w roku.

Jeśli przyjrzeć się odpowiedziom udzielanym przez przedstawicieli każdej z płci, to okazuje się że nie wykazują one odmiennych tendencji niż wyniki ogólne, a odchylenia sięgają maksimum 3 punktów procentowych. Na bazie analizy kobiecych i męskich odpowiedzi można jednak wysnuć wniosek, że mężczyźni częściej mogą pozwolić sobie na wyjazdy w ciągu roku. Na 3 wyjazdy (lub więcej) rocznie może pozwolić sobie 7% ankietowanych mężczyzn, gdy w przypadku kobiet jest to tylko 3%. Mimo, że to jedynie 4 punkty procentowe różnicy, przy dość niskim poziomie wskazań to istotna dysproporcja. Natomiast największa różnica przy odpowiedziach kobiet i mężczyzn, która wyniosła 5 punktów procentowych, dotyczyła odpowiedzi „raz w roku”. Mężczyźni wskazali właśnie ten przedział w 33%, natomiast kobiety w 38%.

Co ciekawe, w badaniu respondenci zostali również zapytani o to, z czym kojarzy im się dobrobyt i w 53% wskazali właśnie na coroczny urlop wypoczynkowy. Biorąc pod uwagę, że suma wskazań wypoczynku przynajmniej raz w roku wynosi również 53%, można stwierdzić, że społeczeństwo na tej płaszczyźnie może czuć, że żyje w dobrobycie. Nie należy jednak zapominać o finansowaniu wakacji. Badani zapytani, na co zaciągali zobowiązania w ubiegłym 2016 roku, w 17% wskazali właśnie na wyjazdy i podróże, i ta odpowiedź była trzecią najczęściej wskazywaną.

Można zatem wnioskować, że urlop wypoczynkowy przynajmniej raz w roku to dla naszego społeczeństwa wyznacznik dobrej pozycji społecznej i pożądana forma wypoczynku. Nawet, jeśli nie stać nas na nie z bieżących dochodów, jesteśmy w stanie zadłużyć się z ich powodu.

Z kim jeździmy?


W raporcie Lindorff ankietowani zdradzili także, z kim jeżdżą na urlop wypoczynkowy. Zdecydowana większość wskazała na partnera lub współmałżonka – 62% respondentów. 39% ankietowanych przyznało, że wakacje spędza z dziećmi. Co czwarty z badanych wyjeżdża z pozostałymi członkami swojej rodziny, a tylko 1 na 10 ze znajomymi. 5% ankietowanych potrafi urlop wypoczynkowy spędzać samotnie. Należy również pamiętać o tym, że koszty rodzinnego czy grupowego wyjazdu wakacyjnego są znacznie wyższe niż wycieczka w pojedynkę. Ten fakt może być jednym z powodów zadłużania się na wyjazdy wakacyjne.

fot. mat. prasowe

Jak często Polacy są na wakacjach?

Największa grupa Polaków wyjeżdża raz w roku


Przy tym pytaniu rysują się większe różnice, jeśli zestawimy odpowiedzi kobiet i mężczyzn. Równo 3/5 kobiet przyznało się do spędzania wakacji z małżonkiem lub partnerem, natomiast mężczyźni przewyższyli kobiece wskazania przy tej odpowiedzi jedynie o 4 punkty procentowe. Natomiast kobiety „pokonały” panów aż o 9 punktów procentowych przy drugiej w kolejności najpopularniejszej odpowiedzi – wyjeździe z dziećmi (44% kobiet vs. 35% mężczyzn). Jak widać, przynajmniej na poziomie deklaratywnym, wyniki potwierdzają obiegowe prawdy o prorodzinnym usposobieniu kobiet. 5 punktów procentowych (na korzyść panów) wyniosła również różnica przy dwóch kolejnych odpowiedziach – spędzaniu wakacji z pozostałymi członkami rodziny (7% kobiet oraz 12% mężczyzn), a także „ze znajomymi” – tak wskazało 7% pań i 12% mężczyzn.

Jak widać, wydatki na urlop wypoczynkowy to dla Polaków jeden z priorytetów w ciągu roku. Powyższe deklaracje ukazują również ciekawe konkluzje w kontekście planowania budżetu – większość ankietowanych deklarowała, że ustala budżet razem ze swoim partnerem. Wspólne zaplanowanie i sfinansowanie wakacji wydaje się dużo bardziej komfortowe, jeśli organizujemy je z osobą, z którą nie tylko czujemy silną więź emocjonalną, ale także planujemy nasze codzienne wydatki.

fot. mat. prasowe

Z kim Polacy jeżdżą na wakacje?

Na wakacje najczęściej jeździmy z partnerem i dzećmi


Jak oszczędzić na wakacjach?


Urlop wypoczynkowy jest elementem rocznego budżetu, który nieprzemyślany – może stać się początkiem naszych problemów finansowych. Od chwili opłat przed samym wyjazdem, na które często się zadłużamy, po rozrzutność w miejscu pobytu – wyjazd wakacyjny to czas, w którym nie powinniśmy tracić rozsądku. Zatem, co możemy zrobić, by urlop wypoczynkowy nie przyniósł nam ponadprogramowych kosztów?
 • Sprawdź oferty – jeśli wyjeżdżamy za pośrednictwem biura podróży, poświęćmy swój czas na porównanie kilku dostępnych ofert. Może okazać się, że znajdziemy dużo korzystniejszą ofertę – na płaszczyźnie finansowej lub jakości usługi. Ponadto, pamiętajmy – zawsze zapłacimy mniej, jeśli samodzielnie zaplanujemy podróż wraz z noclegami!
 • Zaplanuj wydatki – na wakacjach często bywamy rozrzutni. Przeznaczamy z pozoru małe kwoty na przekąski, pamiątki i rozrywkę, jednak w rozrachunku całego wyjazdu – te kwoty mogą sumować się nawet do kilkuset złotych! Jeśli chcemy mieć kontrolę nad naszymi wydatkami, ustalmy „z góry” kwotę, którą chcemy wydać podczas całej podróży, a następnie podzielmy tę sumę na liczbę dni, które spędzamy na wyjeździe. Wynik to dzienna kwota, którą możemy wydać.
 • Waluta – jeśli podróżujemy za granicę, postarajmy się jeszcze przed wyjazdem zaopatrzyć w walutę, której będziemy potrzebować. Kantory w miastach obleganych przez turystów często narzucają wysokie ceny wymiany pieniędzy.
 • Gotówka – jeśli zostajemy w Polsce i bazujemy tylko na lokalnej walucie, zastanówmy się czy mamy wystarczająco dużo gotówki przy sobie. Nie w każdym miejscu będziemy mieć dostęp do bankomatu, który wypłaca pieniądze z naszego banku bez prowizji. Warto nie narażać się na sytuacje, w których będziemy ponosili dodatkowe opłaty.

oprac. : eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: urlop wypoczynkowy, wakacje, wyjazd na wakacje

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

 • Re: Jak często jeździmy na urlop wypoczynkowy?

  yoolaa / 2017-06-21 21:35:24

  Ja to czasami nawet raz w roku nie mogę nigdzie pojechać , wszystko jest takie drogie . A wy ? Pozwalacie sobie na wakacje ? odpowiedz ] [ cytuj ]

 • Re: Jak często jeździmy na urlop wypoczynkowy?

  jjilka / 2017-06-21 21:49:59

  Ja z rodziną pozwalam sobie na wakacje raz do roku. Ale raczej bez luksusów :) Jeździmy zazwyczaj na Mazury , tam można pozwolić sobie na dłuższy urlop i wcale nie taki drogi :) Choć i tak, żeby na to sobie pozwolić musimy odkładać każdą wolną kwotę przez cały rok. Spójrzcie co znalazłam, fajny artykuł gdzie można zobaczyć na co najchętniej wydajemy pieniędzy w okresie wakacyjnym , sprawdźciehttps://www.ferratum.pl/sites/ferratum.pl/files/pictures/dokumenty/Ferratum-Summer-Barometer2017-POL.PDF odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.