eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Chroń PIN i hasło dostępu

Chroń PIN i hasło dostępu

2017-06-14 10:46

Chroń PIN i hasło dostępu

Chroń hasła © fot. mat. prasowe

Żyjemy w świecie, w którym właściwie trudno jest się obejść bez haseł. Otaczają nas kody PIN do kart kredytowych i telefonów czy chociażby dane służące do logowania do e-bankowości i poczty elektronicznej. W gąszczu cyfr i liter łatwo jest się zagubić, dlatego też niektórzy z nas mają zwyczaj notować hasło dostępu w telefonie czy też korzystać z funkcji jego zapamiętywania. To zdecydowanie zły pomysł.

Przeczytaj także: PIN do telefonu? Nie dla partnera!

Hasło dostępu na kartce? Zapomnij o tym


Praktyka pokazuje, że hasło dostępu często notujemy na kartkach czy w telefonie - raport Związku Banków Polskich odnośnie bezpieczeństwa korzystania z instrumentów finansowych dowodzi, że czyni tak co ósmy mężczyzna i niemal co trzecia kobieta. Najwyraźniej nie zdają sobie oni sprawy, na jak duże niebezpieczeństwo się narażają. Wystarczy bowiem chwila nieuwagi, aby PIN czy hasło dostały się w niepowołane ręce i posłużyły niecnym celom.
Jest to bardzo niebezpieczne działanie. Osoby, które postępują w ten sposób narażają się na utratę swoich pieniędzy. Przestępca kradnąc portfel takiej osobie przejmuje bowiem nie tylko jej kartę kredytową, ale także dane potrzebne do skorzystania z bankomatu i wyciągnięcia środków finansowych z konta – mówi Maciej Jurczyk, inżynier ds. bezpieczeństwa informacji, ODO 24.

…ani w pamięci komputera


Równie niebezpieczne jest korzystanie z funkcji zapamiętywania danych dostępowych oferowanej zarówno przez wyszukiwarki, jak i witryny internetowe. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, zwłaszcza dla osób, którym trudno zapamiętać używane hasła.
Warto jednak pamiętać, że decydując się na nie, godzimy się także na to, że do naszych zasobów będą miały dostęp inne osoby korzystające z komputera, na którym zapisaliśmy hasła – dodaje Maciej Jurczyk z ODO 24.
Będą one mogły nie tylko zalogować się na nasze konta w social media czy w e-sklepach, ale także np. do poczty elektronicznej.

fot. mat. prasowe

Chroń hasła

Funkcja zapamiętywania haseł na komputerach może sprowadzić na nas kłopoty


Coraz więcej osób wykorzystuje również funkcję zapamiętywania haseł w aplikacjach na smartphonach lub całkowicie z nich rezygnuje. Takie postępowanie może przysporzyć wielu problemów związanych zarówno z kwestiami wizerunkowymi jak i finansowymi. Jeśli nasze urządzenie mobilne trafi w niepowołane ręce to np. znajdujące się na nimi dane mogą zostać wykorzystane do podszycia się pod nas i zakupu różnych dodatków do aplikacji.

Skorzystaj z managera haseł


Najlepszą formą zabezpieczenia, która pozwala ograniczyć dostęp do naszych haseł osobom postronnym jest po prostu ich pamiętanie. Można wesprzeć się także programami, które pozwalają na bezpieczne przechowywanie używanych przez nas kodów.
Managery haseł to aplikacje, w których możemy zapisać używane przez nas na co dzień dane dostępowe, np. do serwisów internetowych. Są one chronione jednym głównym kodem zabezpieczającym. Korzystając z takich programów musimy tak naprawdę zapamiętać tylko jedno hasło – wyjaśnia ekspert ODO 24.

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele zarówno płatnych, jak i bezpłatnych programów, które pomagają zwiększać bezpieczeństwo naszych haseł. Najpopularniejsze z nich to m.in.: dodatek do przeglądarek internetowych LastPass oraz KeePass Password Safe – darmowe narzędzie nie tylko do przechowywania haseł, ale także poufnych danych.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: