eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Bezrefleksyjne udostępnianie danych osobowych to norma

Bezrefleksyjne udostępnianie danych osobowych to norma

2017-06-04 00:33

Bezrefleksyjne udostępnianie danych osobowych to norma

Pułapki udostępniania © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Udostępnianie danych osobowych na łamach portali społecznościowych stało się niemal naturalne. Wielu użytkowników Facebooka czy Instagrama nie ma większych oporów, aby dzielić się z niemal całym światem osobistymi informacjami czy prywatnymi fotografiami. Trochę światła na to, jak dużą ilość personaliów ujawniamy publicznie, rzucają wyniki najnowszego badania Kaspersky Lab, z których wynika, że swoje dane udostępnia cyfrowo aż 93% badanych, z czego 70% publikuje wizerunek swoich dzieci, a 40% nie waha się udostępniać prywatnych i poufnych filmów i zdjęć innych osób. Okazuje się również, że największa niefrasobliwość cechuje młode pokolenie.
Przed nami wyniki opracowanego przez firmę Kaspersky Lab raportu pt. „Niebezpieczny nieznajomy: udostępnianie w internecie a utrata cennych danych”, którego autorzy postanowili wziąć pod lupę zachowania użytkowników sieci i ich nawyki w zakresie udostępniania danych osobowych

Niewątpliwie niepokojący jest fakt, że prawie połowa badanych (44%) nie ma większych kłopotów z upublicznianiem swoich informacji. Najwyraźniej ta grupa zupełnie nie zdaje sobie sprawy, że ich dane w momencie, gdy znajdą się w sferze publicznej, mogą rozprzestrzenić się znacznie dalej niżby sobie tego życzyli.

Jeden na pięciu badanych przyznaje, że zdarza mu się udostępnianie danych osobowych ludziom, których dobrze nie zna oraz nieznajomym. Niefrasobliwość internautów bywa wręcz zaskakująca. Ludzie narażają się na ryzyko kradzieży tożsamości lub ataku finansowego poprzez udostępnienie informacji finansowych i płatniczych (37%), skanów swoich paszportów, prawa jazdy oraz innych prywatnych dokumentów (41%) lub haseł (30%).

Badanie pokazało, że ludzie nie tylko dzielą się swoimi danymi, ale również urządzeniami, na których przechowywane są ich cenne informacje. Jedna osoba na dziesięć (10%) udostępniła nieznajomej osobie swój PIN umożliwiający dostęp do urządzenia, natomiast jedna osoba na pięć (22%) zostawiła swoje urządzenie, niezablokowane i bez nadzoru, wśród grupy ludzi. Co więcej, niemal jedna czwarta (23%) przekazała swoje urządzenie innej osobie do tymczasowego użytku.

fot. mat. prasowe

Zwyczaje z udostępnianiem danych

93% respondentów deklaruje udostępnianie danych


Udostępnianie danych osobowych innym osobom i firmom stanowi naprawdę niebezpieczny nawyk — powiedział Andriej Mochola, dyrektor odpowiedzialny za rozwiązania dla klientów indywidualnych, Kaspersky Lab. W dzisiejszym świecie online dzielenie się informacjami z innymi jest bardzo łatwe i pod wieloma względami właśnie po to stworzono internet. Jednak ujawniając innym ludziom istotne i poufne informacje, jednym kliknięciem zrzekasz się kontroli nad tymi danymi, ponieważ nie masz pewności, do kogo trafią i do czego zostaną użyte. Użytkownicy dosłownie przekazują swoje cenne dane, a nawet urządzenia, na których są przechowywane, w obce ręce.

Badanie ponadto dowodzi, że skłonność do udostępniania danych osobowych innym osobom swoich prywatnych i poufnych zdjęć jest najbardziej powszechna wśród młodych ludzi — przyznaje się do tego 61% osób w wieku 16-24, podczas gdy dla osób powyżej 55 lat odsetek ten wynosi jedynie 38%. Podobną tendencję można również zauważyć w odniesieniu do informacji finansowych: aż dwie piąte młodych ludzi udostępnia innym swoje dane finansowe i płatnicze (42% osób z przedziału wiekowego 16-24 lat), natomiast w przypadku osób powyżej 55 roku życia takie zachowanie wskazuje jedynie 27%.
Wprawdzie oczekiwanie od użytkowników internetu, że przestaną udostępniać innym swoje zdjęcia, dane osobiste i inne informacje, byłoby całkowicie nierealistyczne, jednak warto zastanowić się na spokojnie, zanim opublikuje się istotne informacje online. Zachęcamy również użytkowników, aby stosowali środki bezpieczeństwa w celu ochrony swoich danych oraz prywatności, na wypadek gdyby ich urządzenia lub dane wpadły w niepowołane ręce — dodał Andriej Mochola.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: