eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Mikrofirmy optymistyczne jak nigdy

Mikrofirmy optymistyczne jak nigdy

2017-06-02 10:37

Mikrofirmy optymistyczne jak nigdy

Mikrofirmy z największą poprawą nastrojów © jimmyan8511 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Wprawdzie z najnowszego Barometru EFL wynika, że w II kwartale br. najlepiej swoją sytuację oceniały przedsiębiorstwa średnie (67,7 pkt., +7,9 pp.), to jednocześnie okazuje się, że największy skok optymizmu w ujęciu kwartalnym odnotowały mikrofirmy (+10 pp.). Znaczne wzrosty odnotowano we wszystkich badanych obszarach. I tak m.in., obecnie dwa razy więcej mikroprzedsiębiorców niż jeszcze na początku roku (23% vs. 11%) spodziewa się wzrostu sprzedaży.

Przeczytaj także: Barometr EFL: kondycja finansowa MSP II kw. 2017

W II kwartale bieżącego roku nastroje wszystkich podmiotów wyraźnie poszybowały w górę, a „Barometr EFL” - po raz pierwszy w historii - przewyższył próg 60 punktów zarówno w przypadku mikro, małych jak i średnich firm. Tym, co jednak zwraca szczególną uwagę, jest znaczny powiew optymizmu ze strony najmniejszych podmiotów, które to w ujęciu kwartał do kwartału uzyskały najwyższą dynamiką wartości „Barometru EFL” (+10 pp.).
– To dość istotna zmiana, ponieważ ostatnie pomiary wskazywały, że polskie mikrofirmy to najwięksi pesymiści pośród wszystkich badanych grup. Ich prognozy, czy to odnośnie inwestycji czy poziomu sprzedaży, zawsze były najniższe w całym sektorze MŚP. Teraz sytuacja się odmieniła i oceny mikroprzedsiębiorców są zbliżone do opinii formułowanych przez małe firmy. Ciągle jednak największy optymizm to domena największych podmiotów z sektora MŚP. Dlaczego? Bez wątpienia znaczenie ma tu fakt, że średni przedsiębiorcy często już pod koniec roku otrzymują zamówienia na kolejny rok i w ten sposób łatwiej jest im oceniać swoją kondycję. Wśród pozostałych przedsiębiorców jest to rzadkość i dlatego na początku roku mikrofirmy są dość ostrożne w swych prognozach – mówi Radosław Kuczyński, prezes EFL.

fot. mat. prasowe

Barometr EFL - wskaźnik wg wielkości przedsiębiorstw

Odczyt Barometru EFL dla średnich firm wyniósł rekordowe 67,7 pkt.


Mikrofirmy wychodzą z cienia …


Podczas gdy na początku roku tylko co dziesiąty właściciel mikrofirmy prognozował wzrost sprzedaży swoich towarów, w II kwartale odsetek optymistów zwiększył się dwukrotnie – z 11% do 23%. Pochodną tego jest dużo lepsza ocena płynności finansowej w firmach mikro – odsetek oczekujących poprawy wzrósł niemal trzykrotnie – z 7,5% do 22%. Najmniejsze podmioty są również optymistyczne, jeśli chodzi o poziom inwestycji. Ich wzrostu w II kwartale br. spodziewa się ponad 35% respondentów. W związku z tym wzrosło zapotrzebowanie na finansowanie zewnętrzne – z 14,5% w I kwartale br. do 20,1% w II kwartale br.

… ale to średniaki pozostają górą


Subindeks „Barometru EFL”, który informuje o skłonności firm z sektora MŚP do wzrostu, w II kwartale 2017 roku był ponownie najwyższy wśród średnich przedsiębiorstw i wyniósł 67,7 pkt. Mikro i małe firmy nieco słabiej oceniły swoją sytuacją – wartość odczytu wyniosła odpowiednio 61,5 pkt. oraz 61,8 pkt. Na poprawę nastrojów w każdej kategorii sektora MŚP największy wpływ miał duży odsetek respondentów przewidujących wzrost inwestycji. Największymi optymistami są średnie firmy, wśród których równo połowa spodziewa się więcej inwestować. Wśród małych firm odsetek ten wyniósł 37,7%, a mikro – 35,4%. Przedstawiciele MŚP liczą również na większą w porównaniu do poprzedniego kwartału sprzedaż. Najliczniejszą grupą optymistów znajdziemy w segmencie średnich firm (34,2%, +5 pp. k/k).

fot. mat. prasowe

Wskaźnik wg wielkości przedsiębiorstw - porównanie kolejnych kwartałów

Subindeks „Barometru EFL”, który informuje o skłonności firm z sektora MŚP do wzrostu, w II kwartale 2017 roku był ponownie najwyższy wśród średnich przedsiębiorstw i wyniósł 67,7 pkt.


Rekordowa wartość głównego indeksu Barometru EFL na II kwartał


Wynik „Barometru EFL” za II kwartał 2017 roku po raz drugi w historii pomiarów przekroczył próg 60 pkt. (pierwszy raz w III kwartale 2015 roku) i wyniósł 63 pkt. Jednocześnie jest to najwyższa wartość od początku realizacji badania, czyli od I kwartału 2015 roku. W porównaniu do I kwartału br. wartość wskaźnika jest aż o 5,9 pkt. wyższa, natomiast do sytuacji sprzed roku o 5,2 pkt. Tym samym powtórzyła się sytuacja z ubiegłego roku, gdy pomiędzy I i II kwartałem 2016 roku odczyt Barometru wzrósł.
- Inwestycyjny optymizm wśród przedsiębiorców z sektora MŚP utrzymuje się od początku roku i to może być dobry prognostyk dla polskiej gospodarki. Bo w ubiegłym roku wszystkie inwestycje spadły o niemal 8% w stosunku do 2015 roku, a ich udział w PKB wyniósł zaledwie 18%. W tym roku liczymy na poprawę tych wskaźników – mówi prezes EFL.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: