eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Barometr EFL: kondycja finansowa MSP II kw. 2017

Barometr EFL: kondycja finansowa MSP II kw. 2017

2017-05-19 12:46

Barometr EFL: kondycja finansowa MSP II kw. 2017

Przedstawiciele MŚP w bardzo dobrych nastrojach © vege - Fotolia

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Znamy najnowszy odczyt „Barometru EFL”, czyli wprowadzonego na początku 2015 roku indeksu informującego o skłonności firm z sektora MŚP do rozwoju. Tym razem jego wskazówka bardzo pozytywnie zaskakuje . Wskaźnik osiągnął poziom 63 pkt., co oznacza, że mamy do czynienia z najlepszym kwartałem w całej historii badania. Za taki obrót spraw odpowiada w znacznej mierze optymistyczna postawa wobec inwestycji - ich zwiększenie 4 na 10 przedsiębiorców.
- Bieżące wskazanie „Barometru EFL” to odzwierciedlenie tendencji widocznych w gospodarce już w poprzednim kwartale. Warto bowiem pamiętać, że pierwsze trzy miesiące br. przyniosły zarówno wzrost produkcji sprzedanej przemysłu (+7,3% rok do roku), jak i sprzedaży detalicznej (+10%). Papierkiem lakmusowym sytuacji rynkowej są również wyniki osiągane przez bardzo wrażliwe na wahania koniunktury firmy leasingowe, a te w I kw. br. sfinansowały inwestycje o 12,7% wyższe niż rok wcześniej. W parze z tymi danym idzie najnowszy odczyt „Barometru EFL”, który potwierdza, że polskie firmy, w tym przede wszystkim przedstawiciele sektora MŚP, są w coraz to lepszej kondycji - kupują, inwestują, napędzając tym samym polską gospodarkę – komentuje Radosław Kuczyński, prezes EFL.

Rekordowy odczyt Barometru EFL


Najświeższe wskazanie „Barometru EFL” może cieszyć. W II kwartale br. wskaźnik, drugi raz w historii pomiarów, zdołał przekroczyć próg 60 pkt. Osiągnięte 63 pkt. to najwyższa wartość, jaką odnotowano od początku badania, a więc od I kwartału 2015 roku. Względem I kwartału br. obecna wartość wskaźnika jest aż o 5,9 pkt. wyższa, natomiast w porównaniu do sytuacji sprzed roku podskoczyła aż o 5,2 pkt. Tym samym powtórzyła się sytuacja z ubiegłego roku, gdy pomiędzy I i II kwartałem 2016 roku odczyt Barometru wzrósł.

fot. mat. prasowe

Barometr EFL w II kw. 2017

„Barometr EFL” to syntetyczny wskaźnik, który informuje o skłonności firm z sektora MŚP do rozwoju


Coraz więcej inwestycyjnych optymistów


Na wzrost wartości „Barometru EFL” w II kwartale tego roku, zapracowały wszystkie cztery kategorie, jednak podobnie jak na początku roku, decydujący wpływ miała istotna poprawa nastrojów pod względem planowanych inwestycji. Odsetek osób, które spodziewają się więcej inwestować w II kwartale br. wzrósł o 8,9 pp. w porównaniu do I kwartału 2017 roku (z 31,9 proc. do 40,8 proc.) oraz aż o 17,9 pp. w porównaniu do II kwartału 2016 roku. Odsetek inwestycyjnych optymistów w sektorze MŚP w II kwartale br. był najwyższy od IV kwartału 2015 roku. Wówczas wyniósł on 45,3 proc.

Również stosunkowo wysoki odsetek przedsiębiorców (27,2 proc.) wskazał, że oczekuje wzrostu sprzedaży. Jest to wynik lepszy o 8,9 pp. w porównaniu do I kwartału br., jednak o 14,6 pp. niższy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W przypadku płynności finansowej odsetek optymistów wzrósł aż 10,8 pp. kwartał do kwartału (24,3 proc.), a większe zapotrzebowanie na finansowanie zewnętrzne zgłosiła co piąta firma (+ 4 pp.).

fot. mat. prasowe

Barometr EFL na przestrzeni kwartałów

Wyniki „Barometru EFL” mogą się wahać na skali od 0 do 100. Wartości powyżej 50 pkt. oznaczają pozytywny kierunek zmian


Prognoza na kolejny kwartał


- Jeśli miałbym prognozować odczyt następnego Barometru na podstawie danych z ubiegłego roku, kiedy pomiędzy II kw. a IV kw. wartość wskaźnika stopniowo spadała, wskazałbym na niewielki spadek nastrojów. Jednak obecnie mamy do czynienia z inną sytuacją rynkową niż rok temu. W związku z napływającymi optymistycznymi danymi makroekonomicznymi, jak również bardzo dobrymi wynikami firm leasingowych, spodziewamy się ożywienia polskiej gospodarki w dalszej części tego roku. Głównymi determinantami takiej sytuacji będą rosnące wydatki konsumpcyjne, stabilny wzrost gospodarczy w strefie euro i odbicie inwestycji, przede wszystkim z udziałem unijnego wsparcia, na przełomie II i III kwartału – mówi Radosław Kuczyński, prezes EFL.

Informacje o badaniu
„Barometr EFL” jest syntetycznym wskaźnikiem informującym o skłonności firm z sektora MŚP do wzrostu (tj. rozwoju rozumianego, jako stawianie sobie przez przedsiębiorstwa celów związanych ze wzrostem sprzedaży i produkcji, ekspansją na nowe rynki i maksymalizacją zysków, co jest związane z inwestycjami w środki trwałe). Prognozowana na dany kwartał kondycja finansowa firm MŚP daje punkt odniesienia do wnioskowania o zakładanym kierunku zmian, które sprzyjają wzrostowi lub działają hamująco na rozwój firm. Badanie przygotowywane jest przez Ecorys na zlecenie Europejskiego Funduszu Leasingowego SA., a jego wyniki są publikowane co kwartał. Jego uczestnicy to mikro, małe i średnie firmy terenu całej Polski. W badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa 600 mikro, małych i średnich firm. Aktualna edycja badania odbyła się w dniach 4-10 maja 2017 r.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.