eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Europa: wydarzenia tygodnia 21/2017

Europa: wydarzenia tygodnia 21/2017

2017-05-27 22:38

Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 20/2017

  • Koszty Brexitu. Analitycy szacują jakie będą koszty Brexitu, ile zapłaci Wielka Brytania. Szacunki wahają się od 0 do 100 mld euro. Przeważa jednak opinia, że wyliczenia maja tu małe znaczenie, a finalna kwota prawdopodobnie będzie zależeć od konsensusu politycznego pomiędzy Londynem i Brukselą. Premier May przedstawia pogląd, że rozmowy o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE powinny być prowadzone równocześnie z przyszłymi stosunkami obu stron. Uważa ona też, że pilnego wyjaśnienia wymaga statusu obywateli państw UE w Wielkiej Brytanii i vice versa.
  • Skutki pobytu D. Trumpa w Brukseli. Według D. Tuska zgoda obu stron dotyczy walki z terroryzmem i Ukrainy, ale brak porozumienia co do polityki klimatycznej i handlowej.
  • Kolejna transza pomocy dla pogrążonej w kryzysie Grecji. Poinformowano, że obradujący w Brukseli ministrowie finansów strefy euro, przedstawiciele MFW oraz greckiego rządu nie porozumieli się w tej sprawie, a także w sprawie umorzenia części greckiego zadłużenia.
  • Podwójne opodatkowanie w UE. Ministrowie finansów państw unijnych osiągnęli porozumienie w sprawie systemu rozwiązywania sporów dotyczących podwójnego opodatkowania w Unii Europejskiej.
  • Euro w całej UE? Panuje opinia, że w ramach reformy unijnej Komisja Europejska chce do 2025 roku wprowadzić wspólną walutę we wszystkich 27 krajach Unii Europejskiej.
  • Bruksela gotowa do rozpoczęcia negocjacji w sprawie Brexitu. Wszystko wskazuje na to, że rozmowy na temat przyszłej umowy handlowej UE - Wielka Brytania rozpoczną się dopiero, gdy wynegocjowane zostaną kwestie praw obywateli i zobowiązań finansowych. Pierwsza sesja negocjacji pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską ws. Brexitu odbędzie się 19 czerwca. Będzie to już po przedterminowych wyborach do Izby Gmin
  • MFW stawia warunki Ukrainie. Międzynarodowy Fundusz Walutowy uzależnia udzielenie Ukrainie kolejnej transzy kredytu od przyspieszenia we wprowadzaniu reform. Zdaniem ekspertów ukraińska gospodarka rozwija się, ale potrzebne są zmiany przyspieszające te procesy. Dotyczy to reformy: emerytalnej, rolnej, prywatyzacyjnej i antykorupcyjnej. W ich ocenie w tym roku można się spodziewać dwuprocentowego wzrostu PKB, inflacja na koniec roku nie powinna przekroczyć 10 procent, a ukraińskie rezerwy walutowe wyniosą ponad 17,6 mld USD. Warto przypomnieć, że Ukraina do tej pory otrzymała od MFW trzy transze kredytu na sumę ponad 7 mld USD z przyznanego jej . wsparcia w wysokości 17,5 mld USD.
  • Ukraińskie sankcje wobec Rosji. Kijów wprowadził kolejne sankcje wobec Rosji. Obecnie rosyjscy przewoźnicy mają zakaz transportowania towarów i przejazdu pustych wagonów przez terytorium Ukrainy.
  • Szwajcarzy wobec energii atomowej. Większość Szwajcarów opowiedziała się za rezygnacją z energetyki atomowej. Francuzi też zamierzają zmniejszyć stopień zaspokojenia swoich potrzeb energetycznych energią z reaktorów jądrowych. Coraz bardziej wzrastają inwestycje w odnawialne źródła energii i we wzrost efektywności.
  • Afery spalinowej cd. Tym razem sprawa dotyczy podejrzeń niemieckiego koncernu motoryzacyjnego Daimler o manipulowanie wynikami pomiaru spalin w silnikach Diesla. W tej sprawie policja przeszukała biura i mieszkania podejrzanych pracowników.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

LICZBA KOBIET PRACUJĄCYCH W POLSCE VS. EUROPA

Wstępne dane za I kwartał 2017 r. wskazują, że liczba pań pracujących wzrosła o 24 tys. w porównaniu do końca 2016 r. Według Kwartalnej informacji o rynku pracy GUS na koniec 2016 r. odnotowano 7,293 mln kobiet pracujących, z kolei w I kwartale 2017 roku było ich 7,317 mln. Wskaźnik zatrudnienia kobiet w Polsce wyniósł 62,2%, co plasuje nasz kraj dopiero na 22. pozycji wśród 28 państw Unii Europejskiej. Polska jest także jednym z krajów z największą różnicą wskaźników zatrudnienia kobiet i mężczyzn. Różnica na poziomie 14,2 punktów procentowych plasuje nas na niechlubnym 6. miejscu wśród państw członkowskich UE-28. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy People rekrutowało najwięcej kobiet w takich segmentach rynku jak: finanse, usługi, administracja.

Dane Eurostatu pokazują, że wskaźnik zatrudnienia kobiet w Polsce systematycznie, choć powoli rośnie od 5 lat. Nadal jesteśmy jednak w pierwszej dziesiątce krajów z najniższym wskaźnikiem. W gronie tym dominują kraje południowe: Malta, Włochy i Grecja. Wśród liderów o największym procencie zatrudnionych kobiet są kraje bałtyckie i skandynawskie. Podobnie jak w krajach Unii kobiety w Polsce w przeważającej części zajmują stanowiska tzw. różowych kołnierzyków. Z moich obserwacji wynika, że kobiety w Polsce rzadziej niż mężczyźni decydują się na awans i starają się o pracę na wyższych stanowiskach. Często nie są też wystarczająco zdeterminowane w walce o podwyżki – mówi Sebastian Popiel, Członek Zarządu PEOPLE.

KOBIETY KONTRA MĘŻCZYŹNI – POLSKA I UE

Według najbardziej aktualnych danych Eurostat (2016 r.) można zaobserwować znaczącą różnicę we wskaźniku zatrudnienia kobiet i mężczyzn tzw. gender employment gap (w wieku 20-64) zarówno w krajach Unii Europejskiej jak i w Polsce. Różnica ta dla 28 krajów UE wynosi 11,6 punktów procentowych, z kolei w Polsce jest wyższa i wynosi 14,2 pp. Do krajów o największej nierównowadze w zatrudnieniu kobiet i mężczyzn należą głównie kraje południowe, negatywnym liderem jest Malta (27,6 pp.), a zaraz po niej Włochy (20,1 pp.) i Grecja (19 pp.). Najmniejsze różnice w liczbie zatrudnionych kobiet i mężczyzn odnotowują kraje bałtyckie (zeszłoroczny lider to Litwa: 1,9 pp., 2. miejsce Łotwa: 2,9 pp.) i kraje skandynawskie (3. miejsce Finlandia 3,3 pp., a po niej Szwecja, 3,8 pp.).

SFEMINIZOWANE ZAWODY I RÓŻOWE KOŁNIERZYKI

Podobnie jak w Unii Europejskiej, najbardziej sfeminizowanymi grupami zawodowymi w Polsce są pracownicy biurowi, pracownicy usług, sprzedawcy. Jak wskazuje GUS, do sekcji gospodarki narodowej najbardziej opanowanych przez kobiety należą: opieka zdrowotna i pomoc społeczna oraz edukacja, w których kobiety stanowią ok. 8 na 10 pracujących. Wysoki odsetek kobiet charakteryzuje też obszary zakwaterowanie i gastronomia. Badania pokazują, że kobiety częściej szukają pracy w niepełnym wymiarze godzin lub pracy dorywczej i niewymagającej dojazdów. Ten problem dotyka częściej kobiety mieszkające na wsi niż w mieście. Jest to związane z opieką i wychowywaniem dzieci oraz podziałem obowiązków w gospodarstwach domowych. Kobiety znacznie częściej niż mężczyźni pozostają poza rynkiem pracy właśnie z powodów rodzinnych.

Duża część pracujących Polek to tzw. różowe kołnierzyki – czyli kobiety wykonujące zawody niewymagające wysokiego stopnia specjalizacji, o stosunkowo niskich płacach i możliwościach awansu. Różowe kołnierzyki to głównie zawody sfeminizowane, kojarzone przede wszystkim z brakiem lub niskim stopniem specjalizacji oraz najczęściej średnim lub niższym wykształceniem. Duża część tzw. różowych kołnierzyków to osoby pracujące w gastronomii, opiece społecznej czy sprzedaży oraz zajmujące proste stanowiska biurowe.

Sebastian Popiel, Członek Zarządu PEOPLE

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: