eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Czy pracownicy z Ukrainy cenią pracę w Polsce?

Czy pracownicy z Ukrainy cenią pracę w Polsce?

2017-05-09 11:22

Czy pracownicy z Ukrainy cenią pracę w Polsce?

Czy pracownicy z Ukrainy cenią pracę w Polsce? © Stephen Finn - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

W 2015 roku zatrudnianie cudzoziemców stało się niezwykle popularne, ale to miniony rok przyniósł prawdziwe rekordy - jeszcze nigdy w naszym kraju nie pracowało aż tylu obywateli państw trzecich. Polski rynek pracy upodobali sobie szczególnie pracownicy z Ukrainy. Jak im się pracuje? Czy są zadowoleni z oferowanych im warunków? Czy planują pozostanie w naszym kraju na stałe? Czy wykonywana przez nich praca jest zgodna z ich wykształceniem? Odpowiedzi na te i inne pytania dostarcza najnowszy raport OTTO Work Force Polska.

Przeczytaj także: Pracownicy z Ukrainy: czy specjaliści i menedżerowie mają szansę na etat?

Zatrudnianie cudzoziemców zyskuje w naszym kraju coraz większą popularność, a powodem jest przede wszystkim brak rodzimych kandydatów do pracy. Ze statystyk prowadzonych przez powiatowe urzędy pracy i urzędy wojewódzkie wynika, że w ubiegłym roku zarejestrowano aż 1,3 mln oświadczeń, na podstawie których obywatele Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy mogą pracować na terenie naszego kraju bez konieczności uzyskiwania pozwolenia na pracę. Podobnie jak rok wcześniej większość oświadczeń (96 proc.) dotyczyła obywateli Ukrainy.

Autor raportu, firma OTTO Work Force Polska, zatrudnia pracowników z Ukrainy już od 2013 r. i jako jedyna w Polsce prowadzi regularne badania ich opinii.
Satysfakcja z pracy w istotny sposób przekłada się na motywację i zaangażowanie zatrudnionych. Monitorowanie ich opinii w porę reagować na ewentualne problemy” – mówi Tomasz Dudek, Dyrektor Operacyjny OTTO Work Force na Europę Środkowo-Wschodnią.

Raport dowodzi, że pracownicy z Ukrainy raczej nie mają powodów do narzekań. Aż 94% z nich deklaruje zadowolenie z pracy w naszym kraju, co względem 2015 roku oznacza wzrost o 10%. Coraz bardziej satysfakcjonuje ich również wynagrodzenie - zadowolenie z zarobków wzrosło od grudnia 2015 r. do 2017 r. o 40% - z poziomu 50% do 90%. Kilka razy wyższe w Polsce niż na Ukrainie pensje są także głównym powodem, dla którego pracownicy z Ukrainy decydują się na emigrację do Polski.
„Od 2015 r. zarobki pracowników z Ukrainy zatrudnionych za pośrednictwem OTTO Work Force wzrosły średnio o 300 zł. Minimalne wynagrodzenie na Ukrainie od 2016 to 1 450 UAH (ok. 220 PLN).” – mówi Tomasz Dudek, Dyrektor Operacyjny OTTO Work Force na Europę Środkowo-Wschodnią.

Pracownicy z Ukrainy cenią sobie również pozytywny stosunek Polaków do ich obecności w naszym kraju – ten czynnik zanotował wzrost w porównaniu z poprzednim badaniem o 37%. Aż 97% pracowników uważa, że Polska jest krajem otwartym na pracowników z Ukrainy (wzrost z 75% do 97%). 89% pracowników jest zadowolonych z relacji ze współpracownikami, a 87% również z relacji z przełożonym.
„Początkowo pracowników z Ukrainy zatrudniali przede wszystkim mali i średni przedsiębiorcy - głównie do prac sezonowych, na polach, w sadach, w przetwórstwie. Obecnie bardzo duże zainteresowanie pracownikami z Ukrainy notujemy wśród międzynarodowych korporacji, które dbają o atmosferę i stawiają na pozytywne relacje z pracownikami. Mają także większe doświadczenie w zarządzaniu wielokulturowym środowiskiem pracy, stąd prawdopodobne rosnące zadowolenie z relacji w miejscu pracy.” – wyjaśnia Tomasz Dudek, Dyrektor Operacyjny OTTO Work Force na Europę Środkowo-Wschodnią.

48% pracowników planuje pozostać w Polsce na stałe, to o 38% więcej niż pod koniec 2015 roku. Dla 82% Ukraińców zachętą do pozostania w Polsce na stałe byłaby gwarancja długotrwałego zatrudnienia (wzrost o 32% w porównaniu z 2015 r.) oraz dla 42% możliwości rozwoju ( wzrost o 15%).

Znaczenie wzrosła liczba pracowników, którzy pracują zgodnie z własnym wykształceniem, z poziomu 8% do 29%.
„Przebywający w Polsce pracownicy z Ukrainy są często dobrze lub bardzo dobrze wykształceni. W badaniu przeprowadzonym w 2017 r. 44% z nich miało wykształcenie wyższe, 20% - średnie, 33% - zawodowe, 4%- podstawowe. Wzrost liczby osób zatrudnionych zgodnie z wykształceniem wskazuje na to, że pracodawcy coraz efektywniej wykorzystują potencjał Ukraińców. Zatrudnienie wykwalifikowanych imigrantów wpływa na wzrost innowacyjności, ogólny rozwój oraz dyfuzję wiedzy w przedsiębiorstwach.” – mówi Tomasz Dudek, Dyrektor Operacyjny OTTO Work Force na Europę Środkowo-Wschodnią.

Raport w liczbach:


  • Wzrosło znaczenie zarobków jako głównego motywatora imigracji zarobkowej do Polski – wzrost z 39% w 2015r. do 94% w 2017 r. Zarobki są istotniejszym powodem do wyjazdu dla mężczyzn oraz osób starszych.
  • Wzrosła liczba Ukraińców, którzy planują pozostać w Polsce na stałe z 10 % w 2015 r. do 48% w 2017 r. Im lepiej wykształceni pracownicy tym dłużej chcą pozostać w naszym kraju
  • Wzrósł poziom otwartości Polaków na pracowników z Ukrainy (wg opinii ukraińskich pracowników z 75% w 2015 r. do 97% w 2017 r. )
  • Wzrosło ogólne zadowolenie pracowników z Ukrainy pracą w Polsce (z poziomu 84% w 2015 r. do 94% w 2017 r.)
  • 90% pracowników z Ukrainy jest zadowolonych ze swojego wynagrodzenia ( wzrost o 50% w stosunku do 2015 r.)
  • 89% pracowników jest zadowolonych ze stosunku Polaków do pracowników z Ukrainy (wzrost o 37% w stosunku do 2015 r.)
  • 89% pracowników jest zadowolonych z relacji ze współpracownikami (wzrost o 26% w stosunku do 2015 r.)
  • 87% pracowników jest zadowolonych z relacji z przełożonym (wzrost o 26% w stosunku do 2015 r.)
  • 78% pracowników jest zadowolonych z rodzaju pracy (wzrost o 40 % w stosunku do 2015r.)
  • 75% pracowników jest zadowolonych z obciążenia obowiązkami ( wzrost o 39 % w porównaniu z baniem z 2015 r.)
  • 68% pracowników jest zadowolonych z warunków pracy ( wzrost o 6% w stosunku do 2015 r.)
  • 23% pracowników jest zadowolonych z możliwości rozwoju (w 2015 r. zadowolonych było 27%)
  • Im starsi są pracownicy z Ukrainy, tym mniej zadowoleni są z wykonywanej pracy, obciążenia obowiązkami oraz możliwości rozwoju.
  • 95% pracowników z Ukrainy zachęciłyby do pozostania w Polsce większe zarobki.
  • Dla 82% Ukraińców zachętą do pozostania w Polsce na stałe byłaby gwarancja długotrwałego zatrudnienia, (wzrost o 32% w porównaniu z 2015 r.) oraz dla możliwość rozwoju (wzrost o 15% w porównaniu z 2015 r.)
  • 29% pracowników z Ukrainy pracuje zgodnie z własnym wykształceniem. To o 21% więcej niż w 2015 r.

Wybrane zagadnienia raportu

Powody przyjazdu pracowników z Ukrainy do Polski


Niezmiennie główny powodem, dla którego pracownicy z Ukrainy decydują się na wyjazd do Polski są kilkukrotnie wyższe w Polsce zarobki, które w dodatku systematycznie rosną, szczególnie dla pracowników z branży produkcyjnej, a także tych z umiejętnościami technicznymi. W lutym 2015 r. wysokość wynagrodzenia była ważnym powodem do wyjazdu dla 39% badanych, dziewięć miesięcy później dla 53%, w 2017 r.- dla 94%. Analiza statystyczna korelacji w odniesieniu do płci oraz wieku wykazała, że zarobki są istotnie ważniejszym powodem wyjazdu do pracy do Polski dla mężczyzn oraz osób starszych.

fot. mat. prasowe

Jaki jest powód Pana/Pani przyjazdu do pracy do Polski?

Najczęstszym powodem przyjazdu do Polski są wyższe zarobki.


W podejmowaniu decyzji o emigracji zauważalnie rośnie również znaczenie bezrobocia na Ukrainie oraz pogarszająca się sytuacja polityczna. Kilkuprocentowe (7% w 2017 r.), choć wciąż niewielkie znaczenie, ma dla pracowników z Ukrainy możliwość tranzytu przez Polskę do Europy Zachodniej. Znaczenie tego czynnika może jednak z czasem wzrosnąć, jeśli przed Ukraińcami pojawi się możliwość legalnej pracy na Zachodzie. Możliwość tranzytu wyżej cenią kobiety niż mężczyźni, a także osoby młodsze i lepiej wykształcone.

Motywacja do pozostania w Polsce na stałe


Jak pokazują wyniki badań, pracownicy z Ukrainy rozważają pozostanie w Polsce na dłużej, a nawet na stałe. Najistotniejszym argumentem, który zachęciłby 95% badanych do pozostania w Polsce są większe zarobki. Im starsi są pracownicy, tym większe znaczenie ma dla nich wysokość płac. Pozostałe elementy, które byłyby istotną zachętą to gwarancja długotrwałego zatrudnienia - ważna dla 82% pracowników z Ukrainy ( wzrost o 32% w porównaniu z 2015 r.) oraz możliwości rozwoju- ważne dla 42% (wzrost o 15% w porównaniu z 2015 r.) Im starsi badani, tym mniej ważne były dla nich możliwości rozwoju.

fot. mat. prasowe

Co zachęciłoby Pana/Panią do pozostania w Polsce na stałe?

Dla 82% badanych powodem pozostania w naszym kraju na stałe mogłaby być gwarancja długotrwałego zatrudnienia.


Na znaczeniu straciło otrzymanie pracy pozwalającej wykorzystać w pełni możliwości (z 28% do 11% w 2017 r.) Zmniejszyło się również znaczenie pozyskania w Polsce pracy dla członków rodziny z 29% do 10%, prawdopodobnie dlatego, że praca w Polsce dla obywateli Ukrainy jest ogólnie dostępna.

Zatrudnienie zgodnie z wykształceniem


29% pracowników z Ukrainy pracuje zgodnie z własnym wykształceniem- to o 21% więcej niż w 2015 r. Przebywający w Polsce Ukraińcy są często dobrze lub bardzo dobrze wykształceni. W badaniu przeprowadzonym w 2017 r. 44% pracowników z Ukrainy miało wykształcenie wyższe, 20%- średnie, 33%- zawodowe, 4%- podstawowe.

fot. mat. prasowe

Czy pracuje Pan/Pani zgodnie z własnym wykształceniem?

29% pracowników z Ukrainy pracuje zgodnie z własnym wykształceniem- to o 21% więcej niż w 2015 r.


Wzrost liczby osób zatrudnionych zgodnie z wykształceniem wskazuje, że pracodawcy coraz efektywniej wykorzystują potencjał imigrantów z Ukrainy. Zatrudnienie wykwalifikowanych imigrantów wpływa na wzrost innowacyjności, ogólny rozwój oraz dyfuzję wiedzy w przedsiębiorstwach.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: