eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Ransomware, czy 167 razy więcej zagrożeń

Ransomware, czy 167 razy więcej zagrożeń

2017-02-21 11:32

Ransomware, czy 167 razy więcej zagrożeń

Ransomware © zimmytws - Fotolia.com

W marcu 2016 roku komputer pokonał człowieka w Go, teleskop Hubble'a odkrył galaktykę GN-z11, a liczba ataków szyfrujących osiągnęła poziom przyprawiający o zawrót głowy. O ransomware mówi się zresztą od dawna i tak dużo, że zdążyło już zdobyć miano epidemii oraz sieciowego zagrożenia nr 1. Czy zasłużenie? Zdecydowanie tak. Na przestrzeni zaledwie roku odnotowało ono rekordowy wzrost popularności - z 4 milionów ataków w 2015 do 638 milionów na koniec 2016. Tymczasem świadomość tego problemu ciągle pozostaje na niezadowalającym poziomie - ostrzega ANZENA.

Przeczytaj także: Cyberprzestępcy szukają pracowników

W marcu 2016 roku o epidemii ransomware poinformowała firma SonicWall. Wprawdzie od tych doniesień upłynął już niemal rok, to ciągle są one aktualne. Intensywność ataków szyfrujących wcale nie maleje - wręcz przeciwnie - tylko w ostatnich 3 miesiącach minionego roku liczba ataków przewyższyła ćwierć miliarda, co stanowiło przeszło 40% wszystkich ataków szyfrujących, do których doszło na przestrzeni całego roku.

Skąd tak duże nasilenie problemu? Jego przyczyn należy upatrywać przede wszystkim w rekordowym wręcz rozwoju usługi RaaS, czyli tzw. ransomware-as-a-service (zagrożenie-jako-usługa). Tryb RaaS to czynnik, który "upowszechnia" cyberprzestępczość, umożliwiając zarabianie na szyfrowaniu nawet kompletnym laikom. Świetnym przykładem jest tu wciąż aktywne zagrożenie o nazwie Satan, wyposażone przez swoich twórców w instrukcję infekowania ofiar. Motorem napędowym rozwoju RaaS jest również relatywnie niskie ryzyko bycia złapanym lub ukaranym, które może zachęcać do ataków na firmowe (w domyśle: cenne) dane nawet amatorów nielegalnego procederu. Kłopot w tym, że amator może równie zablokować cudze dane równie skutecznie jak doświadczony cyberprzestępca. Czy firmowi eksperci bezpieczeństwa IT są na to przygotowani?

fot. zimmytws - Fotolia.com

Ransomware

Liczba ataków ransomware w ciągu roku wzrosła 167 razy.


Styczniowe badanie organizacji ISDG zajmujących się ochroną danych dowodzi, że 76% menedżerów bezpieczeństwa IT dostrzega w ransomware poważne zagrożenie dla swojego biznesu. Ponad połowa z nich (57%) spodziewa się ataku szyfrującego, a 47% przyznaje, że poziom zabezpieczeń przed taką ewentualnością w ich firmowej sieci jest w najlepszym razie "średni". Dodatkowo 62% respondentów określiła jako "w miarę pewne", że wdrożone zabezpieczenia odizolują pierwszą zainfekowaną maszynę, ratując firmową sieć przed szyfrującą epidemią. Firma ANZENA specjalizująca się w zabezpieczaniu danych przypomina, że przed zagrożeniem można się do pewnego stopnia ustrzec deaktywując tzw. makra w pakiecie Microsoft Office i ustawiając domyślne wyświetlanie ukrytych rozszerzeń plików. Dzięki nim łatwiej wychwycimy złośliwe załączniki udające inne dokumenty - najczęstszy dziś sposób przemycania kryptowirusów. A jeżeli nieostrożny użytkownik mimo wszystko aktywuje zagrożenie... to nawet przegranie walki z ransomware na kilku firmowych urządzeniach nie musi oznaczać kapitulacji i haraczu dla szantażystów.
- Przed skutkami złośliwego szyfrowania uchroni nas tworzenie regularnego backupu danych, najlepiej jako obrazu całego dysku, bo nigdy nie wiadomo w jakie zasoby uderzy wirus - radzi Krystian Smętek, inżynier systemowy rozwiązań ShadowProtect SPX - Dysponując aktualną kopią bezpieczeństwa łatwo i szybko odzyskamy swoje dane, wznawiając pracę i minimalizując koszty przestoju praktycznie do zera.

Według badania ISDG mimo alarmującego rozpędu ransomware 5% specjalistów nadal lekceważy problem, uważając go za sztucznie rozdmuchaną kreację medialną. Jeżeli takie poglądy prezentują nie szeregowi pracownicy, a kierownicy działów bezpieczeństwa IT, to w praktyce średnio co 20 firma może być nieprzygotowana do walki z szyfrującą plagą.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: