eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Poszukiwane zawody 2017: po kogo będą stać w kolejce?

Poszukiwane zawody 2017: po kogo będą stać w kolejce?

2017-02-06 13:32

Poszukiwane zawody 2017: po kogo będą stać w kolejce?

Programista © REDPIXEL - Fotolia.com

Weszliśmy w erę rynku pracownika, a to dla pracodawców oznacza m.in. konieczność podjęcia wzmożonych starań o pozyskanie wartościowych kadr. Z danych HRK wynika, że o pracę nie powinni martwić się w szczególności inżynierowie, handlowcy, programiści, analitycy baz danych czy np. spece w zakresie digital marketingu. Nie oznacza to jednak, że pracownicy innych specjalizacji będą borykać się z bezrobociem. Wręcz przeciwnie - dla wielu z nich bieżący rok może okazać się przełomowy. Oto najbardziej poszukiwane zawody nadchodzących miesięcy.
Polski rynek pracy 2017 to przede wszystkim podwyżka najniższej krajowej, która od stycznia wynosi 2000 zł brutto, a do tego niższy wiek emerytalny oraz rekordowo niska stopa bezrobocia. Powody do zadowolenia mogą mieć przede wszystkim kandydaci do pracy. Eksperci HRK potwierdzają, że najbliższe miesiące zapowiadają się dla nich obiecująco.

Na rodzimym rynku pracy, podobnie zresztą jak na rynkach zagranicznych, widać silny wpływ postępu technologicznego. Digitalizacja to obecnie chleb powszedni większości branż, w tym także tych, w których jeszcze nie tak dawno nie dostrzegano miejsca dla nowych technologii. Coraz częściej słyszymy też, że podstaw programowania powinno nauczać się w szkole podstawowej, ponieważ już wkrótce ta umiejętność może przełożyć się na zrozumienie procesów zachodzących w ramach firmy. Niewykluczone jest również, że osoby już funkcjonujące na rynku pracy również będą musiały poznać tajniki programowania, aby w ten sposób zwiększyć swoją atrakcyjność w oczach pracodawcy.

Nowe inwestycje w Polsce


Rozpoczęte w 2016 roku inwestycje zagraniczne zostaną sfinalizowane w 2017, co oznacza automatyczny wzrost zapotrzebowania na konkretnych pracowników. W rankingu "poszukiwane zawody" znają się bez wątpienia specjaliści z sektora automotive, których poszukiwać będzie powstająca na Dolnym Śląsku fabryka silników jednego z wiodących producentów samochodów, a także powstającą na Podkarpaciu fabryka ekskluzywnych samochodów. Z kolei dwie wielkie inwestycje firm z obszaru e-commerce – które budują w Polsce swoje magazyny oraz centra logistyczne – znacząco wpłyną na wzrost zatrudnienia pracowników z tych specjalizacji.

fot. REDPIXEL - Fotolia.com

Programista

Od kilku lat na polskim rynku pracy utrzymuje się popyt na specjalistów IT. Rok 2017 nie będzie pod tym względem inny.


W sektorze produkcji zauważalny jest problem ze znalezieniem odpowiednio wykwalifikowanych pracowników. Szczególnie widoczne jest to w województwach Polski zachodniej, gdzie powstaje coraz więcej zakładów produkcyjnych. Pozyskanie pracowników jest trudniejsze, kandydaci coraz bardziej się cenią, więc stawki wynagrodzeń w tym obszarze wzrastają. I to nie tylko dla wysoko wykwalifikowanej kadry, ale i dla pracowników niższego szczebla. – tłumaczy Marcin Iwaniec, Business Unit Manager Engineering & Technology z firmy HRK.

Nie tylko zagraniczne inwestycje będę miały wkład w polski rynek. Rok 2017 przyniesie nowe projekty drogowe i kolejowe, do których realizacji potrzebni są pracownicy. Tego typu inwestycje dają pracę nie tylko wykonawcom, ale i producentom czy dostawcom materiałów niezbędnych do ich budowy.

Przydatne linki:
Oferty pracy


Faworyci rynku pracy


Od kilku lat na polskim rynku pracy utrzymuje się popyt na specjalistów IT. Rok 2017 nie będzie pod tym względem inny. Najbardziej poszukiwane zawody to przede wszystkim programiści i analitycy baz danych. Coraz więcej firm decyduje się na wprowadzenie nowoczesnych technologii oraz cyfrowe gromadzenie ogromnej ilości danych, które wymagają przetwarzania. Praca czeka na programistów zajmujących się projektowaniem aplikacji mobilnych. Korzystając z urządzeń mobilnych, aż 90% czasu spędzamy w aplikacjach, a zaledwie 10% czasu w przeglądarce. To automatycznie zwiększa zapotrzebowanie na specjalistów odpowiedzialnych za te zadania. Także gromadzenie przez firmy ogromnej liczby danych wymaga od pracodawców z jednej strony zatrudniania specjalistów BIG DATA, a z drugiej osób specjalizujących się w zabezpieczaniu danych.

Według Piotra Mazurkiewicza, partnera HRK S.A., w zestawieniu "poszukiwane zawody" największymi faworytów rynku pracy 2017 będą także handlowcy. Zapotrzebowanie na nich wynika przede wszystkim z faktu, że firmy poszukują pracowników do nowych kanałów dystrybucji. Jednak w tym obszarze poszukuje się głównie osób na stanowiska juniorskie i seniorskie – czyli pracowników, którzy są na pierwszej linii kontaktu z klientem.
W 2016 roku firmy starały się budować swoje pomysły na omnikanałowości komunikacji marketingowej. Do tej pory w wielu firmach oddzielano tradycyjne kanały od digitalu, co powodowało, że komunikacja marek nie była spójna lub część online’owa była zaniedbana. Zmiana, która nastąpiła, wskazuje na to, że firmy będą kładły coraz większy nacisk na komunikację w Internecie i będą poszukiwały osób o zróżnicowanym doświadczeniu w marketingu – w działaniach ATL, BTL i digitalowych – mówi Jacek Olejarz, Executive Manager FMCG&Retail, Media&Fashion w firmie HRK.

Trudniej o pracę


Niestety, mimo wyraźnego popytu na pracowników w wielu branżach, są również tacy specjaliści, którzy w tym roku mogą liczyć na mniejszą liczbę ofert pracy. Należą do nich doradcy klienta w instytucjach finansowych. Wpływ na zmniejszający się popyt na tych pracowników ma przede wszystkim zmiana struktury pracy banków z klientem. Duże oddziały zastępowane są małymi, znajdującymi się np. w galeriach handlowych, gdzie zatrudnia się znacznie mniej osób. Następuje także automatyzacja prostych procesów bankowych, czyli zastąpienie pracownika stanowiskiem do samoobsługi, które jest nieporównanie tańsze niż zatrudnienie dodatkowej osoby.

Polski rynek pracy już od trzech lat znajduje się na fali wznoszącej, dlatego też oczekiwania pracowników rosną, zarówno wobec obecnych, jak i potencjalnych pracodawców. Jednak należy pamiętać o tym, że za określonymi wymaganiami powinny iść określone kompetencje, a także nie każdy region Polski to zielona wyspa rynku pracy.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: