eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Handel detaliczny w Polsce mocno zróżnicowany

Handel detaliczny w Polsce mocno zróżnicowany

2017-01-13 10:44

Handel detaliczny w Polsce mocno zróżnicowany

Sklep © wideonet - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Handel detaliczny w Polsce jest dość mocno zróżnicowany. Na mapie naszego kraju znajduje się obecnie około 107 tys. sklepów spożywczych i spożywczo-przemysłowych. Jeśli się im przyjrzeć, to okaże się, że stosunkowo niski udział (zaledwie 6%) odnotowują nowoczesne placówki, a więc hipermarkety, supermarkety i dyskonty. Dostrzegalne jest również znaczne zróżnicowanie liczby sklepów w ujęciu regionalnym. Prym pod względem ilości wiedzie Mazowsze, ale to w województwie świętokrzyskim przypada najwięcej sklepów na 1000 mieszkańców.

Przeczytaj także: Roszada na rynku. E-sklepy i dyskonty wypierają hipermarkety?

Handel detaliczny w liczbach


  • Najwięcej wszystkich formatów znajduje się na Mazowszu (ok. 15 tys.), na drugim biegunie plasuje się województwo opolskie z ponad pięciokrotnie niższym wynikiem (ok. 2,8 tys. sklepów).
  • Najbardziej rozbudowany kanał tradycyjny (tradycyjne sklepy sieciowe i niezrzeszone w sieci) znajduje się na Podkarpaciu i w województwie świętokrzyskim, gdzie stanowi on 96 proc. wszystkich sklepów.
  • Handel tradycyjny charakteryzuje się sporym usieciowieniem - co 4 sklep tradycyjny (26 proc.) zrzeszony jest w sieci, a rozwój handlu zrzeszonego zależy od regionu – najwięcej sklepów sieciowych znajduje się na Podkarpaciu (42 proc.), a najmniej na Mazowszu (22 proc.).
  • Największym nasyceniem sklepów na 1000 mieszkańców charakteryzuje się województwo świętokrzyskie (3,16), najmniejsze występuje na Podlasiu (2,51).
  • Najwyższy poziom siły nabywczej mieszkańców przypadającej na 1 sklep to domena Mazowsza (12 mln PLN), najniższy obserwowany jest w województwie świętokrzyskim ( 7,2 mln PLN).
  • Potencjał placówki nie jest uzależniony wyłącznie od jej powierzchni i obrotu, ale również od zlokalizowania. Np. na Mazowszu znajduje się najwięcej sklepów (prawie 15 tys.), a na przeciętny sklep przypada najwięcej siły nabywczej konsumentów. Cechy lokalizacji pojedynczego sklepu, jak siła nabywcza i konkurencja pozwalają na weryfikację pokrycia, selekcję najlepszych sklepów do obsługi oraz dopasowanie asortymentu do potencjału sklepu.

fot. mat. prasowe

Struktura handlu detalicznego

Najwięcej sklepów na 1000 mieszkańców przypada w województwie świętokrzyskim.


Mapa prezentuje wyniki analizy liczby oraz struktury, jaka charakteryzuje handel detaliczny ze względu na format punktu sprzedaży. Kolorem ciemnoszarym na mapie oznaczone są województwa o największej liczbie punktów sprzedaży, z kolei kolorem jasnoszarym zaznaczone są województwa o najniższej liczbie sklepów. Zaobserwować możemy duże dysproporcje w liczbie punktów sprzedaży w poszczególnych województwach. Wielkość wykresów kołowych i kolory oznaczają poszczególne kanały sprzedaży: ciemnoniebieski – kanał nowoczesny (hipermarkety, supermarkety i dyskonty), jasnoniebieski – sklepy tradycyjne sieciowe, zielony – sklepy tradycyjne niezrzeszone.

Informacje o badaniu
Dane prezentowane na mapie pochodzą z analizy przeprowadzonej przez dział Customer Analytics & Sales Strategies instytutu GfK Polonia, który zajmuje się kompleksową analizą optymalizacji dystrybucji oraz oceną poszczególnych lokalizacji handlowych. W analizie uwzględniono dane z bazy „Uniwersum sklepów GfK”. Jest to zweryfikowana baza adresowa wszystkich sklepów tradycyjnych spożywczych i ogólnospożywczych oraz spożywczo-przemysłowych, a także aktualizowana lista adresowa nowoczesnych sklepów sieciowych. Baza sklepów GfK oferowana jest w formacie przeglądarki mapowej Targeo posiadającej szeroką funkcjonalność analityczną.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: