eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 1/2017

Świat: wydarzenia tygodnia 1/2017

2017-01-08 12:43

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 52/2016

  • Dobre prognozy dla chińskiej gospodarki. W grudniu wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI Caixin sektora usługowego Chin wzrósł do 53,4 pkt (z 53,1 pkt w poprzednim miesiącu). Natomiast grudniowy Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, wyniósł 51,9 pkt. wobec 50,9 pkt. na koniec listopada.
  • Daleki Wschód obawia się amerykańskiego protekcjonizmu. Coraz głośniej swoje obawy przedstawiają szefowie globalnych koncernów. Ostatnio zrobili to szefowie koncernów Samsung Electronics i Hyundai Motor. Groźby wynikające z wypowiedzi D. Trumpa na Twiterze zwiększają i tak już dużą niepewność na rynku. Pojawiają się też obawy, że protekcjonistyczne praktyki mogą być zaraźliwe.
  • Dolar uderza w światowe rynki. Od prezydenckich wyborów w Stanach Zjednoczonych dolar zyskał do głównych walut ponad 5 proc. wartości. To reakcja na zapowiedziane przez Republikanów i D. Trumpa zmiany w polityce gospodarczej
  • Światowy rynek złota. Z końcem roku wyhamowały spadki cen złota. W połowie 2016 roku cena złota była na poziomie ok. 1400 USD za uncję, a końcem roku spadła do 1300 USD. W grudniu było to już 1200 USD, ale ostatnie dni na rynku złota są znakiem wzrostów.
  • Kto w 2017 roku będzie przywódcą liberalnego świata Zachodu. Poglądy D. Trumpa tak w zakresie globalnej polityki jak i światowej gospodarki niepokoją, stawiają sporo znaków zapytania. W tej sytuacji uzasadnione jest pytanie postawione na wstępie. "Financial Times" uważa, że po zakończeniu kadencji Baracka Obamy to kanclerz Niemiec Angela Merkel będzie musiała przejąć od niego rolę przywódcy. Mam co do tego sporo wątpliwości związanych z sytuacją wewnątrzniemiecką. Migracja osłabiła jej pozycję nie tylko w kraju, ale też w UE. Nie jest też przesądzony wynik wyborów w Niemczech, a nawet jeśli Merkel wygra, to z jaką przewagą. Prócz tego uważam, że układ sił w świecie ulegnie dużej zmianie pod wpływem nowego sposobu postrzegania interesów Ameryki i sposobów ich realizacji przez D. Trumpa.
  • Zaczyna się usuwanie śladów po B. Obamie. W amerykańskim Kongresie Republikanie mają przewagę. Zapowiadają szybką likwidację systemu ubezpieczeń zdrowotnych Obamacare - sztandarowego programu Demokratów i prezydenta B. Obamy. Nie sądzę by stało się to w najbliższym czasie, bo program jest już zakotwiczony w obecnej praktyce na rynkach ubezpieczeniowych i biznesowych. Jednak jest to realne do gońca prezydenckiej kadencji D. Trumpa.
  • Efekt Trumpa w gospodarce. Jeszcze kilka dni dzieli nas od inauguracji nowej prezydentury. Jednak przez swoje wypowiedzi na Twiterze D.Trump ma spory wpływ na wielki biznes. Ostatnio zagroził Toyocie, że jeśli zbuduje w Meksyku fabrykę samochodów Corolli przeznaczonych na rynek amerykański zostanie obłożona karnymi podatkami. Ostro skrytykował też General Motors za produkowanie modelu samochodu Chevy Cruze w Meksyku i importowanie ich do USA. I w tym przypadku zagroził podatkami.
  • Goldman Sachs o rosyjskich perspektywach. W opinii analityków Rosja jest na etapie korzystnych zmian strukturalnych. Przewidują, że sankcje wobec Rosji będą zdejmowane po objęciu władzy w USA przez nową administrację D. Trumpa. Eksperci tej prestiżowej instytucji finansowej przewidują, że teraz ten kraj "wejdzie z okresu odbudowy do fazy wzrostu".
  • Turcja-ciąg dalszy. Turecki rząd kontynuuje restrykcje wobec przeciwników politycznych podejrzanych o współpracę z Fethullahem Gulenem (opozycjonista mieszkający obecnie w USA). Kolejnym etapem jest decyzja aresztowania 380 biznesmenów.
  • Mowy jedwabny szlak. Rusza linia kolejowa z miasta Yiwu w Chinach bezpośrednio do Londynu. Trasa ma długość ponad 12 tys. km, a podróż będzie trwała 18 dni. To najdłuższe połączenie kolejowe na świecie.
  • D. Trump vs Ford. Już wiadomo, że pod wpływem perswazji D. Trumpa nie będzie nowej fabryki Forda w Meksyku. Koncern poinformował, że rezygnuje z planów wybudowania w Meksyku fabryki samochodów za 1,6 mld USD. W zamian Ford zainwestuje 700 mln USD w zakłady w stanie Michigan. W ten sposób koncern uniknie wyższych stawek celnych. Będą tam gdzie mają być produkowane samochody z napędem elektrycznym i autonomiczne.
  • Toyota stawia na sztuczną inteligencję. Japoński koncern pokazał prototyp najnowszego modelu Concept. Jego atutem są rozwiązania oparte na najnowszych osiągnięciach w dziedzinie sztucznej inteligencji.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

SZKODY SPOWODOWANE KLĘSKAMI ŻYWIOŁOWYMI W LICZBACH WG NIEMIECKIEGO TOWARZYSTWA REASEKURACJI MUNICH RE

Raz do roku staramy się przedstawić naszym czytelnikom skutki wydarzeń, które spowodowały znaczące straty. Tego typu informacje mówią nam, że nie wszystko idzie tak, jak byśmy chcieli, wiele wydarzeń ma charakter niezależnych od nas, jest skutkiem klęsk wynikających z ekstremalnych zjawisk klimatycznych i geologicznych, ale też jest konsekwencją poważnych katastrof przemysłowych.

Z publikacji niemieckiego towarzystwa reasekuracji Munich Re prezentującej skutki ubiegłorocznych katastrof prezentujemy niżej tylko kilka liczb, które naszym zdaniem przypominają te wydarzenia

Zacznijmy od uwagi ogólnej. Klęski żywiołowe spowodowały w 2016 roku dużo więcej szkód niż w poprzednich trzech latach, jednak spowodowały znacznie mniej ofiar śmiertelnych. A oto kilka szczegółowych liczb:
  • klęski żywiołowe spowodowały śmierć 8,7 tys. ludzi (czyli mniej niż w 2015 roku, kiedy to śmierć poniosło 25,4 tys. osób.
  • koszty klęsk żywiołowych oszacowano na 175 mld USD (były najwyższe od 2012 roku, kiedy to wyniosły 180 mld USD. Ubezpieczyciele pokryli 50 mld USD strat z 2016 roku.
  • w 2016 roku na świecie wystąpiło ok. 750 ekstremalnych zjawisk klimatycznych i geologicznych, (warto dodać, że średnia w ciągu ostatnich 10 lat wynosiła 590)
  • wśród klęsk żywiołowych, które spowodowały największe straty wymienia się trzęsienia ziemi w Japonii (31 mld USD strat) oraz powodzie w Chinach (20 mld USD).
  • w Ameryce Północnej miało miejsce ok. 160 katastrof naturalnych. Wśród nich należy zwrócić uwagę na huragan Matthew (w USA i na Haiti) który spowodował śmierć 550 osób na Haiti, a straty zostały oszacowane na ponad 10 mld USD. Letnie powodzie spowodowały straty ocenione na ok. 10 mld USD
  • w Kanadzie wiosenne pożary lasów spowodowały straty wysokości 4 mld USD.
  • w Europie wiosenne burze i powodzie spowodowały straty rzędu 6 mld USD.

Lubimy porównywać różne wskaźniki między sąsiednimi latami. Dlatego przypominam rok 2015

Według towarzystwa reasekuracyjnego Munich Re:
  • szkody spowodowane klęskami żywiołowymi wyniosły w 2015 roku 90 mld USD (były najniższe od 2009 roku) z czego objęte ubezpieczeniem szkody wyniosły 27 mld USD (rok wcześniej było to odpowiednio 110 mld i 31 mld USD).
  • klęski żywiołowe pochłonęły w zeszłym roku 25,4 tys. ofiar śmiertelnych, (wobec 7,7 tys. roku poprzednim), ale jest to mniej niż wynosi średnia za ostatnie 30 lat (54 tys.).
  • wśród klęsk żywiołowych najtragiczniejsze w skutkach trzęsienie ziemi, które w kwietniu nawiedziło Nepal. Zginęło wtedy ok. 9 tys. ludzi, a pół miliona straciło dach nad głową. Rekordowo wysokie były też spowodowane tym trzęsieniem straty materialne, które wyniosły 4,8 mld USD. Szkody objęte ubezpieczeniem wyniosły jednak tylko 210 mln USD.
  • największe objęte ubezpieczeniem szkody – 2,1 mld USD - wyrządziły w zeszłym roku burze śnieżne na północnym wschodzie USA i w Kanadzie. Całkowita wartość szkód spowodowanych tymi burzami wyniosła 2,8 mld USD.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: