eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Mokes atakuje urządzenia Apple

Mokes atakuje urządzenia Apple

2016-09-12 12:52

Mokes atakuje urządzenia Apple

Trojan-scyzoryk © fot. mat. prasowe

Kilka miesięcy temu Laboratorium Kaspersky Lab wykryło zagrożenie o nazwie Mokes - wieloplatformową rodzinę szkodliwych programów atakujących urządzenia pracujące w oparciu o systemy Linux i Windows. Główny celem tych trojanów było przechwytywanie znaków wprowadzanych z klawiatury, wykonywanie zrzutów ekranu, jak również działania szpiegujące z pomocą kamer i mikrofonów. Teraz okazuje się, że szkodniki atakują również OS X firmy Apple.
Pierwsze próbki szkodników z rodziny Mokes pojawiły się w styczniu 2016 r. Wszystkie wycelowane były w Windows i Linux. Badacze, którzy przyglądali się budowie szkodnika, podejrzewali, że pojawienie się wersji dla systemu OS X to tylko kwestia czasu. I mieli rację. Właśnie odkryto zagrożenie Backdoor.OSX.Mokes.a, które atakuje urządzenia giganta z Cupertino, po czym może wykonywać następujące operacje:
  • kradzież rozmaitych rodzajów danych (zrzuty ekranu, znaki wprowadzane z klawiatury, określone dokumenty),
  • podsłuch audio i wideo przy użyciu wbudowanej kamery oraz mikrofonu,
  • zdalne wykonywanie poleceń cyberprzestępców,
  • zaszyfrowana komunikacja z serwerami kontrolowanymi przez cyberprzestępców.

Po uruchomieniu szkodnik umieszcza swoje kopie w kilku kluczowych miejscach OS X i tworzy pliki, które zapewniają mu start wraz z każdym uruchomieniem systemu. Następnie trojan podejmuje próbę nawiązania łączności z serwerem kontrolowanym przez cyberprzestępców i otwiera zaszyfrowany kanał komunikacji, przy którego użyciu atakujący mogą wydawać szereg poleceń. Standardowo szkodnik przechwytuje dźwięk z wbudowanego lub podłączonego mikrofonu, monitoruje zawartość podłączanych nośników wymiennych, wykonuje graficzny zrzut zawartości ekranu co 30 sekund i skanuje komputer w poszukiwaniu dokumentów pakietu Microsoft Office. Wszystkie przechwycone informacje i dokumenty są wysyłane w postaci zaszyfrowanej do cyberprzestępców.

fot. mat. prasowe

Trojan-scyzoryk

Wieloplatformowy trojan Mokes posiada teraz także wersję dla systemu OS X


„Wśród wielu użytkowników systemu OS X panuje przekonanie, że jest on wolny od zagrożeń. Niestety nie jest to prawdą i chociaż szkodliwych programów dla tej platformy jest znacznie mniej w porównaniu do systemu Windows, to nasze nowe odkrycie jasno pokazuje, że cyberprzestępcy nie zapomnieli o Makach” – powiedział Stefan Ortloff, badacz ds. bezpieczeństwa IT, Kaspersky Lab.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: