eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rekrutacja pracowników: nic tylko stres i strata pieniędzy

Rekrutacja pracowników: nic tylko stres i strata pieniędzy

2016-05-11 10:02

Rekrutacja pracowników: nic tylko stres i strata pieniędzy

Rekrutacja przestaje się opłacać pracodawcom © princerko - Fotolia.com

Okazuje się, że rekrutacja bywa stresująca nie tylko dla kandydatów ubiegających się o posadę. Z raportu Saratoga Human Capital Benchmarking 2015 autorstwa PwC wynika bowiem, że przeprowadzenie procesu rekrutacyjnego to stres także dla pracodawcy. Do tego dochodzi jeszcze strata czasu oraz wygórowane koszty pozyskiwania kadr. Okazuje się, że bardziej niż zatrudnianie nowych pracowników opłacalne staje się zatrzymanie dotychczasowych.
Zawarte w raporcie wyliczenia wskazują, że firma, która nosi się z zamiarem zatrudnienia nowego pracownika, musi liczyć się ze średnim kosztem procesu rekrutacyjnego na poziomie 2640 zł. Jeżeli chodzi natomiast o przedsiębiorstwo produkcyjne, to w tym przypadku koszt ten dość drastycznie rośnie i może sięgnąć nawet 4300 zł. Na tym jednak nie koniec wydatków
– Trzeba się spodziewać, że początkowo nowy pracownik nie będzie w stanie pełnić swoich obowiązków ze 100% wydajnością. Potrzebne będzie mu minimum kilka tygodni na wdrożenie oraz zaadoptowanie do wymagań i kultury organizacyjnej firmy. Szacuje się, że nowo zatrudniona osoba przyniesie przedsiębiorstwu zysk dopiero po trzecim miesiącu pracy - zauważa Anna Węgrzyn, kierownik projektu mHR EVO w BPSC SA i wieloletni praktyk HR.

Należy mieć na względzie również to, że rekrutacja niekoniecznie musi zakończyć się sukcesem.
- Może się okazać, że wybór danego kandydata był nietrafiony. Wówczas koszty całego procesu diametralnie rosną. Nietrafiona rekrutacja może też wpływać destrukcyjnie na atmosferę w zespole, do którego trafia pracownik, jakość i ilość wykonanej pracy i w konsekwencji na wyniki całej firmy – dodaje Anna Węgrzyn z BPSC.

Koszty rosną już od kilku lat


PwC podkreśla, że nakłady na rekrutację zewnętrzną rosną nieprzerwanie od 2011 r., wydłuża się też czas niezbędny do pozyskania nowego pracownika. Obecnie wynosi on 33 dni, na przestrzeni ostatnich czterech lat zwiększył się o 43%. Powodów takiego stanu rzeczy jest kilka: to m.in. zwiększona rotacja pracowników, deficyt osób o pożądanych kompetencjach a także wieloetapowe procesy weryfikacji kandydatów. Nie bez znaczenia jest także odpływ wielu, bardziej przedsiębiorczych Polaków w wieku produkcyjnym za granicę, który zmniejszył podaż kompetencji na rynku pracy. Ewelina Rypińska-Cywińska, Partner Zarządzający w firmie doradczej Exellon zwraca uwagę, że tylko w samej Wielkiej Brytanii mieszka blisko milion naszych rodaków. Zmienia się także struktura naszej gospodarki a w konsekwencji zapotrzebowanie na określone kompetencje.

fot. princerko - Fotolia.com

Rekrutacja przestaje się opłacać pracodawcom

Bardziej niż zatrudnianie nowych pracowników opłacalne staje się zatrzymanie dotychczasowych.


- Problemy o charakterze społeczno - demograficznym oraz rynku pracy, z którymi dziś stykają się kraje Europy Zachodniej - stale zwiększający się odsetek osób w wieku poprodukcyjnym w stosunku do osób aktywnych zawodowo, czy też problem z obsadzeniem stanowisk nie wymagających wysokich kwalifikacji, a zatem także niezbyt atrakcyjnie opłacanych - dosięgają także nas. Wzrost kosztów rekrutacji jest w tej sytuacji nieunikniony – tłumacz Ewelina Rypina-Cywińska z Exellon.

Można byłoby je zmniejszyć gdyby analizowano skuteczność całego procesu rekrutacji. Z badań przeprowadzonych w ubiegłym roku przez firmę BPSC wynika jednak, że robi to zaledwie połowa firm i to w ograniczonym zakresie. W większości dlatego, że HR-owcy nie mają do tego odpowiednich narzędzi
– Jeśli rekruterzy nie wiedzą które metody i kanały rekrutacji sprawdzają się najlepiej, jacy kandydaci aplikują do firmy, to w obliczu deficytu specjalistów i udziału kandydatów w kilku projektach rekrutacyjnych jednocześnie, szanse na szybką, efektywną i tanią rekrutację maleją – zauważa Anna Węgrzyn z BPSC.

Rezygnacja? To jakby stracić ponad 50 tys. zł


To jednak i tak nie rozwiązałoby wszystkich problemów. Wyniki badania PwC wskazują, że w firmach rosną nie tylko koszty rekrutacji, ale też absencji oraz rezygnacji pracowników. W ciągu ostatnich czterech lat oba te wskaźniki wzrosły o odpowiednio 21% i 14%. Wynika to w dużej mierze z większej otwartości pracowników na zmianę pracodawcy. Coraz liczniejsze na rynku pracy pokolenie Y czy Z chętniej zmienia pracodawcę, który nie spełnia ich oczekiwań
- Powoli do lamusa odchodzą postawy dotychczas dość często reprezentowane przez pracowników, którzy w czasie choroby nadal wykonywali swoje obowiązki służbowe. Także firmy patrzą bardziej dalekowzrocznie wysyłając pracowników na zwolnienie, by nie dopuścić do rozprzestrzenienia się choroby – zwraca uwagę Ewelina Rypina-Cywińska z Exellon.

Według danych PwC przeciętny koszt rezygnacji pracownika wyniósł 50 300 zł a absencji 10 500 zł. To sygnał dla pracodawców, że muszą zmienić strategię zarządzania pracownikami
- W sytuacji, gdy rośnie chęć do zmiany pracodawcy a jednocześnie wzrastają koszty zewnętrznej rekrutacji, firmy powinny przede wszystkim postawić na rekrutację wewnętrzną, rozwój kompetencji już zatrudnionych osób i zwiększenie poziomu dopasowania do stanowiska, bo to jedna z przyczyn absencji i rezygnacji z pracy. Nie da się jednak tego zrobić bez informatyzacji i narzędzi analitycznych. Liczba danych i zmiennych już w tej chwili jest ogromna a przecież cały czas się zwiększa - tłumaczy Anna Węgrzyn z BPSC.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Cedefop, Europejskie Centrum Kształcenia Zawodowego, Polska znajduje się w pierwszej dziesiątce państw o najwyższym poziomie niedopasowania kompetencyjnego. Aż 39% Polaków wykonuje zadania poniżej swoich kompetencji. W przypadku liderów zestawienia poziom niedopasowania jest niemal dwukrotnie niższy.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: