eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Boisz się inwigilacji służb? Oto 11 sposobów na lepszą prywatność w sieci

Boisz się inwigilacji służb? Oto 11 sposobów na lepszą prywatność w sieci

2016-02-27 00:40

Przeczytaj także: Prywatność w internecie a rezerwacja online


Aby uruchomić tryb prywatny w przeglądarce Firefox należy użyć kombinacji klawiszy Ctrl + Shift + P. Alternatywną możliwością jest przejście do Narzędzi i wskazanie opcji przejdź do przeglądania prywatnego.

Tryb prywatny w Google Chrome nazywa się Incognito i można go włączyć wciskając kombinację klawiszy Ctrl + Shift + N, lub wybierając z menu Nowe okno incognito. Okna w trybie prywatnym oznaczone są ikonką szpiega w lewym górnym rogu. Tryb prywatny opuszcza się zamykając okna pracujące w tym trybie.

Tryb prywatny w przeglądarce Internet Eksplorer nazywa się InPrivate. Można go uruchomić wybierając z menu Bezpieczeństwo -> Przeglądanie InPrivate, lub wciskając kombinację klawiszy Ctrl + Shift + P. Po uruchomieniu trybu InPrivate przed paskiem adresu pojawia się niebieskie pole z napisem „InPrivate”. Tryb można opuścić naciskając tę samą kombinację klawiszy.

4) Wtyczka HTTPS Everywhere.


Jest to darmowy dodatek do przeglądarek Firefox i Chrome, który wymusza transmisję połączeniami szyfrowanymi. Warunkiem jednak jest to, by strona, do której się odwołujemy, oferowała takie bezpieczne połączenie. Popularne strony internetowe, takie jak choćby Facebook czy Wikipedia, już to robią. Oprócz samego szyfrowania, zastosowanie HTTPS Everywhere znacznie utrudnia ataki typu man-in-the-middle, polegające na podsłuchu i modyfikacji wiadomości przesyłanych pomiędzy dwiema stronami bez ich wiedzy .

Na stronach internetowych, które nie oferują kodowania HTTPS, wtyczka automatycznie przechodzi do niekodowanej transmisji HTTP.

5) Wtyczka NoScript Security Suite.


To wtyczka dla przeglądarki Firefox, która poprawia jej bezpieczeństwo blokując wirusy, jakie mogą być zagnieżdżone w skryptach na stronach www. Tego typu ataki to m.in. XSS, polegające na osadzeniu w treści atakowanej strony kodu JavaScript, który może doprowadzić do wykonania niepożądanych akcji oraz obejść niektóre mechanizmy kontroli dostępu do danych użytkownika.

6) Bezpieczna przeglądarka TOR Browser Bundle.


Jest to pakiet składający się z opartej na Firefoksie przeglądarki internetowej oraz specjalnego klienta, który automatyzuje proces konfiguracji połączenia z siecią trasowania TOR. Trasowanie wiąże się z wielokrotnym szyfrowaniem pakietów i przesyłaniem ich za pomocą węzłów zwanych routerami cebulowymi.

Sieć TOR zapewnia bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa, jednak wiele osób nie stosuje jej ze względu na uciążliwą konfigurację połączenia internetowego. TOR Browser Bundle ułatwia tę procedurę i pozwala na używanie trasowania cebulowego nawet przez początkujących użytkowników. Po zainstalowaniu przeglądarki podłączenie do sieci TOR sprowadza się zwykle do kliknięcia przycisku Connect na ekranie startowym. Po zakończeniu tej procedury, która trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu sekund, załaduje się właściwa przeglądarka i pojawi się komunikat o gotowości do korzystania z niej w sieci TOR. Wadą tego narzędzia jest to, że proces anonimizacji poważnie zmniejsza szybkość wyświetlania stron www, pobierania plików czy odtwarzania wideo.

Korzystanie z przeglądarki TOR Browser Bundle jest w pełni legalne, jednak przed skorzystaniem z niej w pracy, warto uzyskać zgodę pracodawcy.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: