eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Zakupy online za granicą: jak robi to Kowalski?

Zakupy online za granicą: jak robi to Kowalski?

2015-12-03 10:13

Zakupy online za granicą: jak robi to Kowalski?

Co i jak kupujemy za granicą online? © Natalia Merzlyakova - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Handel internetowy szturmem wkroczył do współczesnego świata i ani myśli go opuszczać. Rewolucja w e-commerce dokonuje się na naszych oczach, a jej centralnym punktem jest handel transgraniczny. Dlatego też PayPal we współpracy z Ipsos postanowili przyjrzeć się internautom kupującym poza granicami swojego kraju. Co kupują? Dlaczego wybierają te, a nie inne kraje? Co ich motywuje do transgranicznych zakupów?

Państwo Środka w TOP3


Jak dowodzą wyniki badania, niemal 3/4 polskich użytkowników sieci (73%) w ciągu ostatnich 12 miesięcy dokonała zakupów online, z niemal 1/3 tej grupy zakupiła coś zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym. Najbardziej popularnym wśród Polaków rynkiem jest Wielka Brytania (na wybór sklepu z tego kraju zdecydowało się 13% polskich kupujących online), tuż za nią plasują się Stany Zjednoczone (12%), a za nimi Chiny (10%).

To dość istotna zmiana względem ubiegłego roku, kiedy to badanie PayPal i Ipsos pokazało, że dla polskich konsumentów transgranicznych najważniejszymi rynkami są Wielka Brytania, Stany Zjednoczone oraz Niemcy. Rok temu o zakupach w Chinach wspominało zaledwie 6% respondentów.

Czego poszukujemy za granicą?


Najpopularniejszą wśród kupujących transgranicznie kategorią zakupową są zaznaczyła ubrania, obuwie i akcesoria - na ich zakup na zagranicznych stronach zdecydowała się w ostatnich 12 miesiącach niemal połowa osób kupujących transgranicznie. Pozostałe popularne kategorie obejmują elektronikę użytkową (38%), zabawki i hobby (33%), kosmetyki (28%) i fizyczne przedmioty z zakresu edukacji i rozrywki (28%). Są to również najważniejsze cztery kategorie, które kupujący transgranicznie wybrali w badaniu przeprowadzonym w 2014 roku.
Polscy konsumenci coraz chętniej odwiedzają e-sklepy w innych krajach i zwiększają swoją aktywność - wydając więcej pieniędzy, w częstszych transakcjach, na większej liczbie stron, w większej ilości krajów – mówi Matt Komorowski, Szef Sprzedaży PayPal w Europie Środkowo-Wschodniej. Dzięki badaniom takim jak to, które przeprowadziliśmy z Ipsos, wiemy, że dostęp do bezpiecznych, szybkich i wygodnych metod płatności jest jednym z motorów napędowych dla tego trendu – dodaje.

Oszczędność nie zawsze jest najważniejsza


Istnieje wiele różnych motywacji, które stoją za wyborami e-konsumentów. Co ciekawe, okazje i lepsze ceny wcale nie dominują. Z trzech najpopularniejszych krajów wśród polskich konsumentów transgranicznych, tylko w Chinach lepsze ceny są najpopularniejszym powodem zakupów tam (wybrane przez 85% tych, którzy kupują w Chinach). Inne popularne motywy dla polskich kupujących transgranicznie w Chinach obejmują dostęp do dóbr niedostępnych we własnym kraju (62%), odkrywanie nowych i interesujących produktów (58%) oraz większa różnorodność/dostępność produktów/stylów (57%).

fot. mat. prasowe

Czego szukamy za granicą?

49% internautów poszukuje za granicą odzieży, obuwia oraz akcesoriów.


Dla porównania, Polacy kupujący transgranicznie w Wielkiej Brytanii robią to głównie w poszukiwaniu produktów niedostępnych we własnym kraju (powód wybrany przez 65% tych, którzy kupują w Wielkiej Brytanii), możliwości odkrycia nowych i interesujących produktów (55%), lepszych cen (54%) oraz wyższej jakości produktów (51%). Dla tych, którzy kupują transgranicznie w USA, najważniejszym powodem jest odkrywanie nowych i interesujących produktów (wybrane przez 56% Polaków, którzy kupują w USA), zaraz przed dostępnością produktów niedostępnych we własnych kraju (55%) i wyższą jakością produktów (53%).

fot. mat. prasowe

Powody, dla których wybieramy te kraje

W przypadku zakupów w Chinach istotna jest niższa cena.

 

1 2

następna

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: