eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Koniunktura przemysłowa X 2015

Koniunktura przemysłowa X 2015

2015-10-23 13:15

Koniunktura przemysłowa X 2015

W budownictwie spadek nastrojów ©  goodluz - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (11)

W dziesiątym miesiącu br. nastroje przedstawicieli przetwórstwa przemysłowego pozostawały optymistyczne. Październik przyniósł jednak większy pesymizm wśród przedstawicieli firm budowlanych. Przedsiębiorstwa trudniące się handlem detalicznym ciągle charakteryzują się dobrymi nastrojami. Jeżeli wziąć pod uwagę usługi, to najbardziej pozytywne opinie, zbliżone do ubiegłorocznych, wyrażali przedstawiciele finansów i ubezpieczeń. To niektóre z wniosków płynących z najnowszego opracowania GUS nt. koniunktury w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach.

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa IX 2015

Na skróty


  • W październiku dyrektorzy większości przedsiębiorstw formułują pozytywne oceny koniunktury.
  • Przetwórstwo przemysłowe są w dobrych nastrojach, pozytywnie oceniają koniunkturę optymistycznie, lepiej niż w analogicznym okresie ostatnich czterech lat, ale podobnie jak w poprzednim miesiącu.
  • Spadek nastrojów zauważalny jest wśród podmiotów prowadzących działalność w zakresie budownictwa, mimo wszystko jej jednak lepiej niż w październiku poprzednich czterech lat.
  • W handlu hurtowym nastroje są również optymistyczne, zbliżone do tych z ostatniego miesiąca i lepsze niż w ostatnich czterech latach.
  • Coraz lepsza sytuacja ma miejsce w handlu detalicznym, gdzie pozytywne opinie odnotowywane jest już od marca 2015 r.
  • Podmioty należące do sekcji transport i gospodarka deklarują optymizm już od dziewięciu miesięcy.
  • Spadek nastrojów uwidacznia się w przypadku przedsiębiorców zajmujących się zakwaterowaniem i gastronomią, jest gorzej niż przed miesiącem i gorzej niż w październiku ostatnich 5 lat.

Ponadto od początku ubiegłego roku utrzymują się zbliżone, korzystne oceny koniunktury zgłaszane przez dyrektorów jednostek prowadzących działalność z zakresu informacji i komunikacji. Najbardziej optymistyczne opinie spośród badanych rodzajów działalności, zbliżone do sygnalizowanych przed rokiem, formułują jednostki należące do sekcji finanse i ubezpieczenia; oceny te utrzymują się na podobnym poziomie od kwietnia br.

1. Przetwórstwo przemysłowe


W październiku ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na poziomie plus 3, podobnie jak we wrześniu. W obu miesiącach poprawę koniunktury sygnalizuje 15% badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie – 12%. Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

fot. mat. prasowe

Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym

W październiku ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na poziomie plus 3, podobnie jak we wrześniu.


W październiku bieżący portfel zamówień oceniany jest pozytywnie, na co wpływają korzystne opinie dotyczące krajowego portfela zamówień. Zagraniczny portfel zamówień jest oceniany mniej pesymistycznie niż w ubiegłym miesiącu. Bieżąca produkcja jest zwiększana, po niewielkim spadku odnotowanym we wrześniu. Sytuacja finansowa jest oceniana mniej negatywnie niż w ubiegłym miesiącu. Nieznacznie wzrastają należności; opóźnienia płatności za sprzedane produkty rosną w stopniu zbliżonym do odnotowanego we wrześniu.

fot. mat. prasowe

Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym wg klas wielkości

Ciągle najlepszy klimat panuje w największych przedsiębiorstwach.


Stan zapasów wyrobów gotowych oceniany jest przez przedsiębiorców jako nadmierny w stosunku do zapotrzebowania. Oczekiwania dotyczące portfela zamówień są nieznacznie negatywne. Przyszła produkcja może rosnąć w niewielkim stopniu, wolniej niż zapowiadano przed miesiącem. Przewidywania w zakresie sytuacji finansowej są nieznacznie pesymistyczne, wobec korzystnych prognoz formułowanych od lutego 2015 roku. W najbliższych trzech miesiącach może utrzymywać się dotychczasowy stan zatrudnienia. Dyrektorzy jednostek przewidują spadek cen wyrobów przemysłowych.

W październiku podmioty małe (o liczbie pracujących od 10 do 49 osób) oceniają koniunkturę nieznacznie negatywnie, podobnie jak przed miesiącem. Jednostki średnie (o liczbie pracujących od 50 do 249 osób) formułują opinie pozytywne, zbliżone do zgłaszanych we wrześniu. Przedsiębiorstwa duże (o liczbie pracujących 250 i więcej osób) oceniają koniunkturę najbardziej optymistycznie, nieco lepiej niż w ubiegłym miesiącu.

W większości działów przetwórstwa przemysłowego oceny ogólnego klimatu koniunktury są pozytywne. Najbardziej optymistyczne opinie dotyczące koniunktury formułują producenci wyrobów farmaceutycznych (plus 25 w październiku, plus 20 we wrześniu – oceny te są bardziej korzystne niż w październiku ostatnich czterech lat), mebli (plus 18 w październiku, plus 19 we wrześniu – oceny te są bardziej optymistyczne niż w analogicznym miesiącu poprzednich siedmiu lat), papieru i wyrobów z papieru (plus 18 w październiku i we wrześniu – oceny te są bardziej korzystne niż w październiku ostatnich pięciu lat). Równie korzystne oceny są zgłaszane przez zajmujących się poligrafią i reprodukcją zapisanych nośników informacji (plus 20 w październiku, plus 16 we wrześniu). Negatywne oceny koniunktury sygnalizują producenci odzieży (minus 10 w październiku, minus 13 we wrześniu), metali (minus 2 w październiku, plus 3 we wrześniu).

 

1 2 ... 6

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: