eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Europa: wydarzenia tygodnia 33/2015

Europa: wydarzenia tygodnia 33/2015

2015-08-15 20:49

Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 32/2015

  • Parlament Grecji i ministrowie finansów państw strefy euro zaaprobowali warunki trzeciego pakietu pomocowego. Spełniony został więc warunek, dzięki któremu będą mogli otrzymać pomoc o wartości ok. 85 mld euro. Wygląda na to, że Grecja powinna otrzymać do 20 sierpnia pierwszą ratę wsparcia z nowego programu pomocowego (w wysokości co najmniej 23 mld euro).
  • Według Eurostat-u Produkt Krajowy Brutto w strefie euro w II kwartale 2015 r. wzrósł o 0,3 proc. kw/kw.
  • Według Eurostat-u ceny konsumpcyjne w strefie euro wzrosły w lipcu o 0,2 proc. r/r.
  • Urząd statystyczny ONS podał w środę, że po raz pierwszy w historii liczba obywateli innych krajów Unii Europejskiej pracujących w Wielkiej Brytanii przekroczyła dwa miliony, z czego 90 tys. przybyło w ciągu ostatnich trzech miesięcy.
  • Coraz częściej analitycy mówią, że niemiecki przemysł znalazł się w chińskiej pułapce. Dotąd corocznie niemiecki przemysł osiągał rekordowe zyski dzięki istniejących dużych chińskich potrzeb. Teraz, gdy chińska gospodarka przeżywa problemy (wynikające z sytuacji w światowej gospodarce, ale tez ze zmiany modelu swojej gospodarki) niemieckie firmy dostrzegają, jak bardzo uzależniły się od tamtejszej gospodarki. Kłopoty chińskiej gospodarki uderzyły też w przemysł niemiecki. Przykładem są obecne problemy Volkswagena, który po raz pierwszy od dziesięciu lat nie tylko nie zwiększy zbytu, to prawdziwe załamanie. W czerwcu koncern sprzedał w Chinach o 22 procent mniej samochodów niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku. Podobne kłopoty ma jego spółka-córka Audi (tu spadek wyniósł 5,8 proc. r/r).
  • Według urzędu statystycznego Eurostat w Luksemburgu czerwcowa produkcja przemysłowa w strefie euro spadła o 0,4 proc. m/m, chociaż w maju spadła o 0,2 proc.
  • Z analiz naukowców z Joint Research Centre (JRC) wynika, że każdy mieszkaniec Unii Europejskiej marnuje w skali roku ok. 123 kg żywności, a więc 16 proc. tego, co kupuje. Warto z tej informacji i z tej liczby wyciągnąć wszystkie możliwe wnioski.
  • Według Federalnego Urzędu Statystycznego w Wiesbaden Produkt Krajowy Brutto Niemiec wzrósł w II kwartale 2015 r. o 0,4 proc. kw/kw.
  • Według niemieckiego urzędu statystycznego Destatis w lipcu zharmonizowany indeks cen konsumenckich (HICP) w Niemczech wzrósł o 0,3% m/m oraz ujęciu rocznym odnotowano inflację w wysokości 0,1% r/r.
  • Według francuskiego urzędu statystycznego Insee Produkt Krajowy Brutto Francji pozostał bez zmian w II kwartale 2015 r. , po wzroście w I kw. o 0,7 proc., kw/kw.
  • Toyota wprowadza do sprzedaży w Europie model Mirai. Jest to pierwszy na świecie seryjnie produkowany samochód na wodorowe ogniwa paliwowe. Od przyszłego miesiąca będzie on oferowany w Wielkiej Brytanii, Danii i w Niemczech.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

A. Stefaniak główny dealer walutowy DMK prognozuje: RUBEL DO KOŃCA ROKU BĘDZIE TANIAŁ. POŚREDNIO OSŁABIA TO TAKŻE ZŁOTEGO

Rosyjski rubel po przecenie w końcówce ubiegłego roku i pewnym odbiciu na wiosnę od połowy maja znów stracił na wartości i to przeszło 30 proc. Obecnie za jednego dolara inwestorzy muszą zapłacić ponad 64 ruble. Słabe dane z rosyjskiej gospodarki oraz trwające od trzech miesięcy gwałtowne spadki na rynku ropy naftowej mogą wywołać dalszą deprecjację rubla. Dealer walutowy DMK Andrzej Stefaniak ocenia, że przed końcem roku możemy zobaczyć poziomy zbliżone do tych z zimy. Wówczas za dolara płacono niemal 80 rubli.

– Rubel jest bardzo silną walutą surowcową, mocno powiązaną z tym, co się dzieje na rynku ropy naftowej. A obecnie od miesiąca mamy kolejną falę przeceny ropy naftowej, co od razu przełożyło się na to, że rosyjska waluta zaczęła tracić na wartości – mówi Andrzej Stefaniak, główny dealer walutowy DMK.

Analityk uważa, że końcówka roku prawdopodobnie przyniesie dalsze osłabienie rosyjskiej waluty. Negatywny sentyment wokół rubla powoduje odejście inwestorów również od innych walut rynków wschodzących, w tym polskiego złotego.

– Na razie nie zapowiada się nic, co mogłoby odwrócić tę tendencję, a bank centralny dodatkowo obniża stopy procentowe. Ta tendencja powinna być kontynuowana, dlatego przecena rubla jest spodziewanym scenariuszem bazowym na kolejne miesiące i do końca roku – komentuje Stefaniak.

Pod koniec lipca Centralny Bank Rosji po raz kolejny obniżył stopy procentowe. Po ostatnich cięciach obecny poziom wynosi 11 proc. Jeszcze w grudniu było to 17 procent.

Zdaniem przedstawiciela DMK skala kolejnych spadków może być bardzo głęboka i sprowadzić rubla w okolice poziomów notowanych w grudniu ubiegłego roku i styczniu bieżącego roku. Wówczas za jednego dolara amerykańskiego płacono powyżej 70 rubli.

– Nasila się presja recesyjna, to widać w gospodarce i po wynikach, które są bardzo rozczarowujące – tłumaczy ekspert.

Według danych Federalnej Służby Statystycznej w II kwartale rosyjska gospodarka skurczyła się o 4,6 procent. Jest to najgorszy wynik od 2009 roku. Poziom recesji pogłębiają m.in. sankcje gospodarcze nałożone na Rosję. Najnowsza analiza MFW zakłada, ze międzynarodowe restrykcje mogą w najbliższych latach kosztować Moskwę aż 9 proc. PKB.

– Kwestia Ukrainy jest jak najbardziej tematem, który będzie miał wpływ. Widać, że na froncie ukraińskim jest uspokojenie, zatem jeżeli doczekają tylko do okresu zimowego, to prawdopodobnie kolejne miesiące nie przyniosą nam eskalacji tego konfliktu – tłumaczy dealer walutowy DMK. – Dlatego jeżeli chodzi o waluty, to główny wpływ na to, co się będzie działo na rosyjskiej walucie, będzie miało to, co się będzie działo na rynku ropy naftowej.

Cena baryłki ropy naftowej typu Crude w ciągu ostatnich dwóch miesięcy spadła o blisko 30 proc., osiągając chwilowo poziom poniżej 43 dolarów. Tak niskich cen na rynku surowca nie było od przełomu 2008 i 2009 roku.

Andrzej Stefaniak, główny dealer walutowy DMK

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: