eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Jak nowe praktyki biznesowe wpływają na bezpieczeństwo IT?

Jak nowe praktyki biznesowe wpływają na bezpieczeństwo IT?

2015-07-24 10:31

Jak nowe praktyki biznesowe wpływają na bezpieczeństwo IT?

Cloud computing © Brian Jackson - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Jedną z największych bolączek europejskich firm średniej wielkości jest obecnie obawa o możliwości infrastruktury i jej zdolność do podołania wzrastającym oczekiwaniom biznesowym - to jeden z głównych wniosków płynących z najnowszego badania zrealizowanego na zlecenie Barracuda Networks.

Przeczytaj także: Technologie mobilne a bezpieczeństwo IT

Badanie zlecone przez firmę Barracuda zdołało obnażyć obawy firm w zakresie wzrastających wymagań IT wobec sieci firmowych.

Główne wnioski

  • Tym, co w największym stopniu obciąża infrastrukturę sieciową małych i średnich firm jest rosnące wykorzystanie usług chmurowych, a także dostęp zdalny/mobilny oraz nasilający się ruch sieciowy
  • Wśród obszarów, na które największy wpływ wywierają nowe/ewoluujące praktyki biznesowe najczęściej wymieniane są wydajność (93%) i bezpieczeństwo sieci (92%)
  • Respondenci są świadomi, że przynajmniej w jednym kluczowym obszarze istniejącej infrastruktury IT występują luki lub problemy - takie przekonanie wyraża aż 94% badanych.

Badanie zrealizowane przez firmę Freeform Dynamics objęło swoim zasięgiem ponad 600 pracowników działów biznesowych i informatycznych z przedsiębiorstw średniej wielkości z Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec o wpływ, jaki ewoluujące praktyki biznesowe wywierają na istniejącą infrastrukturę IT. Wyniki badania pozwoliły zidentyfikować kilka wyłaniających się trendów biznesowych, które stanowią coraz większe obciążenie dla obecnych środowisk IT. Co również istotne, ujawniły też brak pewności siebie tych osób, których zadaniem jest adaptowanie istniejącej infrastruktury informatycznej do nowych wymagań biznesowych.

W miarę ewolucji firm szybko rosną wymagania wobec sieci


Uczestnicy ankiety wskazali ewoluujące praktyki biznesowe jako czynnik wpływający na wydajność sieci. Wśród tych, które obecnie wywierają największy wpływ ankietowani wymienili:
  1. Rosnące wykorzystanie usług chmurowych do kluczowych funkcji biznesowych, takich jak poczta e-mail i CRM (69 proc.)
  2. Coraz powszechniejszy dostęp zdalny i mobilny do sieci biznesowych (62%)
  3. Ogólny wzrost natężenia i różnorodności ruchu sieciowego (58%)

Wyniki ankiety ilustrują trend ewolucji firm w przedsiębiorstwa elastyczne i bazujące na danych, jak również wyzwania, jakie ta zmiana stawia przed infrastrukturą, której pierwotnie nie zaprojektowano pod kątem takiej elastyczności. Trzy najczęściej wskazywane obszary, które mogą sprawić problemy w przyszłości, to:
  1. Nowe/zmieniające się przepisy (34 proc.)
  2. Użycie infrastruktury chmurowej (34 proc.)
  3. Łączność M2M i Internet Rzeczy (32 proc.)

Z badania wynika, że wraz ze zmieniającymi się praktykami biznesowymi chmura stanie się jeszcze ważniejsza na poziomie infrastruktury. Co więcej, nowe technologie, takie jak M2M (łączność między urządzeniami), w jeszcze większym stopniu obciążą sieć, stwarzając problemy w zakresie zgodności z przepisami.

fot. mat. prasowe

Trzy najbardziej problematyczne czynniki

Jako jeden z najbardziej problematycznych czynników wymieniane są zmieniające się przepisy.


Problemy z wydajnością, niezawodnością i bezpieczeństwem sieci


Obciążenie sieci nieustannie rośnie, a badanie zidentyfikowało wydajność (74 proc.), niezawodność (66 proc.) oraz bezpieczeństwo sieci (66 proc.) jako obszary, które obecnie są najbardziej problematyczne. Choć firmy popełniają coraz mniej niedociągnięć w tych obszarach, wydaje się, że wiele z nich musi dopiero poczynić niezbędne inwestycje w infrastrukturę.

Ponadto ponad 61 proc. respondentów uważa, że przygotowanie uzasadnienia biznesowego i pozyskanie funduszy na modernizację firmowych sieci stanowi obecnie poważny problem.

 

1 2

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Ile żyją polskie firmy?

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: