eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Jak policja ściga cyberprzestepczość?

Jak policja ściga cyberprzestepczość?

2015-05-17 00:20

Jak policja ściga cyberprzestepczość?

Piractwo smartfonowe - nowy trend? © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Oszustwa na aukcjach internetowych, piractwo komputerowe oraz próby wyłudzenia za pomocą e-maili. Katalog spraw, którymi zajmują się polskie organy ścigania rozszerzył się o incydenty związane z rozwojem nowych technologii. Wyniki badania przeprowadzonego przez laboratorium informatyki śledczej Mediarecovery wskazują również, że policja coraz częściej znajduje dowody przestępstw na smartfonach i innych urządzeniach elektronicznych.

Przeczytaj także: Cyberprzestępcy oskarżeni o kradzież 15 mln USD

Zrealizowane podczas zamkniętego spotkania badanie Mediarecovery objęło swoim zasięgiem 120 funkcjonariuszy policji oraz innych służb, które odpowiedzialne są za bezpieczeństwo w naszym kraju. Jego rezultaty powinny być miarodajne.
Biorąc pod uwagę grupę, na której przeprowadzono badanie, czyli funkcjonariuszy na co dzień zwalczających cyberprzestępczość, jego wyniki są szczególnie istotne - twierdzi Damian Kowalczyk z laboratorium informatyki śledczej.

Z jakimi cyberprzestępstwami spotykają się najczęściej?


Największa grupa ankietowanych (27%) wskazała, że najczęstszym rodzajem spraw, którymi musi się zajmować są oszustwa na aukcjach internetowych. Na drugim miejscu z 23% wskazań pojawiło się piractwo komputerowe, a na trzecim próby wyłudzeń za pomocą e-maili - 17%. Zdecydowanie rzadsze są włamania hakerskie 11%, kradzież pieniędzy on-line 8%, kopiowanie kart bankomatowych 6%. Inne grupy przestępstw wskazało 8% ankietowanych.

Czego najbardziej brakuje funkcjonariuszom zajmującym się cyberprzestępczością?


43% funkcjonariuszy odpowiadając na to pytanie wskazało sprzęt i oprogramowanie. Narzędzia takie, jak UFED Field Series do analiz urządzeń mobilnych w terenie wykorzystywane są przez policje całego świata i brakuje ich na wyposażeniu polskich służb. 40% ankietowanych wskazuje że najbardziej brakuje dostępu do wiedzy i szkoleń, a 17% doświadczenia.

Odpowiedzi na to pytanie napawają optymizmem - uważa Damian Kowalczyk z Mediarecovery. Świadczą o tym, że funkcjonariusze doskonale rozumieją potrzebę ciągłego rozwoju. Dzięki temu są w stanie bardziej skutecznie zwalczać cyberprzestępczość, która rozwija się bardzo szybko - dodaje.

Gdzie znajdują elektroniczne dowody przestępstw?


Pierwszy raz w tego typu badaniach urządzenia przenośne (tablety, smartfony liczone razem) wyprzedziły komputery stacjonarne i laptopy. Wymienione urządzenia wskazało odpowiednio: 34%, 30% i 31%. Wśród innych miejsc poszukiwania elektronicznego materiału dowodowego (5% wskazań) ankietowani wyliczyli między innymi zapisy monitoringu i serwery.

fot. mat. prasowe

Najczęstsze cyberprzestępstwa

Respondenci deklarują, że cyberprzestępstwem, z którym stykają się najczęściej jest oszustwo na aukcji internetowej.

fot. mat. prasowe

Walka z cyberprzestępczością

Funkcjonariuszom zajmującym się cyberprzestępczością najczęściej brakuje sprzętu i oprogramowania.


Piractwo smartfonowe - nowy trend?


Z badania wynika jeszcze jedno nowe zjawisko. Do piractwa komputerowego dochodzi piractwo smartfonowe. Pierwszy raz głośniej na ten temat zrobiło się w 2012 roku kiedy FBI zamknęło kilka stron internetowych udostępniających pirackie wersje aplikacji.

fot. mat. prasowe

Gdzie najczęściej znajdują się elektroniczne dowody przestępstw?

Elektroniczne dowody przestępstw najczęściej znajdują się na laptopach i komputerach stacjonarnych.


Staje się to też coraz bardziej dostrzegalne w Polsce.
Jest o tym ciszej bo aplikacje tworzą często pojedyncze osoby nie mają ani środków, ani doświadczenia by głośno dopominać się o swoje tak, jak to robią giganci rynku oprogramowania komputerowego - wyjaśnia Damian Kowalczyk.

Wzrost ilości spraw gdzie źródłem dowodów są urządzenia przenośne


Aż 86% funkcjonariuszy zauważa wzrost ilości spraw gdzie głównym źródłem dowodów przestępstw są smartfony i tablety.
Wpływ na to ma oczywiście coraz większa dostępność i popularność urządzeń tego typu - mówi Damian Kowalczyk z laboratorium Mediarecovery.

fot. mat. prasowe

Czy wzrasta ilość spraw, w których dowody zlokalizowane są w urządzeniach przenośnych?

Aż 86% badanych zauważa wzrost ilości spraw gdzie głównym źródłem dowodów przestępstw są urządzenia przenośne.


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: