eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Cyberprzestępczość kobiecie niestraszna

Cyberprzestępczość kobiecie niestraszna

2015-03-08 01:33

Cyberprzestępczość kobiecie niestraszna

Kobiety i mężczyźni wobec cyberprzestępczości © fot. mat. prasowe

Kobiety to istoty dość niefrasobliwie podchodzące do kwestii bezpieczeństwa w sieci - wynika ze wspólnego badania zrealizowanego przez Kaspersky Lab i B2B International. Ta postawa może nieść za sobą dość poważne konsekwencje, ponieważ cyberprzestępcy raczej nie stosują żadnej taryfy ulgowej wobec przedstawicielek płci pięknej.
Niespełna co piąta ankietowana kobieta uważa, że może stać się ofiarą działalności cyberprzestępczej, podczas gdy taką ewentualność przyjmuje co czwarty mężczyzna. Okazuje się również, że ogólna wiedza, którą kobiety dysponują na temat cyberzagrożeń, 38% kobiet i 27 procent mężczyzn nie jest świadomych istnienia oprogramowania ransomware, które szyfruje dane lub blokuje dostęp do komputera i żąda okupu za zdjęcie blokady; 23% mężczyzn i 34% kobiet wie niewiele na temat mobilnego szkodliwego oprogramowania; 21% mężczyzn i 34% kobiet w ograniczonym stopniu orientuje się, czym jest exploit, czyli szkodliwy program infekujący komputer poprzez luki w zabezpieczeniach systemu operacyjnego lub zainstalowanych aplikacji.

Brak świadomości może być powodem tego, że kobiety zwracają mniejszą uwagę na kwestię zabezpieczenia się przed cyberzagrożeniami. Pozwalając innym osobom (dzieciom, przyjaciołom, kolegom itd.) korzystać ze swojego głównego urządzenia, 36% kobiet nie podejmuje żadnych kroków, aby chronić swoje dane, ponieważ „nie dostrzega żadnego ryzyka”. W ten sam sposób zachowuje się 28% mężczyzn. 75% mężczyzn i 68% kobiet sporządza kopie zapasowe. 13% kobiet nie posiada żadnego rozwiązania bezpieczeństwa na swoim urządzeniu, podczas gdy w przypadku mężczyzn, odsetek ten wynosi 10%.

Jednocześnie z badania wynika, że w okresie 12 miesięcy celem incydentów związanych ze szkodliwym oprogramowaniem było więcej mężczyzn niż kobiet (35% w stosunku do 27%) – ryzyko poniesienia konsekwencji finansowych również było wyższe w przypadku mężczyzn (22% w stosunku do 19%). Mężczyźni zwykle częściej wydają pieniądze na zakup specjalnych programów stworzonych w celu czyszczenia systemu lub zabezpieczenia go w przyszłości, podczas gdy kobiety wolą zwrócić się po pomoc do specjalistów IT.

Istnieją również inne zagrożenia, które częściej dotykają mężczyzn niż kobiety: na przykład, w 2014 r. cyberataki, których celem były dane finansowe użytkowników, dotknęły 47% mężczyzn i jedynie 39% kobiet. Może to wynikać z tego, że kobiety są szczególnie czułe na punkcie bezpieczeństwa transakcji finansowych w porównaniu z innymi aktywnościami online. 59% mężczyzn i 64% kobiet martwi się, że ich konta bankowe będą celem oszustwa online, podczas gdy 46% mężczyzn i 51% kobiet dostrzega ryzyko dokonując płatności online. Ponadto, kobiety w nieco większym stopniu niepokoją się tym, że ktoś może szpiegować ich za pomocą ich kamery internetowej (41% w stosunku do 38%).
„W prawdziwym życiu ludzie rozumieją, jak ważne jest podjęcie rozsądnych, codziennych działań zaradczych w celu ochrony przedmiotów, które cenią. To samo dotyczy internetu. Przestrzeganie rozsądnych zasad dotyczących bezpieczeństwa online pozwoli znacznie zmniejszyć ryzyko utraty cennych danych lub stania się ofiarą oszustwa finansowego” – powiedziała Elena Karczenko, szefowa działu zarządzania produktami konsumenckimi, Kaspersky Lab.

fot. mat. prasowe

Kobiety i mężczyźni wobec cyberprzestępczości

Badania pokazują, że kobiety przywiązują znacznie mniejszą wagę do kwestii związanych z cyberbezpieczrństwem.


Zdrowy rozsądek i świadomość zagrożeń to dwa z trzech elementów niezbędnych do zapewnienia sobie ochrony online. Trzecim jest skuteczne oprogramowanie bezpieczeństwa, takie jak Kaspersky Internet Security – multi-device, oferujący ochronę przed wszelkimi cyberzagrożeniami czyhającymi na użytkowników komputerów z systemem Windows, OS X oraz urządzeń z Androidem. Produkt ten wyposażony jest m.in. w specjalną technologię „Bezpieczne pieniądze”, która chroni transakcje finansowe online, oraz moduł „Ochrona kamery internetowej”, informujący właściciela urządzenia o każdej próbie połączenia się z jego kamerą internetową.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: