eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Szkodliwe programy mobilne 2013

Szkodliwe programy mobilne 2013

2014-03-13 11:03

Szkodliwe programy mobilne 2013

Szkodliwe programy mobilne 2013 © Köpenicker - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (14)

Eksperci firmy Kaspersky Lab przedstawili najnowszy raport dotyczący ewolucji mobilnego szkodliwego oprogramowania w 2013 roku. Z opracowania wynika m.in., że jednym z głównych trendów ubiegłego roku był dość gwałtowny wzrost liczby trojanów bankowych uprzykrzających życie użytkownikom smartfonów pracujących na Androidzie. O ile na początku roku eksperci znali 67 takich zagrożeń, o tyle w grudniu znanych już było, bagatela, 1 321 unikatowych próbek. Ich celem byli przede wszystkich użytkownicy z Rosji oraz Wspólnoty Niepodległych Państw.

Przeczytaj także: Szkodliwe programy mobilne 2012

Wiele jednak wskazuje, że cyberprzestępcy nie odpuszczą również użytkownikom z innych państw - eksperci z Kaspersky Lab prognozują, że trojany bankowe będą "trendy" także i w tym roku.

Jak czytamy w raporcie, sektor mobilnego szkodliwego oprogramowania notuje dużą dynamikę wzrostu i to zarówno pod względem technologicznym, jak i strukturalnym. Zdecydowanie w przeszłość odeszły czasy, gdy cyberprzestępca był samotnikiem kierowanym złymi intencjami. Teraz jest ogniwem zakrojonego na dużą skalę, poważnego przedsięwzięcia biznesowego.

W branży mobilnego szkodliwego oprogramowania działają różnego rodzaju aktorzy: twórcy wirusów, testerzy, projektanci interfejsów zarówno szkodliwych aplikacji jak i stron internetowych, z których są rozprzestrzeniane, właściciele programów partnerskich służących do rozprzestrzeniania szkodliwego oprogramowania oraz właściciele botnetów mobilnych.

Podział pracy wśród cyberprzestępców znajduje również odzwierciedlenie w zachowaniu stworzonych przez nich trojanów. W 2013 roku pojawił się dowód na współpracę (prawdopodobnie na skalę komercyjną) pomiędzy różnymi grupami twórców wirusów. Botnet Trojan-SMS.AndroidOS.Opfake.a, oprócz własnej aktywności rozprzestrzenia również trojana o nazwie Trojan-SMS.AndroidOS.Opfake.a, wysyłał do kontaktów z listy ofiary spam zawierający odsyłacz do szkodliwego oprogramowania.

Nie ma już wątpliwości, że wykształciła się odrębna branża, w której większy nacisk jest położony na zdobywanie zysków, co wyraźnie potwierdza funkcjonalność tego szkodliwego oprogramowania.

Nie ma już wątpliwości, że wykształciła się odrębna branża, w której większy nacisk jest położony na zdobywanie zysków, co wyraźnie potwierdza funkcjonalność tego szkodliwego oprogramowania.

Rok 2013 w liczbach
  • W całym 2013 r. wykryto łącznie 143 211 nowych modyfikacji szkodliwych programów, których celem są urządzenia mobilne (według stanu z dnia 1 stycznia 2014 r.)
  • W 2013 r. w celu do rozprzestrzenienia mobilnego szkodliwego oprogramowania cyberprzestępcy wykorzystali 3 905 502 pakietów instalacyjnych. W latach 2012-2013 wykryliśmy łącznie około 10 000 000 unikatowych pakietów instalacyjnych szkodliwego oprogramowania:

fot. mat. prasowe

Liczba pakietów instalacyjnych wykrytych w latach 2012-2013

W 2013 r. w celu do rozprzestrzenienia mobilnego szkodliwego oprogramowania cyberprzestępcy wykorzystali 3 905 502 pakietów instalacyjnych.


Różne pakiety instalacyjne mogą instalować programy z tą samą funkcjonalnością, które różnią się jedynie pod względem interfejsu szkodliwej aplikacji i, na przykład, zawartością rozprzestrzenianych wiadomości tekstowych.
  • Android pozostaje głównym celem szkodliwych ataków. 98,05% wszystkich szkodliwych programów wykrytych w 2013 r. atakowało właśnie tę platformę, potwierdzając zarówno popularność tego mobilnego systemu operacyjnego, jak i istnienie luk w zabezpieczeniach jego architektury.
  • Większość mobilnego szkodliwego oprogramowania została stworzona w celu kradzieży pieniędzy użytkowników. Do tej grupy należą trojany SMS, jak również wiele backdoorów i trojanów.
  • Na przestrzeni roku liczba modyfikacji mobilnego szkodliwego oprogramowania wykorzystywanych w celu przeprowadzenia ataków phishingowych, kradzieży informacji dotyczących karty kredytowej oraz pieniędzy zwiększyła się 19,7 razy. W roku 2013 produkty mobilne firmy Kaspersky Lab zapobiegły 2 500 infekcjom ze strony trojanów bankowych.

fot. mat. prasowe

Rozkład mobilnego szkodliwego oprogramowania wykrytego w 2013 r. według platformy

Android pozostaje głównym celem szkodliwych ataków. 98,05% wszystkich szkodliwych programów wykrytych w 2013 r. atakowało właśnie tę platformę, potwierdzając zarówno popularność tego mobilnego systemu operacyjnego, jak i istnienie luk w zabezpieczeniach jego architektury.

fot. mat. prasowe

Rozkład mobilnego szkodliwego oprogramowania według kategorii

Większość mobilnego szkodliwego oprogramowania została stworzona w celu kradzieży pieniędzy użytkowników. Do tej grupy należą trojany SMS, jak również wiele backdoorów i trojanów.


Metody i techniki

W 2013 roku zauważyliśmy nie tylko gwałtowny wzrost liczby szkodliwych mobilnych programów, ale również aktywne wykorzystywanie przez cyberprzestępców metod i technik umożliwiających skuteczniejsze wykorzystywanie ich szkodliwego oprogramowania. Można wyróżnić kilka obszarów, w których mobilne szkodliwe oprogramowanie odnotowało postęp.

Dystrybucja

Cyberprzestępcy niekiedy wykorzystywali niezwykle wyrafinowane metody w celu infekowania urządzeń przenośnych.

Infekowanie legalnych zasobów internetowych pomaga rozprzestrzeniać mobilne szkodliwe oprogramowanie za pośrednictwem popularnych stron internetowych. Coraz więcej właścicieli smartfonów i tabletów odwiedza strony internetowe ze swoich urządzeń, nie wiedząc, że nawet cieszące się dobrą reputacją zasoby mogą paść ofiarą ataku. Według naszych danych, 0,4% stron internetowych odwiedzanych przez użytkowników naszych produktów zostało wcześniej zaatakowanych.

Rozprzestrzenianie za pośrednictwem nieoficjalnych sklepów z aplikacjami. W Azji działają liczne firmy produkujące urządzenia oparte na Androidzie oraz aplikacje dla tego systemu. Wiele z nich prowadzi własne sklepy z aplikacjami, oferując użytkownikom programy, które nie są dostępne w Google Play. Jedynie symboliczna kontrola aplikacji umieszczanych w takich sklepach oznacza, że osoby atakujące mogą ukryć w aplikacjach trojany, sprawiając, że wyglądają one jak nieszkodliwe gry czy narzędzia.

 

1 2 ... 7

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: