eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolska › Restrukturyzacja kopalni: błyskawiczne prace w Sejmie i Senacie

Restrukturyzacja kopalni: błyskawiczne prace w Sejmie i Senacie

2015-01-22 21:26

Restrukturyzacja kopalni: błyskawiczne prace w Sejmie i Senacie

Sejm przyjął ustawę umożliwiającą restrukturyzację kopalń © NJ - Fotolia.com

W ciągu dwóch dni nowelizacja ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego w latach 2008 – 2015 przeszła przez Senat i Sejm. Senatorowie wprowadzili do niej 7 poprawek, przyjętych dziś przez Sejm. Poprawki są związane z porozumieniem zawartym między rządem i związkami górniczymi.

Przeczytaj także: Kopalnie: rząd porozumiał się z górnikami

Najważniejsza poprawka wprowadziła do ustawy zapisy porozumienia pomiędzy rządem i związkami zawodowymi, dotyczącego pakietu socjalnego dla górników, różniące się od przyjętego przez Sejm 16 stycznia tekstu nowelizacji. Z ustawy zniknęły zapisy o 24-miesięcznych odprawach dla górników dołowych, pojawiły się za to 3-letnie urlopy górnicze dla pracowników przeróbki węgla oraz wyższe - 12-miesięczne odprawy dla pracowników przeróbki, administracji i powierzchni.

Kolejna poprawka wprowadziła konieczność uzyskania zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na nabycie kopalni lub jej części.

Specjalny urlop albo odprawa

Zakres ustawy został rozszerzony o regulację dotyczącą zasad restrukturyzacji zatrudnienia w likwidowanych kopalniach. Pracownikom likwidowanej kopalni, którzy nie posiadają uprawnień emerytalnych, przysługiwać będzie urlop górniczy – w wymiarze do czterech lat albo jednorazowa odprawa pieniężna.

Z urlopu górniczego będzie mogli skorzystać górnicy, którym ze względu na wiek, łączny staż pracy lub staż pracy pod ziemią wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy brakuje nie więcej niż cztery lata do emerytury. Urlop górniczy będzie też przysługiwał pracownikowi, o ile skorzystanie z niego pozwoli mu nabyć prawo do emerytury przed 1 stycznia 2020 roku. W okresie korzystania z urlopu górniczego pracownik będzie otrzymywał świadczenie socjalne w wysokości 75 procent miesięcznego wynagrodzenia obliczanego jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy.

Jednorazowa odprawa pieniężna będzie przysługiwała pracownikom, z którymi po 1 stycznia 2015 r. będzie rozwiązywana umowa o pracę za porozumieniem stron.

Błyskawiczne tempo prac

Sem wstępne prace nad ustawą zakończył w piątek, 16 stycznie, kierując ustawę do Senatu. Dziś posłowie ustalili ostateczne brzmienie nowych regulacji, przyjmując poprawki wniesione wczoraj przez Senat. Ustawa w ciągu zaledwie tygodnia przeszła już cały etap parlamentarny i trafi teraz do podpisu przez prezydenta.

Ustawa ma wejść w życie po upływie siedmiu dni od dna ogłoszenia.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: