eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Witaj szkoło czyli stres u dzieci i rodziców

Witaj szkoło czyli stres u dzieci i rodziców

2014-08-28 10:07

Witaj szkoło czyli stres u dzieci i rodziców

Z czym kojarzy się powrót do szkoły? © Zsolnai Gergely - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Okazuje się, że początek roku szkolnego kojarzy się Polakom ze stresem i bynajmniej nie jest to stres związany z wydatkami na wyprawkę szkolną. Co zatem mąci nasz spokój? Z badania przeprowadzonego przez Provident wynika, że obawy budzą przede wszystkim koszty związane z edukacją, bezpieczeństwo dziecka oraz rezultaty, jakie osiągnie ono w nauce.
Ile to będzie kosztować?

Jak wynika z najnowszej edycji Barometru Providenta, połowa Polaków zakłada, że na wyposażenie jednego dziecka przeznaczy średnio od 400 do 800 zł (tylko 25% z nich ma nadzieję nie przekroczyć sumy 400 zł). Dla wielu gospodarstw domowych wyprawka to znaczny wydatek, mimo to większość ankietowanych zakładała, że sfinansuje ją z bieżących dochodów (68%), oszczędności (12%), a tylko 13% przewiduje zewnętrzne wsparcie w finansowaniu zakupów (5% liczy na pomoc rodziny, a 7% rozważa pożyczkę).

Uczeń zestresowany jak …matka

Ciekawym wnioskiem z badania jest fakt, że początek roku szkolnego potrafi być równie stresujący dla dzieci, jak i rodziców. Wśród głównych winowajców wrześniowego niepokoju respondenci wymienili przede wszystkim koszty związane z edukacją (54%) i obawy o bezpieczeństwo dziecka (48% wskazań). Co trzeci Polak jest również niespokojny o wyniki, jakie dziecko będzie osiągać w nowym roku szkolnym. Mniej obawiamy się natomiast o relację dziecka w grupie rówieśniczej (67% nie widzi tu żadnych zagrożeń) i problemów związanych z koniecznością godzenia pracy zawodowej z edukacją dziecka (64% uważa, że spokojnie połączy te dwa obszary).

fot. mat. prasowe

Sposób sfinansowania wyprawki szkolnej

Dla wielu gospodarstw domowych wyprawka to znaczny wydatek, mimo to większość ankietowanych zakładała, że sfinansuje ją z bieżących dochodów (68%).


W podziale na płeć, bardziej martwią się kobiety - aż 39% matek wskazało powrót do szkoły jako wydarzenie bardzo stresujące - niż mężczyźni, gdzie odsetek „zestresowanych” wyniósł zaledwie 13%. Panowie są w tym obszarze zdecydowanie większymi optymistami - aż 54% uważa, że 1 września to wydarzenie przed wszystkim radosne.

To najczęściej matki śledzą na bieżąco aktywność szkolną dzieci. Początek roku szkolnego oznacza dla nich konieczność skupienia uwagi na wielu aspektach funkcjonowania ucznia. Jest to wymagające zadanie trwające od świtu (zapewnienia pożywnego śniadania) do zmierzchu (sprawdzenie czy lekcje zostały odrobione). Matki są też często powierniczkami, gdy starania ucznia kończą się porażką, albo, gdy dochodzi do konfliktu z kolegami – mówi Katarzyna Korpolewska, psycholog społeczny. Z kolei ojcowie koncentrują uwagę na efektach globalnych: ocenach na semestr czy promocji do kolejnej klasy. Mogą być częściej niż kobiety optymistami, bo na ogół kolejne etapy edukacji uczeń zalicza pozytywnie. I tylko matki wiedzą, ile zabiegów i wysiłków kosztowało uzyskanie tych efektów. Można więc powiedzieć, że ilościowo rok szkolny zrzuca na barki kobiet więcej problemów i zadań do wykonania.

Jak wskazują wyniki badań, ból głowy w związku z wydatkami wyraźnie rośnie wraz z liczbą dzieci w gospodarstwie domowym – w przypadku jednego dziecka dyskomfort finansowy w związku z nowym rokiem odczuwa 48%, w przypadku dwóch – 56%, a w przypadku rodzin z trójką i więcej – już 67%.

Powody do rodzicielskiej dumy

Jednak powrót do szkoły to także oczekiwanie przez rodziców na radosne chwile. Rodziców przede wszystkim cieszyć będą dobre wyniki i sukcesy dziecka (87%), powrót do kolegów i możliwość zawarcia nowych znajomości (83%) oraz poczucie dobrze zorganizowanego dnia (80%).

Polacy są narodem, w którym więzi międzyludzkie są bardzo ważne. Powrót do kolegów, możliwości pielęgnowania relacji w grupie rówieśniczej cieszy rodziców prawie tak samo mocno jak indywidualne sukcesy i wyniki dzieci – mówi Przemysław Kasza z działu badań Provident Polska - To bardzo pozytywny wynik, pokazujący, że mimo Internetu, Facebooka i innych nowoczesnych komunikatorów nadal cenimy przyjaźnie budowane przede wszystkim w życiu realnym.

fot. mat. prasowe

Poczucie rodzicielskiej dumy

Rodziców przede wszystkim cieszyć będą dobre wyniki i sukcesy dziecka (87%), powrót do kolegów i możliwość zawarcia nowych znajomości (83%) oraz poczucie dobrze zorganizowanego dnia (80%).


Barometr Providenta
Cykliczne badanie klientów, które pozwala na lepsze zrozumienie zachowań i decyzji finansowych Polaków. Provident obsługuje aktualnie ponad 853 tysięcy klientów w całej Polsce, dzięki czemu wyniki badania pokazują prawidłowości i zachowania, które są charakterystyczne dla Polaków o średnich i niższych dochodach. Badanie zostało przeprowadzone przez PBS sp. z o.o. w dniach 8-12 sierpnia 2014 r. metodą wywiadu telefonicznego CATI na grupie 400 klientów Provident Polska.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: