eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polacy znają Parlament Europejski

Polacy znają Parlament Europejski

2014-02-28 13:01

Polacy znają Parlament Europejski

Polacy znają Parlament Europejski © Ludmila Smite - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Zdecydowana większość Polaków wie o istnieniu Parlamentu Europejskiego (86 proc.), niewiele mniej jest świadomych, że posłowie do PE są wybierani w powszechnym głosowaniu - wynika z najnowszego badania opinii Eurobarometr 80. Raport krajowy pokazuje jednocześnie, że zaufanie do PE jest w Polsce istotnie wyższe od przeciętnego w UE – deklaruje je ponad połowa Polaków (51 proc.). Unijne instytucje oraz sama Unia Europejska są tradycyjnie darzone przez Polaków większym zaufaniem niż władze krajowe.

Przeczytaj także: Unia Europejska oczami Polaków

Polacy wykazują się sporą wiedzą dotyczącą wyborów do Parlamentu Europejskiego (25 maja 2014). Ponad dwie trzecie badanych (69 proc.) wie, że posłowie do PE są wybierani bezpośrednio przez obywateli każdego państwa członkowskiego. Na tle ogółu Europejczyków wypadamy dobrze – odsetek respondentów w Polsce odpowiadających prawidłowo jest większy niż średnia w całej UE (54 proc.). Większość Polaków deklaruje jednocześnie, że rozumie jak działa Unia Europejska – w porównaniu z poprzednimi badaniami odsetek takich deklaracji rośnie.

fot. mat. prasowe

Czy kiedykolwiek słyszał Pan/i o Parlamencie Europejskim?

O Parlamencie Europejskim najczęściej słyszeli mieszkańcy Szwecji (98%) i Finlandii (98%). Jeśli chodzi o najmniejszą znajomość PE, to wyróżnia ona Brytyjczyków (23% badanych nie słyszało o PE).


Dwie trzecie Polaków (66 proc.) przyznaje, że myśli optymistycznie o przyszłości UE. To więcej (o 15 punktów procentowych) niż średnia dla całej Unii Europejskiej. Optymizm Polaków co do przyszłości Unii nieznacznie wzrósł w porównaniu do ubiegłego roku (o 3 punkty procentowe).

fot. mat. prasowe

Zaufanie do Parlamentu Europejskiego

Największym zaufaniem Parlament Europejski cieszy się w Danii (60%), Belgii (59%), Luksemburgu (59%) i na Węgrzech (58%). Najmniej ufają mu Brytyjczycy (20%), Hiszpanie (23%), Grecy (28%) i Cypryjczycy (28%).


Zdaniem Polaków najbardziej pozytywnym skutkiem członkostwa w UE jest swobodny przepływ osób, towarów i usług w ramach UE (42 proc.) oraz pokój między państwami członkowskimi UE (23 proc.). W dalszej kolejności wskazywane są: potęga gospodarcza UE (8 proc.), waluta euro (6 proc.), programy wymiany studentów (4 proc.), poziom zabezpieczenia społecznego (4 proc.), Wspólna Polityka Rolna (3 proc.) oraz polityczny i dyplomatyczny wpływ UE na resztę świata (2 proc.).

Połowa Polaków jest zdania, że interesy Polski są w Unii dobrze uwzględniane - jesienią 2008 roku podobną opinię podzielało tylko 35 proc. respondentów. Unii Europejskiej ufa prawie połowa Polaków (45 proc.), zaś rządowi jedynie co piąty ankietowany (19 proc.).

fot. mat. prasowe

Co UE znaczy dla Pana/Pani osobiście?

Unia Europejska to dla Polaków przede wszystkim swoboda podróżowania, podejmowania nauki lub pracy w dowolnym miejscu w Unii Europejskiej (46%). Opinie Polaków są zbieżne ze średnią dla całej Unii Europejskiej, gdzie właśnie te liczne swobody uzyskały największy odsetek wskazań (43%).


Z badania wynika również, że większość Polaków (61%) popiera dalsze rozszerzenie UE poprzez przyłączenie innych krajów w przyszłych latach. Poparcie to jednak spadło o 10 punktów procentowych w stosunku do wyników sprzed roku. Odsetek Polaków, którzy są za rozszerzeniem Unii o więcej państw, jest prawie dwukrotnie wyższy niż wynosi średnia UE (37%). Generalnie, 52% badanych w całej Unii Europejskiej (średnia wyliczona ze wszystkich państw UE) jest przeciwko dalszym rozszerzeniom UE o nowe państwa w przyszłych latach.

Ogólnie rzecz biorąc, podobny odsetek zwolenników rozszerzenia UE co w Polsce, jest w takich krajach jak: Malta (60%), Węgry (60%), Cypr (61%), Litwa (64%), Rumunia (64%). Największymi zwolennikami rozszerzenia UE są Chorwaci (71%). Natomiast najbardziej przeciwni są Niemcy (69%), Francuzi (70%) oraz Austriacy (76%).

fot. mat. prasowe

Poparcie dla dalszego rozszerzenia UE

Największymi zwolennikami rozszerzenia UE są Chorwaci (71%). Natomiast najbardziej przeciwni są Niemcy (69%), Francuzi (70%) oraz Austriacy (76%).


Informacje o badaniu
W raporcie krajowym zaprezentowane zostały wyniki badania Standardowy Eurobarometr zrealizowanego na zlecenie Komisji Europejskiej przez konsorcjum TNS Opinion & Social. W Polsce badanie to przeprowadzone zostało przez TNS Polska w dniach 2-17 listopada 2013 r., na reprezentatywnej próbie 1000 osób w wieku 15 i więcej lat, techniką wywiadów bezpośrednich w domach respondentów.
Standardowy Eurobarometr jest badaniem cyklicznym, realizowanym raz na pół roku we wszystkich państwach Unii Europejskiej oraz w krajach kandydujących: Turcji, byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii, Islandii, Czarnogórze, Serbii, a także na terytorium Cypru Północnego. Jego wyniki publikowane są w postaci ogólnodostępnych raportów.


oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: Polacy, Parlament Europejski, Unia Europejska

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: