eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Bezpieczne surfowanie w Internecie

Bezpieczne surfowanie w Internecie

2014-02-10 09:16

Bezpieczne surfowanie w Internecie

Bezpieczne surfowanie w Internecie © goodluz - Fotolia.com

11 lutego obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu. Jest to dobra okazja do tego, aby zastanowić się nad bezpieczeństwem w sieci. W obecnych czasach nasze dane osobowe zostawiamy praktycznie wszędzie – w wyszukiwarkach, na portalach społecznościowych, czy też w trakcie robienia zakupów przez internet. Julia Mandel, prawniczka w firmie Trusted Shops, specjalizująca się m.in. w prawach konsumenta, podpowiada jakie działania podjąć, aby nasza aktywność w sieci była w pełni bezpieczna.
Wskazówka 1 – Udostępniaj tylko te dane, które są konieczne

Niezależnie od tego, czy rejestrujemy się do nowego serwisu społecznościowego, czy chcemy zrobić zakupy w sklepie internetowym, powinniśmy rozsądnie zarządzać naszymi danymi. Nie należy podawać więcej informacji niż jest to konieczne. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nasze dane osobowe nie trafią w niepowołane ręce. Dotyczy to zwłaszcza adresów e-mail. Co prawda, sprzedawcy internetowi potrzebują naszego adresu w celu potwierdzenia zamówienia jednak na forach internetowych lub biorąc udział w konkursach internetowych przed podaniem adresu e-mail należy zwrócić uwagę na rzetelność firmy, której udostępniamy swoje dane. W przeciwnym razie możemy narazić się na otrzymywanie niechcianego spamu.

Wskazówka 2 – Kupuj tylko w wiarygodnych sklepach internetowych

W internecie pojawia się coraz więcej sklepów internetowych. Większość z nich jest prowadzona przez uczciwych sprzedawców. Zdarzają się jednak przypadki sklepów internetowych, które oszukały swoich klientów. Właśnie dlatego konsumenci powinni zwracać szczególną uwagę na informacje na temat sprzedającego. Jeżeli na stronie internetowej nie można znaleźć takich danych jak pełna nazwa sklepu, adres czy danych rejestrowych firmy (KRS, NIP) najlepiej zachować ostrożność i rozważyć zakupy w innym sklepie. Sygnałem dla kupujących jest również znak jakości Trusted Shops. Certyfikat na stronie e-sklepu jest potwierdzeniem, że sklep internetowy pomyślnie ukończył gruntowny audyt i jest bezpieczny.

fot. goodluz - Fotolia.com

Bezpieczne surfowanie w Internecie

Niezależnie od tego, czy rejestrujemy się do nowego serwisu społecznościowego, czy chcemy zrobić zakupy w sklepie internetowym, powinniśmy rozsądnie zarządzać naszymi danymi. Nie należy podawać więcej informacji niż jest to konieczne.


Wskazówka 3 – W trakcie płatności zwróć uwagę na symbol żółtej kłódki

Często za internetowe zakupy płacimy kartą kredytową lub przelewem bankowym. Przed finalizacją transakcji należy zwrócić uwagę czy strona, na której dokonujemy płatności zapewnia zaszyfrowaną transmisję danych, tak aby nie mogły one zostać przechwycone. Symbol żółtej kłódki lub „https:” w pasku adresowym gwarantuje, że transmisja danych jest zaszyfrowana i nikt niepożądany ich nie wykorzysta.

Wskazówka 4 – Nie wybieraj opcji „zapamiętaj hasło” na publicznych komputerach

Opcja „zapamiętaj hasło” z pewnością ułatwia surfowanie po internecie. Należy jednak zrezygnować z tej opcji w momencie, gdy korzystamy z publicznego komputera np. w kafejce internetowej. Jeśli się nie wylogujemy i automatycznie ustawiliśmy opcję zapamiętywania hasła to jest duża szansa, że osoba, która odwiedzi tę samą stronę zostanie automatycznie zalogowana na nasze konto. Duże znaczenie ma również ustawione przez nas hasło. Powinno być ono trudne do rozszyfrowania. Co jakiś czas powinniśmy również zmieniać hasła. Dodatkowo do różnych kont powinniśmy używać różnych haseł – stosowanie jednego hasła do wszystkich serwisów nie jest dobrym rozwiązaniem. Najlepiej gdy hasło zawiera nie tylko litery, lecz także cyfry i znaki specjalne.

Wskazówka 5 – Przeczytaj regulamin zanim go zaakceptujesz

Rejestrując się na portalach społecznościowych lub w serwisach internetowych użytkownicy często muszą zaznaczyć, że zapoznali się z regulaminem i akceptują jego postanowienia. Czytanie regulaminu bywa żmudne i czasochłonne jednak nie zwalnia nas to z obowiązku zapoznania się z jego treścią. Jest to jedyny sposób, aby mieć kontrolę nad tym, co dzieje się z naszymi danymi. Dla przykładu, jeżeli jesteśmy zalogowani na Facebooku i na jakiejś stronie polubiliśmy dany komentarz lub artykuł to portal społecznościowy dostanie informację, że odwiedziliśmy daną witrynę. Taka informacja może zostać przypisana do profilu użytkownika, nawet jeśli nie nacisnął on przycisku „Lubię to” bezpośrednio na Facebooku.

Przestrzegając tych kilku wskazówek mamy pewność, że nasze dane osobowe będą przekazywane w bezpieczny i znany nam sposób. Dzień Bezpiecznego Internetu uświadamia nam jak ważne jest odpowiedzialne i bezpieczne korzystanie z sieci. Przedstawione powyżej zasady powinniśmy oczywiście stosować przez cały rok.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: