eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Upadłości firm I-IX 2013

Upadłości firm I-IX 2013

2013-10-02 11:47

Upadłości firm I-IX 2013

Upadłości firm I-IX 2013 © Photobank - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Euler Hermes Collections, spółka z Grupy Allianz, dostawca raportów handlowych, na podstawie oficjalnych danych z Monitora Sądowego i Gospodarczego, zbadała sytuację polskich firm we wrześniu w kontekście bankructw. Sądy poinformowały o upadłości 66 firm (wobec 58 we wrześniu 2012 roku). Łącznie liczony ostatni znany obrót tych firm wyniósł ok. 1,5 mld złotych przy analogicznie łącznie liczonym zatrudnieniu ok. 4,2 tys. osób.

Przeczytaj także: Upadłości firm w Polsce I-IX 2013 r.

Od początku roku opublikowano informację o upadłości 713 przedsiębiorstw wobec 681 w ciągu trzech kwartałów 2012 roku (wzrost o blisko 5%).
  • Wśród ogłoszeń o upadłościach dominują te dotyczące firm średnich i mniejszych, ale zatrudniających stosunkowo dużo osób – aż 12 firm z tej liczby zatrudniało ponad 100 osób.
  • Produkcja: eksport zwiększa popyt, ale niesie za sobą także ryzyko braku zapłaty – w tej grupie pojawiają się zarówno producenci na potrzeby budownictwa, przemysłu spożywczego czy mebli.
  • Wciąż upada wielu hurtowników – wśród nich m.in. dystrybutorzy odzieży i obuwia.
  • Budownictwo nie notuje jeszcze poprawy – świadczą o tym także upadłości firm zarządzających procesem inwestycyjnym, sprzedażą mieszkań czy projektowych (5 upadłości we wrześniu).
  • Postępowania układowe wciąż na fali: to już 1/3 ogłoszeń o upadłości w minionym miesiącu – najczęściej porozumienie z wierzycielami osiągają firmy o większym w tym gronie obrocie.
  • Wrzesień – zaskakująco duża liczba upadłości opublikowanych w odniesieniu do firm zarejestrowanych na Mazowszu (21): ponad dwukrotnie więcej niż w woj. dolnośląskim (9) czy śląskim (8) – ponadto to z tego województwa pochodziła połowa firm o największym zatrudnieniu a także największa liczba (sześć) firm budowlanych spośród tych, które znalazły się na liście opublikowanych we wrześniu upadłości…

fot. mat. prasowe

Upadłości w ciągu trzech pierwszych kwartałów w kolejnych latach

Od początku roku opublikowano informację o upadłości 713 przedsiębiorstw wobec 681 w ciągu trzech kwartałów 2012 roku (wzrost o blisko 5%).


Nie upadają firmy największe, ale mniejsze i średnie, mające jednak stosunkowo duże zatrudnienie

Upadają głównie firmy o regionalnej skali działalności. Jak mówi Michał Modrzejewski, dyrektor Analiz Branżowych w Euler Hermes Collections: - Kłopoty firm większych, o obrocie przekraczających 100 milionów złotych nie nasilają się – są sporadyczne i są zazwyczaj w większym stopniu pokłosiem błędów w zarządzaniu lub innych zdarzeń z ostatnich kilku lat niż niesprzyjającej sytuacji bieżącej. Skłoniła ona co najwyżej wierzycieli do powiedzenia „sprawdzam” i wdrożenia działań restrukturyzacyjnych pod kuratelą sądu. Świadczy o tym także nie zwiększająca się w stosunku do roku ubiegłego liczba upadłości spółek akcyjnych (64 takie przypadki w ciągu trzech kwartałów wobec 66 w analogicznym okresie 2012 roku).

fot. mat. prasowe

Liczba upadłości opublikowanych w I-IX 2013

Sądy poinformowały o upadłości 66 firm (wobec 58 we wrześniu 2012 roku). Łącznie liczony ostatni znany obrót tych firm wyniósł ok. 1,5 mld złotych przy analogicznie łącznie liczonym zatrudnieniu ok. 4,2 tys. osób.


Jednocześnie aż 12 firm z wrześniowej listy opublikowanych upadłości miało zatrudnienie przekraczające 100 osób (połowa z nich działała na Mazowszu). Jak dodaje Michał Modrzejewski: - Cztery tysiące dwieście osób zatrudnionych (według ostatnich dostępnych danych) w firmach przechodzących proces upadłościowy w skali miesiąca to dużo, ale… Sytuację łagodzi trochę znaczna ilość postępowań układowych – a więc przynajmniej część z ich pracowników utrzymuje pracę (a z czasem, gdy restrukturyzacja przynosi efekty wraca także z reguły duża część wcześniej zatrudnionych). Upadłość oznacza też, iż pracownicy otrzymać mogą zaległe od miesięcy wynagrodzenia. Niestety, już teraz znaczna część spośród wspomnianej liczby zatrudnionych to pracownicy firm budowlanych – a wobec zbliżania się powoli końca sezonu i generalnie mniejszej w tym roku produkcji budownictwa powiększą oni grono osób bez pracy.

 

1 2 3

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: