eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Upadłości firm I-IX 2013

Upadłości firm I-IX 2013

2013-10-02 11:47

Przeczytaj także: Upadłości firm w Polsce I-IX 2013 r.


Restrukturyzacja w postaci upadłości układowej przeprowadzana jest częściej w przypadku firm największych…

Układ z wierzycielami ogłoszono w odniesieniu do sześciu spośród dziesięciu największych pod względem obrotu przedsiębiorstw z wrześniowej listy opublikowanych upadłości. To nie przypadek – ich upadłość likwidacyjna niesie ze sobą największe straty dla wierzycieli, a skala działalności daje szansę na łatwiejsze odzyskanie pozycji rynkowej, redukcję kosztów i spłatę zredukowanych zazwyczaj zobowiązań. Nowych postępowań układowych było 22 – wciąż sporo, bo aż 1/3 z ogólnej liczby opublikowanej we wrześniu liczby ogłoszeń o upadłości.

Nadal warunki rynkowe są na tyle niesprzyjające, iż pomimo umorzenia części zobowiązań i rozłożenia pozostałych na straty pewna liczba postępowań układowych z poprzednich miesięcy nie udała się i w efekcie zmieniane są na likwidację (siedem takich przypadków).

Spowolnienie dotknęło firmy z Mazowsza

Pomimo, iż od początku roku na Mazowszu wciąż jest mniej ogłoszonych upadłości niż w ciągu trzech kwartałów ubiegłego roku, to w ostatnim miesiącu sytuacja uległa pogorszeniu.

fot. mat. prasowe

Zmiana liczby upadłości

Pomimo, iż od początku roku na Mazowszu wciąż jest mniej ogłoszonych upadłości niż w ciągu trzech kwartałów ubiegłego roku, to w ostatnim miesiącu sytuacja uległa pogorszeniu.


To na Mazowszu działało 6 spośród firm zatrudniających sto i więcej osób. W odróżnieniu od miesięcy poprzednich to tutaj skoncentrowała się we wrześniu duża liczba upadłości firm budowlanych (6 takich przypadków), podczas gdy na południu kraju miało to nadal miejsce jedynie w woj. dolnośląskim (5 upadłości firm budowlanych). Tylko jeden przypadek upadłości firmy budowlanej był z kolei w woj. śląskim – ale kłopoty nie były tam też domeną firm produkcyjnych (dwie upadłości): w tym względzie dominował w tym województwie handel i usługi. Jak zawsze należy odnieść upadłości do możliwości na rynku pracy w danym województwie: około 250 osób zatrudnionych w 4 firmach z woj. kujawsko-pomorskiego z wrześniowej listy upadłości (po jednym przypadku z każdej głównej kategorii: budownictwo, produkcja, handel, usługi) czy ok. 200 osób jakie zatrudniały dwie firmy z woj. podkarpackiego może mieć większe problemy w przypadku utraty pracy niż nawet dwukrotnie większa ich liczba (500 osób) zatrudnionych we wspomnianych firmach z woj. śląskiego. W ocenie skutków społecznych upadłości nie mniejszą rolę niż liczba zatrudnionych w upadających firmach osób ma też liczba wciąż działających i nowo powstających na lokalnym rynku firm.

fot. mat. prasowe

Upadłości wg województw

To na Mazowszu działało 6 spośród firm zatrudniających sto i więcej osób. W odróżnieniu od miesięcy poprzednich to tutaj skoncentrowała się we wrześniu duża liczba upadłości firm budowlanych (6 takich przypadków), podczas gdy na południu kraju miało to nadal miejsce jedynie w woj. dolnośląskim (5 upadłości firm budowlanych).


poprzednia  

1 2 3

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: