eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Europa: wydarzenia tygodnia 38/2013

Europa: wydarzenia tygodnia 38/2013

2013-09-22 10:22

Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 37/2013

  • Szwajcarski Bank UBS zwraca uwagę na zadłużenie krajów eurolandu. I tak jego zdaniem średni dług eurolandu, wzrośnie z ok. 93 proc. PKB w 2012 r. do 95,5 proc. PKB w 2013 r. i 96 proc. w 2014 r. Natomiast zadłużenie w 2013 roku: Grecji wzrośnie do 176 proc. PKB, Włoch wzrośnie do 131,4 proc. PKB, Portugalii do 123,6 proc. PKB, -Irlandii do 123 proc. PKB.
  • UBS - szwajcarski bank inwestycyjny podwyższył ostatnio średnioroczną prognozę PKB dla strefy euro za 2013 r. do -0,4 proc. z dotychczasowej -0,7 proc., zaś za 2014 r. do 1,1 proc. z wcześniejszego 0,8 proc. Bank tłumaczy, że powodem tego podwyższenia prognoz jest lepszy od zakładanego wynik PKB eurolandu za II kw. 2013 r. (0,3 proc. kw/kw, oraz -0,5 proc. r/r) oraz oparta na szerokiej podstawie poprawa wskaźników wyprzedzających.
  • Według agencji Standard & Poor's recesja w Europie osiągnęła dno w drugim kwartale 2013 r., w drugim półroczu nastąpi stabilizacja, zaś w 2014 r. umiarkowane ożywienie. S&P zwraca jednak uwagę, że fundamenty wzrostu są słabe, a największe gospodarki poluzowały politykę fiskalną. Prognoza dynamiki PKB dla strefy euro za lata 2013-15 zakłada odpowiednio -0,7 proc., 0,8 proc. i 1,3 proc., przy czym dla Niemiec w tym okresie 0,4 proc., 1,6 proc. i 1,7 proc., a dla Francji 0,0 proc. 0,7 proc. oraz 1,4 proc. Na minusie będą w tym roku m.in. Włochy (-1,9 proc.), Hiszpania (-1,5 proc.), Holandia (-1 proc.) oraz Belgia (-0,1 proc.).
  • Według Eurostat-u inflacja w strefie euro wyniosła w sierpniu 2013 r., w ujęciu r/r 1,3 proc. W lipcu ceny konsumpcyjne wzrosły r/r o 1,6 proc.
  • Rząd Francji zatwierdził przedstawiony przez prezydenta Francois Hollande'a projekt reformy system emerytalnego. Postanowiono zmodyfikować obecny system poprzez nieznaczny wzrost składek oraz niewielkie wydłużenie okresu wysługi pełnej emerytury, lecz nie zdecydowano się na rekomendowane przez Komisję Europejską podniesienie wieku emerytalnego, który ma nadal wynosić 62 lata. Celem reformy jest redukcja deficytu systemu ubezpieczeń emerytalnych, który bez wprowadzania w nim jakichkolwiek zmian osiągnąłby w 2020 roku poziom 20,7 mld euro rocznie, a w 20 lat później 27 mld euro.
  • Belgia redukuje swój tegoroczny budżet o 218 mln euro i dzięki temu będzie w stanie spełnić wyznaczony przez Komisję Europejską cel deficytu budżetowego na poziomie 2,5 proc. w 2013 roku. Belgia ma nadzieję, że Rada UE zdejmie z niej procedurę nadmiernego deficytu na początku 2014 r. Agencja ratingowa S&P utrzymała rating długoterminowego długu na poziomie AA, czyli trzecim od góry w klasyfikacji tej agencji. Rating dla krótkoterminowego długu jest na najwyższym poziomie A-1+.
  • Centralna Komisja Wyborcza (CKW) w Kijowie odmówiła we wtorek rejestracji grupy inicjatywnej na rzecz organizacji referendum w sprawie przyłączenia Ukrainy do Unii Celnej Rosji, Białorusi i Kazachstanu. Referendum domaga się Komunistyczna Partia Ukrainy (KPU), występująca przeciwko integracji z Unią Europejską. KPU jest w ukraińskim parlamencie partnerem koalicyjnym Partii Regionów prezydenta Wiktora Janukowycza, który w listopadzie chce podpisać umowę stowarzyszeniową z UE.
  • Total wyraził chęć wejścia do projektów zagospodarowania złóż ropy łupkowej w Rosji. Najbardziej obiecującymi z nich są inwestycje prowadzone na Syberii Zachodniej, gdzie wspólnie z Rosjanami działają już Shell i ExxonMobil. Według amerykańskiej agencji statystycznej ministerstwa energii EIA (Energy Information Administration), wydobywalne zapasy ropy łupkowej w Rosji mogą wynosić 75 mld baryłek. Jest to więcej w porównaniu do Stanów Zjednoczonych, gdzie zapasy są szacowane na 58 mld baryłek.
  • Gazprom rozważa zbudowanie w obwodzie kaliningradzkim terminala do odbioru skroplonego gazu ziemnego (LNG).Budowę w regionie głębokowodnego portu morskiego przewiduje też program rozwoju obwodu do 2020 roku. Początek budowy planowany jest na 2015 rok. Koszt inwestycji (bez terminalu regazyfikacyjnego) szacowany jest na 558 mln USD. Mówi się też o możliwości doprowadzenia do obwodu kaliningradzkiego odnogi od Nord Stream, którą może płynąć 4-6 mld metrów sześciennych gazu rocznie.
  • Pogarsza się sytuacja na europejskim rynku finansowym, sprzedaż samochodów w Europie znowu spada, pomimo zauważalnego ożywienia w unijnej gospodarce. To zupełnie inna tendencja w porównaniu z amerykańskim rynkiem, gdzie wg prognoz sprzedaż aut ma osiągnąć poziom 16 mln pojazdów rocznie, a więc tyle, ile sprzedano przed recesją. W Europie sprzedaż w 2007 roku wynosiła 15,6 mln sztuk, a w tym roku może osiągnąć blisko 12 mln sztuk. W okresie pierwszych 8 miesięcy 2013 roku VW sprzedał mniej o ok. sto tysięcy aut (minus 4,6 proc.). Okazało się też, że koncern zmniejszył też swój udział w rynku unijnym z 28 do 26 proc. Kłopoty dotknęły też Peugeot-a (spadek sprzedaży O ponad 50 tys. sztuk a więc o 10,5 proc.). Spadła liczba nowo zarejestrowanych aut Citroen-a (spadek o 67 tys., czyli o 14,3 proc.). Spadki sprzedaży dotyczyły także takich marek jak Renault, Opel, Fiat, Toyota i Nissan.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

GOSPODARKA STREFY EURO W OCENIE SZWAJC. BANKU UBS

Praktycznie od chwili rozwoju środków masowej komunikacji rządzący na coraz większą skalę manipulują nastrojami społecznymi. W sprawach gospodarczych przekazują optymistyczne komunikaty. Nawet gdy widoczny jest kryzys, to zawsze starają się nam ukazać przysłowiowe "światełko w tunelu". Teraz mówią o końcu kryzysu... Może mają rację, ale my uważamy za celowe zaprezentować Wam w tej sprawie opinię szwajcarskiego banku UBS...

Ten znany szwajcarski bank inwestycyjny podwyższył ostatnio średnioroczną prognozę PKB dla strefy euro za 2013 r. do -0,4 proc. z dotychczasowej -0,7 proc., zaś za 2014 r. do 1,1 proc. z wcześniejszego 0,8 proc. Bank tłumaczy, że powodem tego podwyższenia prognoz jest lepszy od zakładanego wynik PKB eurolandu za II kw. 2013 r. (0,3 proc. kw/kw, oraz -0,5 proc. r/r) oraz oparta na szerokiej podstawie poprawa wskaźników wyprzedzających.

Według UBS "wsparciem dla ożywienia jest bardziej sprzyjające otoczenie zewnętrzne, umiarkowana polityka pieniężna, niska stopa inflacji zwiększająca siłę nabywczą gospodarstw i mniej rygorystyczna polityka fiskalna".

Eksperci UBS są zdania, że te optymistyczne informacje dochodzące z gospodarki mogą korzystnie wpłynąć na nastroje konsumenckie, przyczyniając się do wzrostu popytu, który był w ostatnich latach stłumiony informacjami o kryzysie, niekorzystnymi procesami w gospodarce i w przedsiębiorcach, oraz wysokim bezrobociem. Te nadzieje potwierdzają najnowsze wskaźniki wyprzedzające.

W swoim komunikacie oceniającym stan europejskiej gospodarki UBS zwraca uwagę na jej główne trudności, a są to: wysokie bezrobocie, osłabione gospodarstwa domowe, trudna sytuacja finansowa firm i rządów, trudności z uzyskaniem kredytu przez MŚP, niewykorzystane moce produkcyjne, wysoki poziom niezadowolenia w społeczeństwa, duże napięcia społeczne z groźbą destabilizacji politycznej włącznie.

Według UBS w latach 2014 r. wszystkie kraje eurolandu zanotują wzrost PKB. Bank podwyższył też prognozy trzem państwom unijnym spoza eurostrefy: W. Brytanii (do 1,5 proc. za 2013 r. i 2,3 proc. za 2014 r.), Szwajcarii (odpowiednio do 1,8 proc. i 2,0 proc.) oraz Szwecji (do 1,2 proc. oraz 2,1 proc.).

Bank zwraca uwagę na zadłużenie krajów eurolandu. I tak jego zdaniem średni dług eurolandu, wzrośnie z ok. 93 proc. PKB w 2012 r. do 95,5 proc. PKB w 2013 r. i 96 proc. w 2014 r.

Natomiast zadłużenie w 2013 roku:

- Grecji wzrośnie do 176 proc. PKB-Włoch wzrośnie do 131,4 proc. PKB
- Portugalii do 123,6 proc. PKB
- Irlandii do 123 proc. PKB

Zmniejszenie zadłużenia tych krajów do poziomu bezpiecznego w obecnych warunkach specjaliści UBS uważają dziś za nierealizowalne.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: