eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Spam w II kw. 2013 r.

Spam w II kw. 2013 r.

2013-08-08 11:11

Przeczytaj także: Spam w VI 2013 r.


Na drugim miejscu utrzymał się Email-Worm.Win32.Bagle.gt. Ten robak pocztowy, w przeciwieństwie do innych, potrafi wysyłać swoje kopie do kontaktów z książki adresowej użytkownika, a także otrzymywać zdalne polecenia instalacji innego szkodliwego oprogramowania.

Na trzeciej pozycji znalazła się jedna z modyfikacji niesławnego programu szpiegującego z rodziny ZeuS/Zbot - Trojan-Spy.Win32.Zbot.lbda. Celem tego szkodnika jest kradzież różnych rodzajów poufnych informacji użytkowników komputerów, w tym danych dotyczących karty kredytowej.

Na czwartym miejscu uplasował się Trojan-PSW.Win32.Tepfer.hjva. Celem tego szkodliwego programu jest kradzież haseł do kont użytkowników.

Niżej na liście znajduje się kilka innych robaków pocztowych oraz dwie inne modyfikacje trojana ZeuS/Zbot. Kolejny szkodliwy program znajdujący się w pierwszej dziesiątce to Backdoor.Win32.Androm.pta. Tego rodzaju szkodliwe programy pozwalają szkodliwym użytkownikom kontrolować zainfekowane komputery w sposób niezauważalny dla użytkowników. Potrafią na przykład pobierać i uruchamiać inne szkodliwe pliki, wysyłać różne dane z komputera użytkownika i wykonywać inne działania. Co więcej, zainfekowane nimi komputery często są zintegrowane z botnetem.

Należy zauważyć, że niektóre szkodliwe programy posiadają wiele modyfikacji, chociaż wykonywane przez nie działania nie różnią się znacznie od siebie nawzajem. Z tego względu Kaspersky Lab opublikował również wykresy ilustrujące najbardziej rozpowszechnione rodziny szkodliwego oprogramowania, dające jaśniejszy obraz rozkładu szkodliwych załączników rozprzestrzenianych za pośrednictwem poczty e-mail.

fot. mat. prasowe

10 najpopularniejszych rodzin szkodliwego oprogramowania rozprzestrzenianych za pośrednictwem poczty

Ponad 40% szkodliwych programów wysyłanych za pośrednictwem poczty e-mail ma na celu kradzież informacji osobistych, łącznie z danymi finansowymi.


Ponad 40% szkodliwych programów wysyłanych za pośrednictwem poczty e-mail ma na celu kradzież informacji osobistych, łącznie z danymi finansowymi.

Lista państw najczęściej atakowanych przez szkodliwe wiadomości e-mail odnotowała kilka zmian w stosunku do pierwszych trzech miesięcy roku.

fot. mat. prasowe

Rozkład wykryć szkodliwego oprogramowania w poczcie e-mail według państwa, II kw. 2013

Na pierwszym miejscu nadal znajdują się Stany Zjednoczone mimo niewielkiego spadku swojego udziału (-1,2%)


Na pierwszym miejscu nadal znajdują się Stany Zjednoczone mimo niewielkiego spadku swojego udziału (-1,2%). Jednocześnie Rosja awansowała z 7 miejsca na 2 (+8,3%) pod względem odsetka wykryć szkodliwego oprogramowania w poczcie e-mail, który zwiększył się kilkakrotnie. Wzrost ten miał miejsce w czerwcu, kiedy w państwie tym odsetek wykryć szkodliwego oprogramowania w poczcie wynosił 29,3%. Najczęściej wykrywane rodziny szkodliwego oprogramowania w Rosji to Net-Worm.Win32.Kolab i Trojan-GameThief.Win32.Magania. Kolab to rodzina szkodliwych programów pełniących funkcję backdoora, które uniemożliwiają działanie programów antywirusowych i otrzymują zdalne polecenia od szkodliwych użytkowników. Celem programów z rodziny Magania była kradzież nazw użytkowników i haseł do gry online Maple Story, ale potrafią one również działać jak robaki (i są rozprzestrzeniane za pośrednictwem nośników USB).

Na skutek gwałtownego wzrostu odsetka Rosji Niemcy spadły z drugiego miejsca na trzecie (-1,9%). Indie i Australia utrzymały te same pozycje co w pierwszym kwartale, chociaż ich udziały były nieco niższe (odpowiednio -0,9% i 1,1%). Odsetek wykryć szkodliwego oprogramowania w poczcie w innych państwach odnotował bardzo niewielkie zmiany.
Phishing

Odsetek wiadomości phishingowych w całkowitym ruchu pocztowym w drugim kwartale tego roku zmniejszył się o 0,0016% i wynosił 0,0024%.

fot. mat. prasowe

Rozkład 100 organizacji najczęściej atakowanych przez phisherów wg kategorii II kw. 2013 r.

Liczba ataków na portale społecznościowe zmniejszyła się o 3,3%, a odsetek ataków na organizacje finansowe wzrósł o 1,2%, dzięki czemu kategoria ta spadła na drugie miejsce w rankingu


Ogólny rozkład organizacji stanowiących cel phisherów nie odnotował wielu zmian w stosunku do pierwszego kwartału. Liczba ataków na portale społecznościowe zmniejszyła się o 3,3%, a odsetek ataków na organizacje finansowe wzrósł o 1,2%, dzięki czemu kategoria ta spadła na drugie miejsce w rankingu.
Przeczytaj także: Spam V 2014 Spam V 2014

poprzednia  

1 ... 3 4 5

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: