eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Spam w VI 2013 r.

Spam w VI 2013 r.

2013-08-01 11:30

Przeczytaj także: Spam w V 2013 r.


Ukraina (1,9%), Chiny (1,3%) i Japonia (0,6%) odnotowały spadek o kilka miejsc i w czerwcowym rankingu znalazły się odpowiednio na 8, 12 i 16 miejscu. Udział niechcianych wiadomości pochodzących z Rosji zmniejszył się o 1,1 punktu procentowego i wynosił średnio 1%, przez co państwo to spadło z 10 miejsca na 13. Wkład Wielkiej Brytanii do ruchu spamowego (0,5%) również uległ zmniejszeniu, przez co państwo to uplasowało się na 20 miejscu, o 6 pozycji niżej niż w maju.

fot. mat. prasowe

Źródła spamu według regionu

Azja (57,3%) pozostała czołowym źródłem spamu według regionu: jej udział zmniejszył się o 1,2 punktu procentowego w stosunku do maja


Azja (57,3%) pozostała czołowym źródłem spamu według regionu: jej udział zmniejszył się o 1,2 punktu procentowego w stosunku do maja. Podobnie jak w poprzednim miesiącu w pierwszej trójce znalazła się również Ameryka Północna (18,7%) i Europa Wschodnia (13,2%). Należy jednak zauważyć, że udział Ameryki Północnej zwiększył się o 0,6 punktu procentowego, podczas gdy Europa Wschodnia wygenerowała o 1,4 punktu procentowego mniej spamu niż w maju.

Szkodliwe załączniki w poczcie e-mail


W czerwcu szkodliwe załączniki zostały wykryte w 1,8% e-maili, co stanowi spadek o 1 punkt procentowy w stosunku do maja.

fot. mat. prasowe

10 najczęściej rozprzestrzenianych szkodliwych programów za pośrednictwem poczty e-mail w VI 2013 r.

W czerwcu szkodliwe załączniki zostały wykryte w 1,8% e-maili, co stanowi spadek o 1 punkt procentowy w stosunku do maja


W czerwcu Trojan-Spy.html.Fraud.gen pozostał najbardziej rozpowszechnionym szkodliwym programem. Szkodnik ten występuje w postaci stron HTML, które imitują formularze rejestracyjne znanych banków lub systemów e-płatności i są wykorzystywane przez phisherów w celu kradzieży danych uwierzytelniających użytkowników w systemach bankowości online.

Na drugim miejscu znalazł się Email-Worm.Win32.Bagle.gt. Funkcjonalność tego robaka pocztowego obejmuje samodzielne rozprzestrzenianie się na adresy w książce adresowej ofiary, co jest typowym działaniem dla tego rodzaju szkodliwego oprogramowania. Szkodnik ten może również kontaktować się z centrum kontroli i pobierać inne szkodliwe programy na komputer użytkownika.

Na trzecim miejscu uplasował się Email-Worm.Win32.Mydoom.I. Tak, jak w przypadku wszystkich robaków, jego główną funkcją jest zbieranie z zainfekowanych komputerów adresów e-mail i wysyłanie na nie swojej kopii w formie załącznika (pliki o rozszerzeniach .doc, .htm, .html oraz .txt). W tym przypadku, adres nadawcy imituje jeden z adresów znalezionych na komputerze.

Na 6 miejscu znalazł się kolejny przedstawiciel rodziny Mydoom - Mydoom.m. Oprócz automatycznego rozprzestrzeniania się szkodnik ten wysyła ukryte żądania wyszukiwania do wyszukiwarek takich jak Google, Yahoo, Altavista oraz Lycos. Robak porównuje adresy stron wyświetlonych na pierwszej stronie wyników wyszukiwania z adresami pobranymi z serwerów oszustów. Po znalezieniu pasującej do siebie pary otwiera odsyłacz na stronie wyszukiwarki, zwiększając tym samym ruch na stronie oraz pozycje stron w wynikach wyszukiwania.

Na 4 miejscu uplasował się Trojan-Dropper.Win32.Dorifel.aewv. Jego główną funkcją jest wykonywanie poleceń ze zdalnego serwera oraz pobieranie i uruchamianie innych szkodliwych programów.

Pierwszą piątkę zamyka przedstawiciel rodziny ZeuS/Zbot - Trojan-Spy.Win32.Zbot.Ibda. Trojan ten został stworzony w celu kradzieży poufnych informacji użytkowników, łącznie z danymi dotyczącymi ich karty kredytowej. W czerwcu zarejestrowaliśmy ponad 1 300 modyfikacji ZeuSa/Zbota, przy czym łączny odsetek szkodliwych programów rozprzestrzenianych za pośrednictwem poczty e-mail wynosił 7%.

W pierwszej 10 znalazło się również oprogramowanie spyware z rodziny Tepfer, które w tym roku cieszyło się sporą popularnością.

fot. mat. prasowe

Rozkład wykryć szkodliwego oprogramowania w poczcie według państwa

W czerwcu Rosja była najczęściej atakowanym krajem przy użyciu szkodliwych wiadomości e-mail. Państwo to odnotowało 13-krotny wzrost udziału w rynku szkodliwego oprogramowania - z 2,2% w maju do 29,4% w czerwcu


W czerwcu Rosja była najczęściej atakowanym krajem przy użyciu szkodliwych wiadomości e-mail. Państwo to odnotowało 13-krotny wzrost udziału w rynku szkodliwego oprogramowania - z 2,2% w maju do 29,4% w czerwcu. Tak znaczny wzrost spowodowany był zwiększeniem się liczby e-maili zainfekowanych robakami pocztowymi, w szczególności Net-Worm.Win32.Kido.ih, Worm.Win32.AutoRun.dtbv oraz IM-Worm.Win32.Sohanad.bm.

Wzrost udziału Rosji spowodował spadek Stanów Zjednoczonych na drugie miejsce (9,6% wszystkich wykryć szkodliwego oprogramowania w poczcie e-mail – o 4,7 punktu procentowego mniej w porównaniu z poprzednim miesiącem). Na trzecim miejscu znalazły się Niemcy (7,9%): udział tego państwa zmniejszył się o 1,6 punktu procentowego. Na 4 i 5 pozycji uplasowały się odpowiednio Indie (5,9%) i Australia (4,9%).

Liczba wykryć szkodliwego oprogramowanie w poczcie e-mail w Wielkiej Brytanii zmniejszyła się o 2,7 punktu procentowego i wynosiła średnio 3,3%, w wyniku czego państwo to uplasowało się na 8 miejscu w rankingu. Na 9 miejscu znalazły się Włochy (2,4%), które odnotowały spadek o 2,8 punktu procentowego w stosunku do maja.

Chiny (1,7%) zastąpiły Kanadę na 10 miejscu czerwcowego rankingu Top 10.
Przeczytaj także: Spam V 2014 Spam V 2014

poprzednia  

1 ... 3 4 5

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: