eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › INNOLOT: program wsparcia prac badawczo-rozwojowych w lotnictwie

INNOLOT: program wsparcia prac badawczo-rozwojowych w lotnictwie

2013-08-01 10:50

Przeczytaj także: Sektor lotniczy i obronny w opałach


W ramach programu wyodrębniono dwie grupy programowe: A i B. Grupa A obejmie demonstratory, które wymagają dużych nakładów finansowych, a poziom dofinansowania wyniesie od 10 do 50 milionów złotych. W grupie B natomiast, poziom dofinansowania wyniesie od 1 do 7,5 milionów złotych, a liderem będą mogły zostać jedynie firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Założenia programu umożliwiają w przypadku niewykorzystania środków, przesuwanie ich pomiędzy grupami. Grupy programowe różnią się również w zakresie okresu realizacji programu. W przypadku grupy A, maksymalny czas realizacji programu wyniesie 5 lat, a w grupie B - 4 lata.

Ocena wniosków

Proces oceny wniosków przebiegać będzie w trzech etapach. W pierwszej kolejności aplikacje zostaną ocenione pod kątem merytorycznym. Wnioski, które pozytywnie przejdą ten etap, zostaną poddane procedurze utworzenia listy rankingowej. Najpierw panel ekspertów oceni wnioski pod względem kryteriów zawartych w regulaminie konkursu (w skład panelu wejdą także zagraniczni eksperci). Na podstawie tych wyników, dla każdego tematu utworzone zostaną listy rankingowe. Do ostatniego etapu zakwalifikują się projekty z pierwszych miejsc list rankingowych. Taki sposób postępowania zapobiegnie finansowaniu projektów o tym samych tematach prac badawczych. Ostatni etap polegać będzie na utworzeniu końcowej listy rankingowej. Najlepsze wnioski z końcowej listy zostaną zarekomendowane do otrzymania wsparcia. Dofinansowanie otrzymają jedynie wnioski, których ocena końcowa będzie wyższa od minimalnego progu punktowego określonego w regulaminie konkursu.

Co zostanie sfinansowane

W ramach programu InnoLot kosztami kwalifikowanymi, czyli podlegającymi dofinansowaniu będą wynagrodzenia, aparatura naukowo-badawcza wykorzystana do projektu, koszty amortyzacji gruntów i budynków, usługi badawcze, koszty operacyjne (np. usługi obce) oraz koszty ogólne. Koszty ogólne (np. koszty obsługi księgowej) będą kwalifikowane w wysokości: do 8 proc. dla przedsiębiorców, do 15 proc. dla instytutów badawczych i uczelni prywatnych oraz do 20 proc. dla instytutów naukowych PAN oraz uczelni państwowych. Aby skutecznie ubiegać się o dotację, należy precyzyjnie wskazać cele oraz rezultaty, które chcemy osiągnąć, gdyż to jest głównym czynnikiem warunkującym pozytywną ocenę wniosku.

Program sektorowy InnoLot będzie istotnym bodźcem rozwoju polskiego lotnictwa. Pozwoli na szybką i skuteczną reakcję na zapotrzebowanie gospodarki. Polska ma szansę stać się liderem w sektorze lotniczym w Europie i stworzyć rozwiązania, które znajdą uznanie u najbardziej znaczących producentów samolotów na świecie. Założenia programu gwarantują, że dofinansowane zostaną projekty wysoce innowacyjne, które znajdą zastosowanie w gospodarce i podniosą konkurencyjność polskiego sektora lotniczego.

poprzednia  

1 2

Jak założyć bloga?

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: