eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Ustawa śmieciowa: Polacy nie znają zmian

Ustawa śmieciowa: Polacy nie znają zmian

2013-06-28 11:20

Ustawa śmieciowa: Polacy nie znają zmian

Zbyt mało Polaków wie o zmianach w „ustawie śmieciowej” © Kasia Bialasiewicz - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Niespełna tydzień przed wejściem w życie nowelizacji Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, czyli tzw. ustawy śmieciowej, aż 1/3 Polaków deklaruje, że nie została poinformowana o zmianach, jakie zajdą w procedurach związanych z odbiorem odpadów od 1 lipca 2013. Jednocześnie, 41% badanych, którzy wiedzą o zmianach, ocenia je negatywnie - wynika z badania On Board PR Ecco Network przeprowadzonego przez SW Research.

Przeczytaj także: Ustawa śmieciowa: nowelizacja

Jak pokazują wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie On Board PR Ecco Network duża część społeczeństwa (33%) twierdzi, że nie otrzymała żadnej informacji od władz samorządowych i administracji osiedli, o tym jaki wpływ na ich codzienne funkcjonowanie będzie miało wejście w życie nowelizacji „ustawy śmieciowej”. Z badań wynika również, że materiały komunikacyjne w formie informatorów i ulotek to najczęstsza forma dotarcia do obywateli – 55% respondentów właśnie tą drogą dowiedziało się o rewolucji w sposobie i formie odbioru odpadów. Tylko 34% ankietowanych otrzymało tę informację za pośrednictwem mediów, a 11% poprzez media społecznościowe. Jednocześnie 55% deklaruje, że materiały, które otrzymali były dla nich przydatne, a 50% twierdzi, że dostarczone we właściwym czasie.

fot. Kasia Bialasiewicz - Fotolia.com

Zbyt mało Polaków wie o zmianach w „ustawie śmieciowej”

Jedynie 6% ankietowanych zwróciło uwagę na konieczność stosowania nowoczesnych metod i maszyn w procesie wywozu i segregacji śmieci.


Zmiany, które wprowadza „ustawa śmieciowa” najbardziej pozytywnie (44%) ocenili mieszkańcy regionu północnego (województwa: kujawsko-pomorskie, pomorskie oraz warmińsko-mazurskie), a najmniej pozytywnie (37%) mieszkańcy regionu centralnego (województwa: łódzkie i mazowieckie).

fot. mat. prasowe

Ocena sposobu informowania o nowych zasadach odbioru śmieci

Duża część społeczeństwa (33%) twierdzi, że nie otrzymała żadnej informacji od władz samorządowych i administracji osiedli, o tym jaki wpływ na ich codzienne funkcjonowanie będzie miało wejście w życie nowelizacji „ustawy śmieciowej”.


Powyższe wyniki komentuje Michał Kudła, dyrektor działu Gas & Industry w On Board PR Ecco Network: „Pomimo licznych publikacji w mediach, aż jedna trzecia Polaków nie orientuje się, co stanie się z ich śmieciami. W tej sytuacji nie powinien dziwić fakt, że 37 % osób ma wątpliwości czy po 1 lipca na ulicach nie zapanuje bałagan. Na tym tle pozytywnie wyróżniają się gminy, które ze swoich obowiązków wywiązały się na czas, spełniając oczekiwania mieszkańców i dostarczając im rzetelnych i kompletnych informacji, za pośrednictwem mediów, serwisów społecznościowych i podczas bezpośrednich spotkań”.

Piotr Zimolzak z SW Research dodaje: „Negatywna ocena mieszkańców regionu centralnego może wynikać z faktu, że władze samorządowe Warszawy przesunęły w czerwcu plany wprowadzenia w życie zaleceń ustawy śmieciowej na termin późniejszy, jednocześnie unieważniając przetargi oraz żądając ponownego złożenia deklaracji określającej liczbę osób zamieszkujących gospodarstwo domowe”.

fot. mat. prasowe

Oczekiwania wobec firm odbierających odpady komunalne

Blisko połowa ankietowanych (47%) zapytana o oczekiwania względem firmy odpowiedzialnej za wywóz odpadów deklaruje, że usługa, co oczywiste, ma być Tania.


Blisko połowa ankietowanych (47%) zapytana o oczekiwania względem firmy odpowiedzialnej za wywóz odpadów deklaruje, że usługa, co oczywiste, ma być tania. W dalszej kolejności oczekujemy wysokiej częstotliwości wywozu śmieci (27%) oraz zachowania czystości (10%). Jedynie 6% ankietowanych zwróciło uwagę na konieczność stosowania nowoczesnych metod i maszyn w procesie wywozu i segregacji śmieci.

O badaniu
Badanie zostało przeprowadzone w dniach 19-23.06.2013 metodą internetowych zestandaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych (CAWI) przez agencję SW Research. Próba badawcza miała charakter losowy. Operatem losowania był panel internetowy StudentsWatch.pl, do udziału w badaniu zaproszono osoby w wieku od 18 do 65 lat. Zebrano łącznie 815 w pełni wypełnionych kwestionariuszy, a dopuszczalny błąd statystyczny w badaniu nie przekraczał 3,5 punkta procentowego dla całej próby.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: