eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wywóz śmieci i sprzątanie: przetargi XI 2012 - V 2013

Wywóz śmieci i sprzątanie: przetargi XI 2012 - V 2013

2013-06-21 11:45

Wywóz śmieci i sprzątanie: przetargi XI 2012 - V 2013

Ustawa śmieciowa: zmiany od 1 lipca © eyetronic - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Z dniem 1 lipca 2013 r. zacznie obowiązywać nowy system gospodarowania odpadami komunalnymi nazwany "rewolucją śmieciową". Zostanie on wprowadzony na podstawie m.in. ustawy z dnia 1 lipca 2011 r. mówiącej o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, oraz niektórych innych ustaw.

Przeczytaj także: Ustawa śmieciowa: będą problemy?

Do całościowej reorganizacji kontraktowania usług w gospodarce odpadami będą zobowiązane w szczególności samorządy.

Zmiany, mające nastąpić wraz z nowym systemem gospodarowania będą dotyczyły m.in. przetargów, których przedmiot stanowi odbiór i transport odpadów oraz budowa i eksploatacja regionalnych instalacji. Innymi słowy, za gospodarkę odpadami będą teraz odpowiadać gminy. Jak się okazuje, zmiany w przepisach mogą okazać się także szansą na dochód pochodzący z odsprzedaży odpadów.

Mimo, że część społeczeństwa wciąż jeszcze do tematu podchodzi sceptycznie, zmiany wydają się konieczne. Między Polską a innymi krajami Unii Europejskiej istnieją bowiem poważne różnice na tym polu.

Jakie zmiany zauważymy w drugiej połowie roku?

Poza zmianami w dziedzinie zamówień publicznych, wprowadzone zostaną przepisy dotyczące każdego mieszkańca gminy „generującego” odpady. Od 1. Lipca mieszkańcy gmin będą musieli opłacać koszty wywozu śmieci do kasy gmin/miast. Ustawa przewiduje, że stawki za odpady posegregowane będą niższe – warto więc pomyśleć nad segregacją. Takie zasady mają ograniczyć niekontrolowany wywóz śmieci w miejsca takie jak las czy inne nielegalne wysypisko. Mająca wejść w życie reforma nie sprawi jednak, że pozbędziemy się problemu zalegającego na nielegalnych wysypiskach gruzu. Odpady budowlane i remontowe nie będą odbierane i wywożone w ramach opłaty wnoszonej przez właścicieli nieruchomości. Chcąc pozbyć się np. połamanych kafli i gruzu po remoncie będziemy musieli skorzystać z usług firm śmieciowych dysponujących specjalnymi worami czy kontenerami.

Ulotki, plakaty, reklamy outdoorowe – mają przekonać mieszkańców do segregacji śmieci.

fot. eyetronic - Fotolia.com

Ustawa śmieciowa: zmiany od 1 lipca

Poza zmianami w dziedzinie zamówień publicznych, wprowadzone zostaną przepisy dotyczące każdego mieszkańca gminy „generującego” odpady. Od 1. Lipca mieszkańcy gmin będą musieli opłacać koszty wywozu śmieci do kasy gmin/miast. Ustawa przewiduje, że stawki za odpady posegregowane będą niższe – warto więc pomyśleć nad segregacją.


Butelki PET

Jedną z głównych „bolączek” poprzedniego systemu gospodarowania odpadami były odpady z plastiku. W artykule opublikowanym przez Puls Biznesu pod koniec marca b.r. poruszony został temat plastikowych butelek z politereftalanu etylenu (PET). Jak się okazuje, na polski rynek trafia ich rocznie ok. 4,5 mld, z czego procesowi recyklingu poddaje się jedynie 1,1 mld. Po obliczeniu wartości surowca (w przeliczeniu na tony) można oszacować, że „straty” wynoszą ok. 400mln zł. Biorąc przykład z krajów zachodnich, Polska mogłaby np. wprowadzić kaucje na kupowane plastikowe butelki. Takie rozwiązanie zaproponowała już Ogólnopolska Izba Gospodarcza Recyklingu.

Przed wprowadzeniem ustawy w samej Warszawie za odbiór i wywóz śmieci odpowiedzialne było 81 firm. Jak zapowiedziała już podczas konferencji prasowej w tej sprawie, Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz – Waltz, firmy odbierające dotychczas odpady będą robić to jeszcze do końca bieżącego roku.

ANALIZA ROZSTRZYGNIĘTYCH PRZETARGÓW W BRANŻY SPRZĄTANIE – WYWÓZ ŚMIECI, UTYLIZACJA, SKŁADOWISKA W OKRESIE OD 01.11.2012 do 10.04.2013

Gdzie rozstrzygnięto najwięcej przetargów w analizowanym okresie czasu

Zdecydowanie najwięcej przetargów na wywóz śmieci, utylizację i składowiska rozstrzygnięto w województwie mazowieckim – 89 wyników (15%) oraz śląskim, gdzie ta ilość była taka sama. Kolejne w zestawieniu uplasowało się województwo małopolskie z wynikiem 66 rozstrzygnięć (11%). Najsłabiej w tym względzie sytuacja wyglądała w województwie świętokrzyskim, gdzie dokonano tylko 9 rozstrzygnięć.

fot. mat. prasowe

Rozłożenie ilościowe wyników przetargów w województwach.

Zdecydowanie najwięcej przetargów na wywóz śmieci, utylizację i składowiska rozstrzygnięto w województwie mazowieckim – 89 wyników (15%) oraz śląskim, gdzie ta ilość była taka sama


Które firmy wygrały najwięcej przetargów

Liderem pod względem ilości wygranych przetargów w okresie od listopada 2012r. do kwietnia 2013r. jest firma EMPOL PRZEDSIĘBIORSTWO USŁUG KOMUNALNYCH Sp. z o.o. Wygrali oni w 13 postępowaniach przetargowych na łączną kwotę 6.669.341 zł. Po 10 i więcej przetargów wygrały też następujące firmy: EKO-REGION Sp. z o.o., PRZEDSIĘBIORSTWO ROBÓT SANITARNO-PORZĄDKOWYCH S.A., REMONDIS Sp. z o.o. (Łódź)

fot. mat. prasowe

Firmy które wygrały 10 i więcej przetargów

Liderem pod względem ilości wygranych przetargów w okresie od listopada 2012r. do kwietnia 2013r. jest firma EMPOL PRZEDSIĘBIORSTWO USŁUG KOMUNALNYCH Sp. z o.o. Wygrali oni w 13 postępowaniach przetargowych na łączną kwotę 6.669.341 zł


 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: