eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Bezpieczeństwo sieci WiFi w Polsce 2012/2013

Bezpieczeństwo sieci WiFi w Polsce 2012/2013

2013-06-19 12:20

Przeczytaj także: Sieć Wi-Fi może okazać się niebezpieczna


Polskie miasta z najbezpieczniejszymi sieciami Wi-Fi

Najlepiej zabezpieczonymi miastami w Polsce okazały się kolejno:
  • Wrocław - 65,34% sieci z szyfrowaniem WPA/WPA2,
  • Szczecin - 62,95% sieci z szyfrowaniem WPA/WPA2,
  • Poznań - 62,26% sieci z szyfrowaniem WPA/WPA2.

Wrocław, Szczecin i Poznań posiadały najwięcej sieci bezprzewodowych zabezpieczonych algorytmem WPA lub WPA2. Na chwilę obecną jest to najlepsze zabezpieczenie, jakie można zastosować w domowych routerach.

Na uwagę zasługuje także Trójmiasto – działa tam niespełna 10% sieci z przestarzałym standardem WEP, który obecnie nie oferuje wystarczającego bezpieczeństwa.

Miasta z najmniejszą liczbą sieci otwartych (bez żadnych zabezpieczeń) to:
  • Szczecin - 17,58% sieci otwartych,
  • Toruń - 18,15% sieci otwartych,
  • Poznań - 19,21 % sieci otwartych.

Łatwo zauważyć, że zarówno Szczecin, jak i Poznań posiadają najwięcej sieci zabezpieczonych najlepszymi dostępnymi metodami oraz jednocześnie najmniej sieci bez szyfrowania. Są to bardzo dobre wyniki i życzymy wszystkim, aby tak zabezpieczonych miast było coraz więcej. Mieszkańcom Szczecina i Poznania należą się duże brawa.

Dlaczego trzeba zabezpieczać sieci Wi-Fi?
  • Korzystając z sieci otwartej/źle zabezpieczonej narażamy się na ataki. Ich skutkiem może być używanie sieci bezprzewodowej przez osoby trzecie. W konsekwencji możemy odczuć spadek wydajności, a w ekstremalnych przypadkach osoba podłączona do naszej sieci może dokonać przestępstwa z użyciem naszego łącza internetowego.
  • Zabezpieczenia takie jak zmniejszenie siły sygnału czy filtrowanie na podstawie adresów MAC urządzeń sieciowych są dobre jako dodatek. Niestety same w sobie nie stanowią żadnej bariery - zmiana adresu MAC w komputerze to kwestia kilku sekund (w systemie Linux można to zrobić jednym poleceniem).
  • Po uzyskaniu dostępu do sieci przestępca może mieć wgląd w poufne i krytyczne dane zgromadzone na dyskach sieciowych.
  • Szkodliwy użytkownik, który podłączy się do słabo zabezpieczonej sieci, będzie mógł przechwytywać dane wpisywane w formularzach na stronach WWW lub podsłuchiwać rozmowy prowadzone przez komunikatory, które nie obsługują szyfrowania.

Podsumowanie

Trzecia edycja naszych badań została przeprowadzona na dużo większą skalę niż dotychczas. Nie ograniczyliśmy się do tysiąca sieci, jak to miało miejsce w poprzednich seriach - niemal każde miasto było badane do uzyskania wyniku 10 000 sieci Wi-Fi. Jednak, jak się okazuje, metodologia wszystkich poprzednich badań była poprawna, gdyż wyniki trzeciej edycji są zbliżone do edycji pierwszej i drugiej. Nie wszystkie miasta są jednakowo zabezpieczone - w niektórych działa olbrzymia ilość sieci pozbawionych jakichkolwiek form szyfrowania danych. W tej serii badań niezaprzeczalnymi liderami są Poznań i Szczecin. Mamy nadzieję, że nasze badania przyczynią się do poszerzenia wśród internautów wiedzy z zakresu zabezpieczania sieci Wi-Fi. Liczymy też na to, że kolejne badania pokażą jeszcze lepsze wyniki.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: