eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Atrakcyjność inwestycyjna Europy 2013

Atrakcyjność inwestycyjna Europy 2013

2013-06-10 12:00

Atrakcyjność inwestycyjna Europy 2013

Atrakcyjność inwestycyjna Europy 2013 © Andy Dean - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Zdaniem inwestorów zagranicznych Polska jest zdecydowanie najatrakcyjniejszą lokalizacją dla nowych projektów inwestycyjnych w Europie Środkowo – Wschodniej. Stwierdziło tak 37% ankietowanych w 11-tym badaniu Atrakcyjność Inwestycyjna Europy przygotowanym przez firmę doradczą Ernst & Young. Drugie w rankingu Czechy otrzymały tylko 15% głosów.

Przeczytaj także: Atrakcyjność inwestycyjna Europy Środkowo-Wschodniej

W Europie Zachodniej nadal najatrakcyjniejsze są Niemcy (38% głosów) i Francja (17%). Korzystną percepcję inwestorów potwierdzają dane za rok 2012. Polska odnotowała najwyższy w Europie wzrost liczby projektów inwestycyjnych i miejsc pracy utworzonych dzięki Bezpośrednim Inwestycjom Zagranicznym (BIZ).

W roku 2012 dzięki BIZ w naszym kraju powstało o 67% miejsc pracy więcej niż rok wcześniej. Nowych projektów inwestycyjnych było natomiast o 22% więcej – czytamy w raporcie EY. Była to najwyższa dynamika w Europie w obu tych kategoriach.

Dobre dane o Polsce nie dziwią Jacka Kędziora, Partnera Zarządzającego zespołem Doradztwa Podatkowego Ernst & Young: - Rok temu, w 10 edycji badania Atrakcyjności Inwestycyjnej Europy, inwestorzy powiedzieli, że w ciągu najbliższych 3 lat Polska będzie drugą najbardziej atrakcyjną lokalizacją dla Bezpośrednich Inwestycji Zagranicznych w całej Europie. Wyprzedziły nas wtedy jedynie Niemcy. Teraz liczby nowych projektów i zatrudnionych dzięki BIZ potwierdzają zeszłoroczne deklaracje inwestorów.

fot. mat. prasowe

Liczba miejsc pracy dzięki BIZ

Według raportu firmy doradczej EY w roku 2012 dzięki BIZ stworzonych zostało w Polsce 13 111 miejsc pracy.


Duże projekty lądują w Polsce

Według raportu firmy doradczej EY w roku 2012 dzięki BIZ stworzonych zostało w Polsce 13 111 miejsc pracy, co dało nam trzecie miejsce w Europie w tej kategorii tylko za Wielką Brytanią i Rosją, a przed Niemcami i Francją. Projektów inwestycyjnych było natomiast 148, co zagwarantowało Polsce siódmą pozycję w rankingu. Średnia liczba zatrudnionych na projekt BIZ w Polsce wyniosła 88,6 osoby, co dało nam trzeci wynik w Europie.

fot. Andy Dean - Fotolia.com

Atrakcyjność inwestycyjna Europy 2013

Zdaniem inwestorów zagranicznych Polska jest zdecydowanie najatrakcyjniejszą lokalizacją dla nowych projektów inwestycyjnych w Europie Środkowo – Wschodniej.


Te wyniki oznaczają, że Polska wciąż ma ogromną zdolność przyciągania dużych projektów inwestycyjnych, nie tylko z branży usług wspólnych, ale też w produkcji. Inwestycje przemysłowe są coraz rzadsze w gospodarce europejskiej i przez to bardzo cenne. Na dzisiejszym, niezwykle konkurencyjnym rynku, to olbrzymia wartość i atut Polski w walce o kapitał – mówi Jacek Kędzior.

fot. mat. prasowe

Projekty BIZ

Projektów inwestycyjnych było w Polsce 148, co zagwarantowało nam siódmą pozycję w rankingu.


Europa dwóch prędkości? Szybszy wschód!

Dane pokazane w corocznym raporcie EY są pozytywne nie tylko dla Polski. Cały region Europy Środkowo – Wschodniej prezentuje się w badaniu najlepiej od lat. Według inwestorów z całego świata atrakcyjność tego regionu jest wyższa od siły przyciągania takich gigantów jak Brazylia, Rosja czy Indie. W skali globu wciąż najatrakcyjniejsze są Chiny. Na drugim miejscu jest Europa Zachodnia, na trzecim Ameryka Północna, a na czwartym właśnie Europa Środkowo – Wschodnia. Dane o liczbie miejsc pracy stworzonych dzięki BIZ nie odzwierciedlają jednak do końca rankingu atrakcyjności. W roku 2012 w Europie Środkowo – Wschodniej inwestorzy stworzyli bowiem więcej miejsc pracy niż na zachodzie kontynentu. Stało się tak po raz pierwszy od 2009 roku. Jednak zdaniem Pawła Tynela, Dyrektora zespołu Ulg i Dotacji w Ernst & Young, ani Polska ani inne kraje CEE nie mogą spocząć na laurach:

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: