eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Rynek poligraficzny w Polsce 2013

Rynek poligraficzny w Polsce 2013

2013-05-27 13:56

Przeczytaj także: Jak się miewa polska poligrafia?


- Druk opakowań i etykiet, w szczególności na rynki zagraniczne, jest teraz w fazie największego rozwoju. Wyniki przeprowadzonych analiz pokazują, że firmy poligraficzne zajmujące się drukiem opakowań i etykiet w większym stopniu wykorzystują moce produkcyjne oraz cechują się szybszym wzrostem sprzedaży. Firmy poligraficzne niezaprzeczalnie dostrzegły potencjał tego typu usług i postanowiły go wykorzystać. - mówi Jacek Bajger, Partner w dziale Doradztwa Podatkowego w KPMG w Polsce.

Problemy i mocne strony branży poligraficznej

Kluczową mocną stroną polskiej branży poligraficznej jest dostępność (i tym samym wykorzystanie) różnorodnych materiałów, wykorzystanie najnowocześniejszych technologii oraz wysokie kwalifikacje kadr. Słabością branży jest niski poziom marż, wysokie koszty materiałów oraz urządzeń. Firmy poligraficzne największe szanse na dalszy rozwój branży dostrzegają przede wszystkim we wzroście popytu na usługi poligraficzne za granicą oraz, w nieco mniejszym stopniu, w kraju.

fot. mat. prasowe

Problemy napotykane w badanych firmach poligraficznych

Słabością branży jest niski poziom marż, wysokie koszty materiałów oraz urządzeń.


- W tegorocznym badaniu postanowiliśmy przyjrzeć się problemom, jakie napotykają przedsiębiorcy z sektora poligraficznego. Prawie wszyscy przedstawiciele firm, a dokładnie 94% z nich, przyznało, że boryka się z różnego typu problemami, które tworzą straty na poziomie ok. 4% przychodów firmy. Przedsiębiorcy najczęściej ponoszą straty z powodu wadliwego towaru dostarczanego przez kontrahentów oraz błędów pracowników, w wyniku których powstają wadliwe produkty. – mówi Jacek Bajger, Partner w dziale Doradztwa Podatkowego w KPMG w Polsce.

Plany na przyszłość firm poligraficznych

Firmy poligraficzne spodziewają się dalszego wzrostu przychodów w 2013 roku, jednak poziom zyskowności branży raczej nie zwiększy się. Dalsza konsolidacja branży wydaje się nieunikniona – spodziewa się jej blisko 80% badanych firm. Osiągnięcie wzrostu w latach spowolnienia gospodarczego wymagać będzie od firm poligraficznych podjęcia inicjatyw o strategicznym znaczeniu dla przedsiębiorstwa. Dla badanych firm priorytetem na najbliższe 2-3 lata będą przede wszystkim zwiększenie efektywności operacyjnej przedsiębiorstwa, dywersyfikacja oferty, pozyskanie odbiorców na rynkach zagranicznych oraz rozbudowa oferty produktowej, często oznaczająca konieczność zakupu nowych maszyn i urządzeń.

fot. mat. prasowe

Plany firm poligraficznych na najbliższe 2-3 lata

Dla badanych firm priorytetem na najbliższe 2-3 lata będą przede wszystkim zwiększenie efektywności operacyjnej przedsiębiorstwa, dywersyfikacja oferty, pozyskanie odbiorców na rynkach zagranicznych oraz rozbudowa oferty produktowej, często oznaczająca konieczność zakupu nowych maszyn i urządzeń.


Informacje o raporcie
„Rynek poligraficzny i opakowań z nadrukiem w Polsce” jest trzecią edycją raportu prezentującego analizę rynku poligraficznego w Polsce. Powstał on we współpracy firmy doradczej KPMG z Polskim Bractwem Kawalerów Gutenberga. Tegoroczna edycja została rozszerzona o badanie druku opakowań oraz etykiet w Polsce. Analiza opera się na 272 wywiadach przeprowadzonych wśród zarządzających polskimi firmami poligraficznymi. Badanie przeprowadzono przy użyciu dwóch metod: CATI (Computer Assisted Telephone Interviews) za pośrednictwem firmy badawczej Norstat oraz ankiety papierowej rozsyłanej za pośrednictwem PBKG. Wywiady miały miejsce w marcu oraz kwietniu 2013 roku. W raporcie zostały wykorzystane również dane wtórne z baz Eurostat oraz publikacji Głównego Urzędu Statystycznego. Raport został zaprezentowany na trwających obecnie Międzynarodowych Targach Poznańskich poświęconych branży poligraficznej „POLIGRAFIA 2013”.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: