eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Najważniejsze wartości Polaków

Najważniejsze wartości Polaków

2013-04-26 11:06

Przeczytaj także: Ubezpieczenie na życie u 14% Polaków


„Badanie przeprowadzone przez Skandia Życie pokazało, że Polacy bardzo wysoko cenią bezpieczeństwo finansowe swoich najbliższych i mają świadomość, jakie ryzyko dla stabilności funkcjonowania rodziny niosą ze sobą ciężkie choroby czy śmierć jednego z członków. Stwarza to duży potencjał dla rozwoju rynku ubezpieczeń na życie. Przed przedstawicielami branży stoi jednak duże wyzwanie. Polacy wciąż wykazują bowiem stosunkowo niski poziom wiedzy na temat szeroko rozumianego sektora usług finansowych. Co za tym idzie – nie darzą go zaufaniem. Jednym z głównych czynników stymulujących wzrost w najbliższych latach będzie więc umiejętne edukowanie klientów. Aby ułatwić im wybór odpowiednich produktów ubezpieczeniowych, istotne będzie również coraz większe indywidualizowanie oferty i dostosowywanie rozwiązań do możliwości oraz potrzeb Polaków, charakterystycznych dla różnych etapów ich życia. Kierunek ten stanowi również jeden z kluczowych elementów strategii rozwoju Skandia Życie w najbliższych latach” – podsumował wynika badania Krzysztof Żukowski, Dyrektor Sprzedaży Skandia Życie TU S.A.

Komentarz Ekspercki – dr Konrad Maj, wykładowca Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie

„Z szeregu dotychczas przeprowadzonych badań wynika, że ludzie są na ogół optymistami. Nie wierzymy, że coś złego może nam się przydarzyć. Uważamy, że choroby, wypadki komunikacyjne czy katastrofy nas nie dotyczą, choć innych – owszem. Polskie społeczeństwo cechuje jeszcze jeden specyficzny wzorzec kulturowy – mamy tendencje do nieufności i narzekania, głównie na drogi, finanse, pogodę, choroby czy bezpieczeństwo, ale jednocześnie deklarujmy głęboką nieufność: w stosunku do polityków, obcych oraz szeregu instytucji państwowych, takich jak ZUS, NFZ, Urząd Skarbowy czy też wymiar sprawiedliwości. Co ciekawe, ten sposób myślenia nie wpływa na to, że jesteśmy bardziej ostrożni, rozważni czy aktywni. Choć tak bardzo nie ufamy instytucjom państwowym, to stanowczo oczekujemy od nich opiekuńczości – uważamy, że to właśnie one mają zapewnić nam dobrobyt w przyszłości, niezależnie od bieżącej sytuacji demograficznej, ekonomicznej czy politycznej naszego kraju. Takie wygodne podejście zwalnia nas z podejmowania działań na wypadek zdarzeń losowych. Zarazem pokazuje jak dalece brakuje nam poczucia indywidualnej kontroli, świadomości własnych możliwości oraz odpowiedzialności za siebie.

Jak wynika z badań przedstawionych przez firmę Skandia Życie bezpieczeństwo finansowe, emocjonalne i medyczne jest dla nas – Polaków – najważniejsze. I tu dochodzimy do jednego wielkiego paradoksu – boimy się utraty szeregu cenionych przez nas zasobów, nie wierzymy, że Państwo jest nam w stanie je zabezpieczyć, ale sami wykazujemy małą aktywność w kontekście przygotowania się na trudniejsze czasy.”

Informacje o badaniu
Badanie zostało przeprowadzone przez firmę TNS Polska na zlecenie Skandia Życie TU S.A., w dniach 18-25 marca 2013 r. na reprezentatywnej grupie 502 Polaków w wieku 20-60 lat, z dochodem per capita 1000 PLN i więcej. Badanie było prowadzone przy wykorzystaniu techniki ankiety internetowej rozsyłanej do uczestników panelu internetowego.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: