eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Cisco: bezpieczeństwo w Internecie 2012

Cisco: bezpieczeństwo w Internecie 2012

2013-03-08 00:13

Przeczytaj także: Cisco: bezpieczeństwo w Internecie 2010


Kompromisy ze szkodą dla prywatności

Cisco przeanalizowało trudności, jakie w prowadzeniu biznesu wiążą się z tymi i innym zagrożeniami statystycznymi, poprzez przebadanie tendencji i zachowań pracowników z Generacji Y – a więc osób, które zawsze są „on line” i żyją wedle idei „na żądanie”.

Chociaż większość respondentów z Generacji Y nie wierzy w zapewnianą przez serwisy internetowe ochronę danych osobowych (75 procent na świecie i 70 procent w Polsce), takich jak dane z karty kredytowej czy osobiste dane kontaktowe, to ich brak zaufania nie wpływa na ich zachowanie w sieci. Dlatego ryzykują, że może nikt na nich nie zwróci uwagi. To powoduje wywieranie presji na firmy, w których tacy pracownicy ryzykują rozpowszechnieniem prywatnych danych z wykorzystaniem swoich urządzeń firmowych i sieci korporacyjnych. (CCWTR)

Pięćdziesiąt trzy procent respondentów z Generacji Y w Polsce nie ma nic przeciwko temu, że witryny internetowe śledzą i rozpowszechniają informacje o ich aktywności internetowej, pod warunkiem, że wcześniej są poproszeni o udzielenie na to zgody. (CCWTR)

Zgodność postępowania z polityką działów IT

Zarówno w Polsce jak i na świecie średnio 9 na 10 (90 procent) przebadanych specjalistów z branży IT potwierdziło, że mają opracowane zasady dotyczące użytkowania niektórych urządzeń w pracy, ale tylko dwóch na pięciu respondentów z generacji Y przyznało, że ma świadomość istnienia takich zasad. (CCWTR)

Sprawę pogarsza jeszcze to, że aż 70 procent respondentów z generacji Y świadomych istnienia zasad opracowanych przez działy IT, przyznaje, że się do nich nie stosuje. Młodzi ludzie w Polsce – podobnie jak ich rówieśnicy w Indiach i Japonii - wydają się zwracać większą uwagę na zasady panujące w firmach, gdyż współczynnik ten wyniósł tu znacznie mniej - 44 procent w Polsce. (CCWTR)

Informatycy wiedzą o tym, że wielu pracowników nie stosuje się do tych zasad. W Polsce, podobnie jak i na całym świecie, około połowa informatyków jest przekonana, że pracownicy w ich firmach łamią zasady opracowane przez działy IT. (CCWTR)

65 procent polskich respondentów z generacji Y (i 66 procent na świecie) stwierdziło, że dział IT nie ma prawa monitorować ich aktywności internetowej, nawet jeśli aktywność ta prowadzona jest z firmowych urządzeń i za pośrednictwem korporacyjnych sieci. (CCWTR)

Niechęć przedstawicieli generacji Y w stosunku do monitoringu aktywności internetowej prowadzonego przez pracodawcę była nawet w pewnym sensie większa niż do monitoringu, jaki prowadzą sklepy internetowe. Generacja Y jest zatem mniej uprzedzona do monitoringu aktywności internetowej prowadzonego przez kompletnie obce osoby związane z witrynami zakupowymi niż do monitoringu prowadzonego przez działy IT firm, których zadaniem jest ich ochrona i ochrona informacji firmowych. (CCWTR)

Internet Wszechrzeczy i przyszłość bezpieczeństwa

Patrząc w przyszłość możemy powiedzieć, że koncepcja Internetu Wszechrzeczy obrazuje największy współczesny trend w rozwoju Internetu. Im więcej osób, rzeczy i urządzeń podłączanych będzie do Internetu, tym więcej danych z większej liczby miejsc będzie trafiało do sieci korporacyjnych i należących do usługodawców. W związku z tym pojawiają się nowe zagrożenia i potrzeba bardziej złożonego podejścia do kwestii bezpieczeństwa.

Wykładniczo rośnie liczba połączeń typu maszyna-z-maszyną (M2M), co prowadzi do zwielokrotnienia punktów końcowych, których różnorodność wykracza daleko poza takie urządzenia jak mobilne laptopy i komputery stacjonarne przyjmując formę połączenia „czegokolwiek –do -czegokolwiek”. Forma ta umożliwia połączenie dowolnego urządzenia z dowolną chmurą i z dowolną aplikacją w obrębie dowolnej sieci.

Do roku 2020, przy otwarciu Internetu na szacunkową liczbę 50 miliardów rzeczy, liczbie węzłów komunikacyjnych przekraczającej 13 biliardów (a dokładnie 13 311 666 640 184 600), dodanie zaledwie jednej „rzeczy” (50 miliardów + 1) zwiększy liczbę potencjalnych połączeń o kolejnych 50 miliardów.

Te nowe połączenia generują dane, których ruch musi być zabezpieczony w czasie rzeczywistym i oceniany pod kątem ich zagrożenia dla sieci, w której są przesyłane, zanim zdążą spowodować nieodwracalne szkody. W przypadku informatyków zajmujących się bezpieczeństwem sieci zadanie to polega na zarządzaniu ruchem treści neutralnych - przepuszczaniu ich z urządzeń końcowych i peryferyjnych do sieci.

O badaniu
Raport Cisco 2013 Annual Security Report podkreśla najbardziej kluczowe w bieżącym roku trendy w zakresie bezpieczeństwa oraz dostarcza wytycznych i wskazówek pozwalających utrzymać większe bezpieczeństwo środowisk technologii korporacyjnych. Raport Cisco Connected World Technology przybliża zagrożenia nakreślone w raporcie bezpieczeństwa.

poprzednia  

1 2 3

oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: