eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Handel międzynarodowy zmienia kształt

Handel międzynarodowy zmienia kształt

2013-02-28 11:54

Przeczytaj także: Polski handel przed wzrostami

„Szansą dla polskich eksporterów jest dywersyfikacja rynków zbytu w oparciu o kraje rozwijające się, gdzie budzi się popyt i gdzie są perspektywy do sprzedaży produktów i usług na przyszłość. Jedną z możliwości rozwoju biznesu na rynkach zagranicznych jest współpraca z partnerami z krajów, z którymi Polska bezpośrednio sąsiaduje”, mówi Andrzej Puta, dyrektor Departamentu Finansowania Handlu i Faktoringu HSBC Bank Polska S.A. Wprawdzie kraje Europy Środkowo-Wschodniej nie mogą poszczycić się tak dynamicznym wzrostem PKB jak np. Chiny, niemniej jednak eksport na te rynki obarczony jest mniejszym ryzykiem niż na rynki azjatyckie ze względu na kulturową i geograficzną bliskość. Jednocześnie są to rynki otwarte na polskie produkty, w szczególności na żywność, maszyny i urządzenia, sprzęt transportowy, produkty przemysłowe (np. odzież i obuwie) oraz chemikalia i produkty pokrewne. „Poziom eksportu do krajów tego regionu z roku na rok wzrasta, a w szczególności sprzedaż towarów do Rosji, w przypadku której można mówić o odbudowywaniu poziomu wymiany handlowej sprzed lat”, uzupełnił Andrzej Puta.

Zgodnie z wstępnymi danymi GUS za miniony rok wśród dziesięciu największych partnerów handlowych Polski po stronie eksportu znajdują się cztery kraje z Europy Środkowo-Wschodniej (Republika Czeska, Rosja, Ukraina i Słowacja). Na te cztery rynki przypada 17,2% polskiego eksportu, a wartość eksportu do tych krajów wzrosła w 2012 roku o 10% w porównaniu z wynikiem za 2011 rok. „Należy jednak pamiętać, że rynki Europy Środkowo-Wschodniej, a szczególnie Rosja i Ukraina (drugi i trzeci po Republice Czeskiej największy partner eksportowy Polski w naszym regionie) są obarczone pewnym ryzykiem politycznym. Jednocześnie liczba instrumentów, które stosuje się w wymianie handlowej np. z Rosją, Ukrainą czy Białorusią w celu zabezpieczenia transakcji jest ograniczona. Oznacza to, że nie każda transakcja z tymi rynkami może być ubezpieczona czy należność zdyskontowana. Jednocześnie zgodnie z przyjętą na tych rynkach kulturą finansową, jeśli nie wymusza tego struktura transakcji, rozliczenia odbywają się w ramach rachunku otwartego, czyli za pomocą przelewu środków. To kolejny argument za dywersyfikacją rynków zbytu”, dodaje Andrzej Puta z HSBC.

Na tle krajów przeanalizowanych przez autorów raportu jako najbardziej perspektywiczne rynki eksportowe wyróżniają się wspomniane kraje azjatyckie, dominujące w rankingu partnerów handlowych, z którymi Polska będzie zwiększała wymianę handlową w najszybszym tempie. Eksport na rynki tego regionu może rosnąć w tempie 13-14% rocznie do końca drugiej dekady XXI wieku. Wśród najbardziej obiecujących kierunków eksportowych dla Polski w Azji obok Chin analitycy Oxford Economics zidentyfikowali Indie, Wietnam oraz Koreę Południową. Wietnam i Indie pojawiają się również w czołówce najbardziej perspektywicznych partnerów importowych Polski. „Dyskusja wokół ogromnego potencjału Azji z perspektywy polskiego handlu zagranicznego trwa od co najmniej kilku lat. W 2011 i 2012 roku uległa dodatkowemu ożywieniu w związku z wzajemnymi wizytami przedstawicieli najwyższych szczebli władzy Polski i Chin. Niemniej jednak w pierwszej dziesiątce najważniejszych partnerów eksportowych Polski brakuje krajów tego regionu, a w rankingu partnerów importowych figurują jedynie Państwo Środka i Korea Południowa. Zainteresowanie polskich firm tym regionem zauważalnie rośnie, niemniej jednak prawdopodobnie nie dojdzie do gwałtownego wzrostu polskiego eksportu na te rynki. Będzie to raczej proces stopniowy, wymagający znacznych nakładów ze strony polskich eksporterów i wsparcia polskiej administracji gospodarczej”, mówi Andrzej Puta

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: