eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Praca w branży PR 2012

Praca w branży PR 2012

2013-01-30 13:36

Praca w branży PR  2012

Praca w branży PR 2012 © ThorstenSchmitt - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (19)

Pierwszy raz od 2009 roku skurczył się rynek pracy dla PR-owców. Miniony rok był fatalny dla managerów i dyrektorów, dla których liczba rekrutacji w porównaniu z 2011 spadła o ponad połowę. Firmy i agencje zastępują ich mniej doświadczonymi pracownikami – wynika z najnowszego raportu branżowego portalu PRoto.pl.

Przeczytaj także: Praca w branży PR XI 2012

W 2012 roku rynek pracy dla PR-owców skurczył się o 1/10. Według danych PRoto.pl w ostatnich 12 miesiącach pracodawcy zamieścili 1700 ogłoszeń skierowanych do osób, które zajmują się komunikacją. „Spowolnienie gospodarcze zweryfikowało rolę public relations na polskim rynku. Firmy nie szukają strategicznych rozwiązań tylko potrzebują rąk do pracy" - mówi Bartosz Sawicki, redaktor naczelny PRoto.pl.

Efekt? Liczba rekrutacji dla managerów i dyrektorów spadła o ponad połowę. Z kolei dla konsultantów wraz z asystentami osiągnęła rekordowy poziom. Więcej ofert dotyczyło także specjalistów. „To pokazuje, w którym miejscu rynek jest wysycony. Nie szuka już managerów i dyrektorów, nie tylko dlatego, że nie ma dla nich pieniędzy, ale też i dlatego, że branża dojrzała. Specjaliści i eksperci przez kilka ostatnich lat awansowali, a teraz rotują międzybranżowo. Codzienna praca pozostawiana jest właśnie konsultantom. Nawet nie specjalistom, bo tym trzeba by płacić za dużo, a po co jeśli za tę samą pracę można zapłacić mniej” – zauważa Kinga Kubiak, dyrektor wydawnicza PRoto.pl

„Miniony rok na rynku public relations miał dwie twarze. Pierwsza część upłynęła pod znakiem Euro 2012. Już przed Turniejem firmy promowały się na potęgę. Zarówno same, jak i przy wsparciu agencji. Nie dziwi zatem, że w I kw. PR-owcy przebierali w ofertach. Marzec nigdy nie był tak dobry, a styczeń był najlepszym miesiącem w 9-letniej historii raportu w ogóle. Jednak już w wakacje, wraz ostatnim gwizdkiem, przyszła szara rzeczywistość. Kondycja branży PR jest bezpośrednio uzależniona od sytuacji gospodarczej. Skoro w drugiej połowie roku spowolnienie było odmieniane przez wszystkie przypadki, to i rynek pracy w komunikacji wyhamował" – podsumowuje Bartosz Sawicki, redaktor naczelny, PRoto.pl.

W porównaniu do 2011 roku wśród 10 najpopularniejszych branż zabrakło więc handlu i budowlanki. W 2011 roku firmy z branży budowlanej zamieściły 23 ogłoszenia (rok później jedynie 6), a z branży handlowej 23 (w 2012 tylko 3). Pojawiła się za to branża energetyczna. W porównaniu do 2011 roku wśród pracodawców wzrosła rola firm z branży doradczej i szkoleniowej, która to w 2012 roku poszukiwała PR-owców 77 razy i zajęła 2 miejsce wśród najczęściej poszukujących pracowników ds. komunikacji. Tak samo jak w 2011 roku 3 miejsce przypadło branży finansowo-ubezpieczeniowej.

„Usługi PR mają już przypiętą niejedną łatkę, w tym najgorszą - przez polityków. Dlatego branża coraz chętniej pozycjonuje się jako działalność doradcza i konsulting. W Polsce ten segment wciąż kojarzy się dobrze: ze specjalistyczną wiedzą i dużymi kompetencjami. Zapewne dlatego ta branża szuka specjalistów wśród pracowników public relations. Nie dziwi także wysoka pozycja branży finansowej – instytucje finansowe i ubezpieczenia to z jednej strony wciąż firmy na rynku relatywnie dość bogate, z drugiej – takie, które muszą walczyć o klienta i własny pokryzysowy wizerunek” – komentuje Kinga Kubiak, dyrektor wydawnicza, PRoto.pl.

Z sytuacji na rynku pracy w 2012 roku mogli cieszyć się konsultanci wraz z asystentami oraz specjaliści. Tylko oni mieli do wyboru więcej ogłoszeń niż w 2011 roku, mimo ogólnego spadku liczby ofert.

fot. mat. prasowe

Liczba ofert pracy dla PR-owców 2008-2012

W ubiegłym roku pojawiło się ich dokładnie 1700, czyli o 179 ofert mniej niż w roku 2011 i o 131 mniej niż w 2010


Po rekordowym 2011, kiedy to ukazało się najwięcej ofert w historii raportu, agencje i firmy ograniczyły swoją aktywność na rynku pracy. W ubiegłym roku pojawiło się ich dokładnie 1700, czyli o 179 ofert mniej niż w roku 2011 i o 131 mniej niż w 2010.

fot. mat. prasowe

Porównanie rocznej oferty 2008-2012

W 2011 ukazało się 1879 ofert


Przeczytaj także: Praca w branży PR 2013 Praca w branży PR 2013

 

1 2 ... 4

następna

oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: