eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Rynek nieruchomości w Europie IV kw. 2012

Rynek nieruchomości w Europie IV kw. 2012

2013-02-01 09:33

Przeczytaj także: Rynek nieruchomości w Europie III kw. 2012


Popyt na większości zadłużonych rynków peryferyjnych będzie nadal umiarkowany przy możliwych dalszych obniżkach cen, aczkolwiek głównie aktywów drugorzędnych. Premie za ryzyko mogą się zmniejszyć, jeżeli strefa euro zdoła utrzymać stabilność. Przełoży się to na stopniową poprawę nastrojów na rynkach nieruchomości, a inwestorzy poszukujący okazji inwestycyjnych będą coraz chętniej podejmować ryzyko. Podmioty zainteresowane inwestycjami długofalowymi również będą poszukiwać możliwości inwestowania w niektórych regionach Hiszpanii i na północy Włoch.

Michael Rhydderch powiedział: „Turcja i Rosja są atrakcyjne dla inwestorów chętnie podejmujących ryzyko, a kraje te mogą zyskać dzięki wielkości ich rynków w porównaniu z innymi krajami Europy Wschodniej. Natomiast spowolnienie wzrostu gospodarczego w Europie Środkowej oznacza, że inwestorzy w Polsce będą musieli wykazać się większą inwencją przy wyszukiwaniu okazji inwestycyjnych. W Czechach i na Węgrzech, gdzie utrzymuje się recesja, doszło do przeceny i stąd na tych rynkach mogą pojawić się atrakcyjne aktywa w wyniku restrukturyzacji funduszy i banków”.

Wojciech Pisz, dyrektor Grupy Rynków Kapitałowych polskiego oddziału Cushman & Wakefield, powiedział: „W 2012 r. wolumen transakcji inwestycyjnych w Polsce wyniósł 2,8 mld euro, co oznacza ośmioprocentowy wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim. Stanowi to 75% wartości wszystkich transakcji zawartych w regionie Europy Środkowej. Polska w dalszym ciągu pozostaje w kręgu zainteresowań inwestorów. Mając na uwadze ilość potencjalnych transakcji będących obecnie na zaawansowanym etapie negocjacji, nasz kraj powinien utrzymać dominującą pozycję w regionie w najbliższych latach”.

Najlepsze nieruchomości handlowe głównym celem inwestorów długofalowych

W krótkiej perspektywie największym zainteresowaniem inwestorów będą cieszyć się nieruchomości biurowe, ale ceny obiektów logistycznych są atrakcyjne zważywszy na coraz większe znaczenie najlepszej powierzchni logistycznej dla handlowców i dystrybutorów.

Michael Rhydderch powiedział: „W przypadku inwestycji długofalowych sektor nieruchomości handlowych może być źródłem większej aktywności inwestycyjnej pomimo spadku jego udziału w rynku w ubiegłym roku. Utrzyma się popyt na lokalizacje przy najlepszych ulicach handlowych, zwłaszcza ze strony znanych i luksusowych marek, a także funduszy inwestycyjnych i zamożnych inwestorów indywidualnych, którzy są zainteresowani bezpieczeństwem inwestowania oraz długofalowym wzrostem”.

fot. mat. prasowe

Najbardziej popularne regiony pod względem inwestowania w nieruchomości

Najważniejsze rynki zapewniające większą płynność inwestowania cieszyły się ponownie największym zainteresowaniem inwestorów, ale w porównaniu z 2011 r. udział Francji, Wielkiej Brytanii i Niemiec w rynku inwestycyjnym zmniejszył się o jeden procent do 61%.


poprzednia  

1 2 3

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: