eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Koniunktura przemysłowa I 2013

Koniunktura przemysłowa I 2013

2013-01-24 12:03

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa XII 2012


Budownictwo

W styczniu ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie minus 33 (w grudniu minus 35). Poprawę koniunktury sygnalizuje 7% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 40% (w grudniu odpowiednio 7% i 42%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

fot. mat. prasowe

Ogólny klimat koniunktury w budownictwie

W styczniu ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie minus 33 (w grudniu minus 35).


Prognozy portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej oraz sytuacji finansowej są nieco mniej niekorzystne od formułowanych w ubiegłym miesiącu, natomiast odpowiednie diagnozy są bardziej pesymistyczne od ocen zgłaszanych w grudniu. Nadal są sygnalizowane duże opóźnienia w terminowym ściąganiu należności za wykonane roboty budowlano-montażowe. Dyrektorzy badanych jednostek zapowiadają znaczące, choć nieco mniejsze niż prognozowano w ubiegłym miesiącu, ograniczanie za-trudnienia. Przedsiębiorcy przewidują spadek cen robót budowlano-montażowych zbliżony do zapowiadanego w grudniu.

Spośród badanych podmiotów 20% (podobnie jak przed rokiem) planuje prowadzenie prac budowlano-montażowych za granicą. Dyrektorzy tych przedsiębiorstw spodziewają się ograniczenia portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na rynkach zagranicznych, nieco bardziej znaczącego niż oczekiwano przed rokiem.

fot. mat. prasowe

Ogólny klimat koniunktury w budownictwie wg klas wielkości

Jednostki wszystkich klas wielkości zgłaszają niekorzystne oceny ogólnej sytuacji gospodarczej, w szczególności przedsiębiorstwa najmniejsze i średnie (o liczbie pracujących do 249 osób).


Jednostki wszystkich klas wielkości zgłaszają niekorzystne oceny ogólnej sytuacji gospodarczej, w szczególności przedsiębiorstwa najmniejsze i średnie (o liczbie pracujących do 249 osób). Jedynie oceny dyrektorów przedsiębiorstw dużych (o liczbie pracujących 250 i więcej osób) są mniej pesymistyczne od formułowanych w grudniu. W porównaniu z ubiegłym miesiącem przedsiębiorcy ze wszystkich badanych klas wielkości formułują mniej negatywne prognozy.

Bardziej pesymistyczne niż przed miesiącem oceny bieżącego portfela zamówień zgłaszają przedsiębiorstwa wszystkich klas wielkości, za wyjątkiem jednostek dużych (o liczbie pracujących 250 i więcej osób), których dyrektorzy oceniają portfel zamówień nieco mniej niekorzystnie. Odpowiednie prognozy są mniej pesymistyczne we wszystkich badanych klasach wielkości, szczególnie w przedsiębiorstwach dużych (o liczbie pracujących 250 i więcej osób).

Oceny bieżącej i przewidywanej produkcji budowlano-montażowej formułowane przez przedsiębiorstwa wszystkich klas wielkości (szczególnie podmioty najmniejsze i średnie – o liczbie pracujących do 249 osób) są nadal niekorzystne. W porównaniu z ubiegłym miesiącem jedynie oceny zgłoszone przez dyrektorów przedsiębiorstw dużych (o liczbie pracujących 250 i więcej osób) są nieco mniej negatywne. Odpowiednie prognozy są mniej pesymistyczne dla wszystkich badanych klas wielkości.

Bardziej pesymistyczne niż przed miesiącem oceny bieżącej sytuacji finansowej zgłaszają przedsiębiorstwa wszystkich klas wielkości, za wyjątkiem jednostek dużych (o liczbie pracujących 250 i więcej osób), których dyrektorzy oceniają sytuację finansową nieco mniej niekorzystnie. Odpowiednie prognozy są mniej pesymistyczne we wszystkich badanych klasach wielkości, szczególnie w przedsiębiorstwach dużych (o liczbie pracujących 250 i więcej osób).

W bieżącym miesiącu opóźnienia w terminowym ściąganiu płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe są sygnalizowane przez przedsiębiorstwa wszystkich klas wielkości, najbardziej znaczące – przez jednostki mikro (o liczbie pracujących do 9 osób), które jako jedyne wskazują na pogorszenie w stosunku do ocen z grudnia.

Spadek zatrudnienia zapowiadany jest w jednostkach wszystkich klas wielkości, w szczególności w podmiotach średnich (o liczbie pracujących od 50 do 249 osób). W porównaniu z poprzednim miesiącem spadek ten jest mniej znaczący we wszystkich badanych klasach wielkości, szczególnie w jednostkach dużych (o liczbie pracujących 250 i więcej osób).

poprzednia  

1 2 3 4 ... 8

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: