eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Samochód zmieniamy co 5 lat

Samochód zmieniamy co 5 lat

2005-05-11 00:03

Samochód zmieniamy co 5 lat

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Posiadane obecnie przez Polaków samochody osobowe znajdują się w ich dyspozycji średnio od czterech i pół roku - wynika z badania TNS OBOP. Ponad 70% aut w Pol-sce - nowych i używanych - zostało zakupionych przez ich aktualnych właścicieli po 1999 roku. Jednocześnie po pięciu latach używania samochodu wielu właścicieli po-dejmuje decyzję o jego wymianie.

Przeczytaj także: Dla kogo samochód

Z badania TNS OBOP wynika ponadto, że wśród samochodów obecnych na polskich dro-gach najczęściej występują pojazdy z roczników 1989 – 2001. Rzadziej można spotkać sa-mochody najstarsze, wyprodukowane przed 1988 rokiem, oraz – co ciekawe – najnowsze roczniki, od 2002 począwszy. Samochodów nabytych przez aktualnych właścicieli przed 1999 rokiem jest dużo mniej, niż pojazdów zakupionych w tym właśnie roku i w latach ko-lejnych. Rozkład posiadanych przez Polaków samochodów - według roku produkcji - ilustru-je rysunek 2.

„Niewielka liczba samochodów zakupionych przez aktualnego właściciela wcześniej niż przed pięciu laty nie wynika z gwałtownego wzrostu sprzedaży nowych samochodów w ostatnich latach. Zainteresowanie innymi markami i modelami samochodów, niezadowolenie z niedoskonałości aktualnie używanego modelu, zmiana statusu majątkowego właściciela, nadmierne wyeksploatowanie pojazdu – wszystkie te czynniki stoją za potrzebą odmiany, która decyduje o nowym zakupie – wyjaśnia Rafał Bera z TNS OBOP. - „W przypadku wielu użytkowników decyzja o wymianie auta przychodzi po pięciu latach jego użytkowania” – dodaje Rafał Bera.

Wśród marek samochodów, jakimi jeżdżą Polacy palmę pierwszeństwa dzierżą różne mode-le Fiata (ogółem stanowią one 31% wszystkich samochodów osobowych), dalej plasują się Ople i Volkswageny (po 9% wskazań) oraz Polonezy (8%).

Rys.1 Rok zakupu samochodu
(rozkład roku zakupu posiadanych samochodów, z wyłączeniem samochodów, dla których nie podano roku zakupu, n=617)

Rys.2 Rok produkcji samochodu
(rozkład roku produkcji posiadanych samochodów, z wyłączeniem samochodów, dla których nie podano roku produkcji, n=604)

oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: