eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Dowiercili się do gazu łupkowego

Dowiercili się do gazu łupkowego

2012-11-15 23:53

Dowiercili się do gazu łupkowego

Gaz łupkowy może przynieść tańszą energię © paul prescott - Fotolia.com

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo dowierciło się do złoża gazu łupkowego. Złoże gazu znajduje się na głębokości ok. 3000 metrów, w rejonie Opalina koło Wejherowa. Przepływ gazu okazał się na tyle duży, że nad wieżą wiertniczą zapłonęła flara.

Przeczytaj także: Gaz łupkowy może przynieść budżetowi miliardy?

PGNiG zapowiedziało, że jeszcze dziś, po wykonaniu niezbędnych pomiarów, rozpocznie się dalsze wiercenie. Jego celem jest przewiercenie całości formacji skalnych w których może się znajdować gaz. Po zakończeniu wierceń zostaną przeprowadzone specjalistyczne testy określające parametry złoża.

Wejherowo to jedna z najbardziej perspektywicznych spośród 15 koncesji poszukiwawczych gazu łupkowego należących do PGNiG. Pierwszy wypływ gazu na tej koncesji uzyskano we wrześniu 2011 r. z odwiertu Lubocino-1. Był to gaz z formacji łupkowych. Niedawno zakończono tam wiercenie odwiertu poziomego, a obecnie trwają przygotowania do przeprowadzenia w nim procesu szczelinowania. Szczelinowanie hydrauliczne jest metodą zwiększenie wydajności odwiertów poprzez wpompowywanie pod ciśnieniem płynu szczelinującego, czyli mieszaniny wody z piaskiem i dodatkami chemicznymi. Wysokie ciśnienie płynu wytwarza w skałach drobne szczeliny, co umożliwia późniejsze wydostawanie się z takich skał uwięzionego w nich gazu.

fot. paul prescott - Fotolia.com

Gaz łupkowy może przynieść tańszą energię

Wydobycie gazu łupkowego jest postrzegane jako silny impuls pobudzenia gospodarczego Polski.


Według Państwowego Instytutu Geologicznego, zasoby gazu łupkowego w Polsce szacuje się maksymalnie na ok. 1.920 mld metrów sześciennych, ale najbardziej prawdopodobne są zasoby od 345 do 768 mld m.sześc. Wydobycie tego surowca może stać się najważniejszym od dziesięcioleci impulsem pobudzenia gospodarczego Polski. Gaz ze źródeł krajowych to tańsza energia, nowe miejsca pracy, mniejsze uzależnienie od eksportu i większe bezpieczeństwo energetyczne państwa a także większe dochody podatkowe.

Według raportu dotyczącego perspektyw wydobycia gazu łupkowego w Polsce przygotowanego przez Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych (CASE), eksploatacja gazu łupkowego w Polsce może do 2025 roku przynieść budżetowi ponad 80 miliardów złotych i stworzyć w tym czasie około 220 tys. nowych miejsc pracy.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: gaz łupkowy, PGNiG, energetyka gazowa, gaz

Przeczytaj także

Produkcja w Polsce X 2012

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: