eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polski rynek pracy specjalistów IT w III kw. 2012

Polski rynek pracy specjalistów IT w III kw. 2012

2012-10-29 11:12

Przeczytaj także: Polski rynek pracy w IT w 2011 roku


Mimo odczuwalnego spowolnienia w gospodarce, swój zespół konsekwentnie powiększa też firma Transition Technologies. - W czasach kryzysu branża IT jest jedną z najmniej poszkodowanych dziedzin, a co za tym idzie szanse na znalezienie pracy w tym sektorze są większe niż gdzie indziej - mówi asystent ds. HR i Promocji w tej firmie, Joanna Wojdan. Również Grzegorz Kwiatkowski z Nokia Siemens Networks, która w centrach R&D w Polsce zatrudnia blisko dwa tysiące informatyków, podkreśla, że w dłuższej perspektywie zapotrzebowanie na informatyków będzie nadal rosło: - Nie oznacza to jednak, że każdy specjalista IT bez trudu dostanie ofertę zatrudnienia na stanowisko, na które zaaplikuje. Kandydaci muszą pamiętać, że zwłaszcza oczekiwania finansowe powinny iść w parze z umiejętnościami, wiedzą i doświadczeniem, które są w stanie zaoferować pracodawcy.

Z tym, że, specjaliści IT nie muszą się starać i konkurować o stanowisko pracy, bo ofert pracy jest stosunkowo dużo nie zgadza się też Joanna Wojdan. - Z naszych doświadczeń wynika, że najtrudniej zatrudnić się programistom tuż po studiach. Bardzo często reagują zdziwieniem, że wysoka średnia na studiach nie wystarczy, aby być konkurencyjnym kandydatem do pracy. Remedium na problemy ze znalezieniem pracy w tym zawodzie jest znajomość więcej niż jednego języka obcego, jak również doświadczenie w pracy projektowej – nawet, jeśli będzie to projekt w ramach koła naukowego lub praktyk, na przykład takich, jak w naszej firmie. – mówi.

Z kolei Grzegorz Kieliszczyk podkreśla, że największym przeciwnikiem w zdobyciu pracy może być dla specjalisty IT on sam, jeśli uwierzy, że wystarczą tylko umiejętności techniczne, by zostać przyjętym. - Bagatelizowanie znaczenia wymagań formalnych, jak znajomość języków programowania i posiadanie certyfikatów, czy niedocenianie znaczenia umiejętności miękkich, jak zdolność do pracy w zespole, nastawienie się na potrzeby klienta oraz kreatywność może skutecznie zablokować rozwój nawet najbardziej utalentowanego informatyka.

Przeczytaj także: Rynek pracy IT w Polsce Rynek pracy IT w Polsce

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: