eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Algorytmy wyszukiwania Google w walce z piractwem internetowym

Algorytmy wyszukiwania Google w walce z piractwem internetowym

2012-08-14 12:20

Algorytmy wyszukiwania Google w walce z piractwem internetowym

Google w promuje wyszukiwarce treści legalne © MacX - Fotolia.com

Już niedługo za pomocą wyszukiwarki Google będzie znacznie trudniej znaleźć dostęp do pirackich treści w torrentach czy serwisach wymiany plików. Gigant z Mountain Dew zmienia swoją politykę antypiracką, wprowadzając do rankingu wyszukiwania algorytm uwzględniający skargi na naruszenie praw autorskich.

Przeczytaj także: Wyszukiwarka Google odsłania tajemnice

Modyfikacja rankingu będzie brała pod uwagę zgłoszenia do naruszeń praw autorskich przez daną stronę (Copyright Removal Requests). Im więcej takich zgłoszeń, tym niżej znajdzie się strona w wynikach najpopularniejszej na świecie wyszukiwarki. Upraszczając - im więcej zgłoszeń o pirackich treściach będzie dotyczyło danej strony lub serwisu, tym niżej znajdzie się ona w wynikach wyszukiwania.

"Zmiana w rankingu pozwoli użytkownikom na znajdowanie legalnych, dobrych jakościowo treści" - czytamy w blogu koncernu.

fot. MacX - Fotolia.com

Google w promuje wyszukiwarce treści legalne

Treści naruszające prawa autorskie będą pojawiały się na odległych miejscach w wynikach wyszukiwania Google

Nowy system rankingowy ma także przyczynić się do sprawniejszej reakcji firmy na liczne zgłoszenia naruszeń. Aktualne procedury są bowiem niewydolne - Google rozpatruje zgłoszenia sprzed nawet kilku lat. Tylko w ciągu ostatniego miesiąca przybyło ponad 4,3 miliona skarg na naruszanie praw autorskich.

W blogu firmowym przedstawiciel Google Amit Singhal oświadczył między innymi, że spółka nie jest w stanie autorytatywnie określić, czy dane treści naruszają czyjeś prawa autorskie czy też nie. Dlatego właśnie zaprzestaną dotychczasowej praktyki usuwania z wyników stron zgłaszanych jako pirackie (chyba że zgłoszenie nastąpi w sposób formalny ze strony właściciela praw), zastępując ją polityką zmiany rankingu wyszukiwania, tak by promował on treści legalne.

Nowy system ma ruszyć już w przyszłym tygodniu.

oprac. : Joanna Gacka / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: