eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Czas wolny Polaków 2012

Czas wolny Polaków 2012

2012-07-12 09:57

Przeczytaj także: Przemęczenie pracą deklaruje 70% Polaków


Polska a zagranica


Przez ostatnie 14 lat odsetek preferujących wakacje w kraju niż za granicą nie zmienił się, ale jednocześnie więcej osób wyjeżdża. Zagraniczne wakacje przestają być luksusem. I eksperci, i badani, nawet ci nie najlepiej sytuowani, przyznają, że da się spędzić dwa tygodnie nad Morzem Śródziemnym za podobną cenę, jak nad Bałtykiem. Spośród wyjeżdżających na wakacje co czwarty Polak jeździ za granicę.

W badaniu Millward Brown SMG/KRC Omnibus 43% Polaków zgodziło się ze stwierdzeniem: „Gdybym mógł/mogła, zawsze spędzał(a)bym wakacje za granicą”. Ponadto respondenci mówili o zagranicznych wyjazdach – przede wszystkim nad ciepłe morze – w samych superlatywach. Podkreślano pewność pogody (w odróżnieniu od Bałtyku) i finansową dostępność nawet dość luksusowych warunków typu all inclusive. Wyraźnie rozróżniano wycieczki (na których zwiedza się miasta, jeżdżąc od jednego do drugiego) od relaksu nad basenem czy na plaży – wzorem idealnie spędzonego czasu wolnego jest zdecydowanie to drugie.

Z kolei w badaniach TGI MillwardBrown SMG/KRC z 2011 roku 35% Polaków deklarowało, ze woli spędzać wakacje w kraju, niż za granicą.

Czas wolny po polsku


Zmieniające się formy czasu wolnego mają swoje odwzorowanie również w tym, jak Polacy o nim mówią. Słowo „wolny” oznacza w polszczyźnie zarówno, coś co jest pozbawione ograniczeń, ale też to, co przebiega powoli, ma niskie tempo. To ma uzasadnienie historyczne i etymologiczne – jeżeli coś szło po naszej woli, nie musieliśmy się spieszyć, mogliśmy to robić powoli. Bo spieszenie się, brak czasu, wiąże się z zatrudnieniem, a także z pewnym przymusem – dlatego też ten czas wolny kojarzy się ze spokojem, odpoczynkiem, a jego przeciwieństwem jest praca.

fot. mat. prasowe

Synonimy czasu wolnego

Synonimy czasu wolnego: odpoczynek, wytchnienie, urlop


Dziś rzadziej używa się słowa „wczasy”, które było kiedyś zupełnie naturalne, tak jak było słowo „wczasować”, „wczasowicz”. Obecnie kojarzy się z PRL-em. Wówczas wczasy były bardziej zinstytucjonalizowane – był np. Fundusz Wczasów Pracowniczych. To słowo nie wyszło jeszcze z użycia, ale dziś Polak raczej jedzie na wakacje (słowo pochodzące od łacińskiego vacatio – przerwa) bądź na urlop (z niemieckiego Urlaub, czyli coś do wykorzystania, coś poza czasem naturalnym).

Czas wolny to też weekend. To słowo jednak do dziś nie ma polskiego odpowiednika – mimo prób jego znalezienia. I wygląda na to, że weekend już na zawsze pozostanie weekendem.

Informacje o badaniu
Badanie przeprowadzono w maju 2012 roku z wykorzystaniem metod ilościowych (na reprezentatywnej próbie dorosłych Polaków – 18+ lat, w ciągu ostatniego roku kupili alkohol), jakościowych (wywiady pogłębione) oraz na podstawie wtórnej analizy istniejących danych na ten temat.


Przeczytaj także: Stres a sen oczami Polaków Stres a sen oczami Polaków

poprzednia  

1 ... 7 8

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: